Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

gornik54Niepewny jest los ośrodka Górnik kupionego przez Fundację Benevolens. Niemożność rozpoczęcia prac nad renowacją nieruchomości prowadzi do frustracji właścicielek. Głównym problemem jest woda. Tej mianowicie, jak się okazało po przejęciu działki - brak. Gdy właścicielki postanowiły uzgodnić dołączenie się do wodociągów - usłyszały, że owszem, pod warunkiem poprowadzenia na własny koszt całego przyłącza, oraz, co gorsze, wraz z fragmentem pod drogą powiatową co w konsekwencji koszty podwyższa o coroczne podatki za rurę. Drugim problemem był początkowy brak zgody na przekopanie się z nitką przez teren szpitala. Po kilkukrotnych rozmowach doszło do porozumienia - dyrektor szpitala zezwolił na poprowadzenie przyłącza. 

Wszystko opiera się o pieniądze. Właścicielki nie chcą ponosić kosztów przyłącza. Wodociągi również - Proszę zrozumieć - na tym terenie było już kilku inwestorów, którzy mieli aspiracje wielkiej inwestycji, i wszystkie okazały się być niespełnionymi marzeniami. Dlatego nie chcemy narazić się na koszty budowy przyłącza, jeżeli te nie zostanie wykorzystane - mówi Dariusz Wór-Grech, prezes Wodociągów. Dlatego uzgodniliśmy z właścicielkami Górnika, że zwrócimy koszt budowy przyłącza, jeżeli nieruchomość zacznie funkcjonować i czerpać wodę z sieci.

Fundacja Benevolens postanowiła wykonać studnię głębinową - zaś korzystanie z niej wymagałoby zezwolenia starosty. Wydanie takiego zezwolenia spowodowałoby powstanie precedensu - kolejne firmy zaczęły by myśleć o własnym ujęciu wody - a mniejsza liczba odbiorców wody to większy jej koszt dla pozostałych. Tu działają także przepisy wodno-prawne, mówiące o tym, że nie można korzystać z własnego ujęcia wody, jeżeli istnieje sieć dostarczająca taką wodę.

monitoringTymczasem na teren ośrodka wchodzą  bez pozwolenia wandale i amatorzy trunków niszcząc ogrodzenie. O tym, czy na podstawie zachowanego nagrania z kamer wobec wandali zostanie wszczęte postępowanie zależy od samych właścicielek. Cały teren posiada rozmieszczone kamery i żadne wtargnięcie nie jest niezauważone.

Fundacja posiada projekty renowacji ośrodka. Jednak na razie te nie są realizowane. W konkursie marszałka województwa wygrała dofinansowanie na odtworzenie środowiska przyrodniczego w wysokości 483 tysięcy, przy wkładzie własnym ok. 100 tysięcy. Jednak nie doszło do podpisania umowy. Co dalej z Górnikiem i jego przyszłością oraz budynków obok? Czekamy na rozwój sytuacji.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: