Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

gornik54Niepewny jest los ośrodka Górnik kupionego przez Fundację Benevolens. Niemożność rozpoczęcia prac nad renowacją nieruchomości prowadzi do frustracji właścicielek. Głównym problemem jest woda. Tej mianowicie, jak się okazało po przejęciu działki - brak. Gdy właścicielki postanowiły uzgodnić dołączenie się do wodociągów - usłyszały, że owszem, pod warunkiem poprowadzenia na własny koszt całego przyłącza, oraz, co gorsze, wraz z fragmentem pod drogą powiatową co w konsekwencji koszty podwyższa o coroczne podatki za rurę. Drugim problemem był początkowy brak zgody na przekopanie się z nitką przez teren szpitala. Po kilkukrotnych rozmowach doszło do porozumienia - dyrektor szpitala zezwolił na poprowadzenie przyłącza. 

Wszystko opiera się o pieniądze. Właścicielki nie chcą ponosić kosztów przyłącza. Wodociągi również - Proszę zrozumieć - na tym terenie było już kilku inwestorów, którzy mieli aspiracje wielkiej inwestycji, i wszystkie okazały się być niespełnionymi marzeniami. Dlatego nie chcemy narazić się na koszty budowy przyłącza, jeżeli te nie zostanie wykorzystane - mówi Dariusz Wór-Grech, prezes Wodociągów. Dlatego uzgodniliśmy z właścicielkami Górnika, że zwrócimy koszt budowy przyłącza, jeżeli nieruchomość zacznie funkcjonować i czerpać wodę z sieci.

Fundacja Benevolens postanowiła wykonać studnię głębinową - zaś korzystanie z niej wymagałoby zezwolenia starosty. Wydanie takiego zezwolenia spowodowałoby powstanie precedensu - kolejne firmy zaczęły by myśleć o własnym ujęciu wody - a mniejsza liczba odbiorców wody to większy jej koszt dla pozostałych. Tu działają także przepisy wodno-prawne, mówiące o tym, że nie można korzystać z własnego ujęcia wody, jeżeli istnieje sieć dostarczająca taką wodę.

monitoringTymczasem na teren ośrodka wchodzą  bez pozwolenia wandale i amatorzy trunków niszcząc ogrodzenie. O tym, czy na podstawie zachowanego nagrania z kamer wobec wandali zostanie wszczęte postępowanie zależy od samych właścicielek. Cały teren posiada rozmieszczone kamery i żadne wtargnięcie nie jest niezauważone.

Fundacja posiada projekty renowacji ośrodka. Jednak na razie te nie są realizowane. W konkursie marszałka województwa wygrała dofinansowanie na odtworzenie środowiska przyrodniczego w wysokości 483 tysięcy, przy wkładzie własnym ok. 100 tysięcy. Jednak nie doszło do podpisania umowy. Co dalej z Górnikiem i jego przyszłością oraz budynków obok? Czekamy na rozwój sytuacji.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

BZIK

BZIK

Skandalem było sprzedanie tak pięknej budowli!!! Gmina miała go odrestaurować i dopuścić do jego istnienia. Bez takich perełek Głuchołazy umierają stojąc.
Kapitalik

Kapitalik

Cytuję wodnik szuwarek:
Panie są cwane.
Chcą, żeby mieszkańcy Głuchołaz sfinansowali im inwestycję, bo przecież wodociągi ściągną z nas koszty w cenie coraz droższej wody. Ciekawe czy zyskami też się z nami podzielą ?
Jak się nie ma środków to się nie porywa z motyką na słońce.
Każdy potrafi inwestować z cudze pieniądzem, a nie na zasadzie jakoś to będzie, może z Unii wyciągniemy, może gmina dołoży. Inwestorki z bożej łaski.


Niestety, wiele w tym racji. Żal, że sprzedano ten obiekt, a nie zainwestowano w niego. Należałby nadal do miasta i mógł spełniać wiele kulturalnych ról (hotel, restauracja...). A tak? Rządzący, bez mrugnięcia oka pozbyli się czegoś, co należeć powinno do wszystkich ludzi. Wstyd władzo! Wstyd!
Niestety, wiele w tym racji.
RURA

RURA

Jeżeli będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw tego przepięknego obiektu, będziemy mogli przechadzać się po polanach, korzystać z organizowanych tam ognisk, korzystać z przejścia na Gorę Chrobrego, to zgodzę się na dofinansowanie do studni z gminnych pieniędzy. Jeżeli nie? Niestety. Czy gmina zawsze musi się wpieprzyć w inwestycje bez przyszłości? Kto tu rządzi, kurcze?
Matt
+2

Matt

Cytuję 23 cm:
Ale przecież podobna sytuacja jest z hotelem Aspen. Jakoś dało się u nich wykopać studnie i nikt nie protestował.


Wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego...
23 cm
+9

23 cm

Ale przecież podobna sytuacja jest z hotelem Aspen. Jakoś dało się u nich wykopać studnie i nikt nie protestował.
Prosty człowiek
-12

Prosty człowiek

Cytuję wodnik szuwarek:
Panie są cwane.
Chcą, żeby mieszkańcy Głuchołaz sfinansowali im inwestycję, bo przecież wodociągi ściągną z nas koszty w cenie coraz droższej wody. Ciekawe czy zyskami też się z nami podzielą ?
Jak się nie ma środków to się nie porywa z motyką na słońce.
Każdy potrafi inwestować z cudze pieniądzem, a nie na zasadzie jakoś to będzie, może z Unii wyciągniemy, może gmina dołoży. Inwestorki z bożej łaski.


Tak jak wyżej napisane! Popieram wypowiedź w 100%! Jak teren nie był jeszcze ogrodzony i mogłem się tamtędy spokojnie przejść to na jakąkolwiek pomoc finansową z mojej strony Panie mogłyby ewentualnie poprosić. Teraz teren jest niedostępny dla wszystkich mieszkańców więc jaki w tym jest nasz interes żeby tam wkładać nasz3 pieniądze? Ja tam nawet wejść nie mogę bo ewidentnie prawo mi tego zabrania tak samo jak i to wybudowane przez właścicielki ogrodzenie a mam dawać na to pieniądze bo owe inwestorki nie są przygotowane na to by włożyć więcej pieniędzy?
Do Pań, które jeszcze nie poznały maksym życiowych, oto one :
1. Nie umiesz? Nie rób!
2. Masz spier*olić? Nie zaczynaj!
3. Spier*oliłeś? POPRAW!
kika
+7

kika

zapowiadało się tak dobrze jeszcze rok temu,a będzie jak zwykle? Władzom miasta jednak nie zależy na odbudowaniu obiektu, gdyby tak było to pomyślano by jak wybrnąć z tego impasu-przecież wodociągi to gminna spólka.Miastu nie zależy ani na mieszkańcach ani na inwestorach-mieszkam tutaj już 40 lat i wszystko czego się ta władza mordziasta dotknie Wali się !!!
lisu
+12

lisu

a moze lepiej oddac to naszym sasiadom z zachodu : oni przez wiele lat do 1945 roku wiedzieli co robic z takim potencjalem :
iza
-19

iza

Cytuję Ewa:
Zanm wszystko ruszy proszę o udostępnienie drogi przez las prowadzącej koło ośrodka.Zawsze było przejście i tak powinno pozostać,nawet jak ośrodek zacznie pracować.

Tak właśnie powinno być . Zamiast się grodzić płotami mogły te pieniądze przeznaczyć na rurociąg !!!!

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: