Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

img 6581Czeka nas rewolucja w zakresie gospodarki odpadami. To nieuniknione - jesteśmy do tego zobligowaniu ustawowo, że gdy tylko skończy się obowiązujący dotąd dwu frakcyjny sposób segregacji śmieci, w czerwcu zamiast dwóch pojemników będzie ich 5. Ale oprócz lepszego sortowania odpadów, wzrosną też cena ich wywozu.  Na razie koszt gospodarki odpadami to 12 złotych za mieszkańca posesji czy mieszkania. Byliśmy jedną z niewielu gmin, gdzie te stawki były naprawdę niskie. Wszystko za sprawą umowy z firmą, która wygrała 4 lata temu przetarg - Ekom-em. Ale to się skoczy w przyszłym roku. 

Wraz ze zmianą sposobu zarządzania odpadami, podpisaniem nowej umowy z firmą, która wygra przetarg na wywóz odpadów, ceny skoczą do góry. Skoczą drastycznie. Już nie będzie tanio. Opłata może wynieść co najmniej 30 złotych od jednego mieszkańca posesji. Co oznacza, że 4 -osobowa rodzina miesięcznie zapłaci za śmieci 120 złotych. Co najmniej, bo mniej niż 30 złotych raczej nie będzie, może być tylko drożej. 

Jak będziemy segregować?

będzie kilka podstawowych frakcji, czyli odpowiednia ilość pojemników (lub worków)

- papier i tektura

- tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe (pudełka po mleku, napojach, itp), metale

- szkło

- bioodpady

- odpady zielone

- niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne

- wielkogabaryty, elektrośmieci, 

 

Na razie mamy tylko uchwałę, nad którą RM pochyliła się w tym tygodniu. 

Te kilka pojemników będzie trzeba upchać w boksach. Na razie stoją tam dwa pojemniki, a gdzie zmieścić kolejne? Jak na razie nie widać jakichkolwiek ruchów ze strony MSM, największego operatora zasobami mieszkaniowymi w gminie. Czyżby sprawdzało się przekonanie członków zarządu spółdzielni, że jakoś to będzie, że nie warto cokolwiek robić, bo ludzie sobie nie poradzą z sortowaniem, więc po co jakiekolwiek zmiany?

Czasu zostało mało. A do przebudowy czeka naprawdę dużo osiedlowych boksów. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Gosia

Gosia

Tak mało pojemników na takie wielkie budynki mieszkalne? Jakoś to nie idzie w parze. Sądzę, że stąd wiele nieprawidłowości. A jakby dołożyć po dwa pojemniki do każdego boksu? Nie byłoby takich widoków. Rozwiązań jest wiele i zawsze trzeba próbować wprowadzać to, czego ludzie oczekują. A nie będzie musiała przyjeżdżać telewizja, by np. udowodnić, że w Głuchołazach zalegają ciemności (bo to prawda). Mieszkańcy naszego miasta nie są ludźmi głupimi, aby im wciskać tzw. byle co!!! Jak w tych wypadkach. To jak w każdym związku małżeńskim; jak tylko jedna strona udowadnia, że ma racje, to rozwód gotowy.
alecyrk
-3

alecyrk

Zarząd spółdzielni to jedno , a wła dze miasta to drugie. Przez 4 lata nie potyrafili zaradzić zbliżającym się ppodwyżkom na wywóz śmieci. Jedynie stać ich na zapeqwnienia w rodzaju ogłosimy przetarg to się okaże!
Przysłowiową panią Jadzie z finansowego też na tyle stać, tylko za znacznie niższe wynagrodzenie.
Pozostaje zadać już tylko pytanie czy jeszcze nami ktoś rządzi? z administrowaniem też coś nie tak.
Panie profesorze o zimnej wody i pocztówek ! od przewodniczącego RM wymagamy czegoś więcej niż publicznego redagowania pism w sprawie drogi. Jeden znany "szambelan" z warsiawki twierdzi, że wszystkiemu jest winien PIS?
Maciej

Maciej

Tak, tak ... zestarzało się to nasze osiedle. wielu emerytów trudno wiąże koniec z końcem. Ich również, ewentualne podwyżki czekają. Często za 60 zł ( za dwoje) należy przeżyć cały tydzień. Pod ewentualnymi, nowymi miejscami na dodatkowe kontenery będzie trzeba zamontować ławki dla żebrzących i czekać, aż datki złożą CI BOGATSI. W co nie wierzę.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: