Reklama

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

zdrojWirus. Przeklęta zaraz, która oprócz tego, że zbiera śmiertelne żniwo, powoduje, że ci którzy prowadzą mały, własny biznes z przerażeniem patrzą w przyszłość. Przez wirusa traci wiele gałęzi rynku. Od transportu, poprzez branże turystyczną, hotelarską, gastronomiczną i wiele innych.  Rządy wielu krajów próbują zaradzić klęsce gospodarczej, która jest i będzie pokłosiem pandemii. Wirus kiedyś w końcu wygaśnie, ale pozostaną puste witryny sklepowe, opuszczone miejsca zamieszkania, samobójstwa wśród tych, którzy nie poradzili sobie z kryzysem. Najwięcej ucierpią małe firmy. Firmy, których niezliczona ilość napędza gospodarkę większości krajów. Bo to nie duże koncerny nakręcają gospodarkę. To właśnie te małe firmy ciągną każdy kraj. Są koniem ciągnącym finanse krajów. Płacą podatki, dają pracę w wielu dziedzinach. Bez nich na rynku pozostaną tylko wielkie koncerny, które dzięki prawnikom potrafią uniknąć płacenia podatków. 

Dziś te małe firmy są w poważnym kryzysie. W Polsce i wielu krajach, które dotknęła pandemia. Wiele krajów stara się wspomóc te właśnie małe i średnie firmy. By przeżyły. By przeczekały czas zarazy i znów wróciły na rynek. Tak właśnie dzieje się w wielu państwach. Przenieśmy się na Głuchołaski Rynek. Aleja Jana Pawła - niegdyś tętniąca życiem dzięki restauracjom. Dziś pusta. Pusta i smutna aleja. W restauracjach żywej duszy. Strach przed zarażeniem zmusił ludzi do pozostania w domu. Restauratorzy próbują jakoś przeżyć. Nie chcą zwalniać jeszcze niedawno pracowników, którzy byli na wagę złota. Dziś ci pracownicy nie mają co robić. Próby żywienia z dowozem nie przynoszą dochodu. 

W naszym mieście ruszyła inicjatywa małych przedsiębiorców. Nie chcą oni zbytków. Proszą tylko o pomoc w finansach. By jakoś przeżyć nie zwalniając pracowników. Daleko nam tu od polityki, ale to, co oferuje Państwo w ramach pomocy dla firm budzi uśmiech politowania lub złości wśród przedsiębiorców. Dlatego kilku takich małych pracodawców zwróciło się o pomoc do władz gminy. Bo skoro na pomoc państwa nie ma co liczyć, to może tu, w naszym małym grajdołu ktoś zauważy, przez jak wielkim wyzwaniem stoją teraz właściciele firm, które nie przynoszą dochodu, ale za który płacić wciąż trzeba ZUS, CIT i inne daniny. Proszą tylko o jedno - o zwolnienie ich z opłat podatkowych, które zależą od gminy. Taka prośba trafiła dziś na biurko Burmistrza. I ta propozycja spotkała się z aprobatą naszego włodarza. I co więcej, propozycja burmistrza zakłada, oprócz zwolnienia z podatków dla przedsiębiorców, także zwolnienie z niektórych płatności wnoszonych przez mieszkańców. 

Oto, co pisze Burmistrz:

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie nałożeniu wielu ograniczeń mających na celu zwalczenie epidemii koronawirusa, informuję, że w Urzędzie Miejskim w Głuchołazach trwają prace nad wdrożeniem "Pakietu Pomocowego dla Małych i Średnich Przedsiębiorców".  Chodzi tu przede wszystkim o firmy, które zostały zmuszone do czasowego zawieszenia działalności lub firmy, które w sposób znaczny ograniczyły swoją działalność. 

 

Biorąc pod uwagę złożoność sytuacji, przedsiębiorcy o których mowa, mogą ubiegać się o:

  • zwolnienie z opłat za dzierżawę lub wynajem lokali użytkowych (na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego);
  • zastosowanie ulg w zobowiązaniach podatkowych (na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego);
  • zwolnienie z opłaty za wywóz odpadów (na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego).

 

Dodatkowo, mieszkańcy gminy Głuchołazy, których dzieci uczęszczają do żłobka lub przedszkola w naszej gminie, mogą ubiegać się o umorzenie opłaty stałej, w związku z nieobecnością dziecka w placówce (w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego).

 

Szczegółowe pytania dotyczące możliwości skorzystania z Pakietu Pomocowego proszę kierować do Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. 

 

Każdy z Państwa powinien wiedzieć, że zależy nam zarówno na bezpieczeństwie i zdrowiu naszych mieszkańców, jak również na wsparciu naszych przedsiębiorców, którzy nie z własnej winy znaleźli się w trudnej sytuacji.

 

Edward Szupryczyński
Burmistrz Głuchołaz

 Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: