Drukuj
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

dsc 9995- W Starostwie były prowadzone analizy i rozmowy na temat możliwości połączenia Szpitala w Nysie z tym w Głuchołazach - mówi na informator blisko związany z zarządem Powiatu. Temat, jak się okazuje, na czasie, bo właśnie Radio Opole informuje, że Głuchołaski Szpital chce ściągnąć do pracy zwolnionych lekarzy z Brzegu. Dzięki nim, oddział wewnętrzny mógłby być reaktywowany.  Przed połączeniem obu szpitalu wzbraniają się niektórzy radni powiatowi. Argumentami przeciwko ma być historia szpitala w Paczkowie, który po przyłączeniu do Nysy został zlikwidowany. Informator mówi jednak - To wykluczone. Nie ma mowy o powtórzeniu się historii. Głuchołazy to druga pod względem wielkości gmina w powiecie. Poza tym szpital w Głuchołazach jest wiele większy i bogatszy w kadrę i możliwości niż ten w Paczkowie. Starostwo nie wyobraża sobie zresztą, by gmina, w której w sezonie turystycznym znacznie przybywa mieszkańców mogłaby zostać bez szpitala. 

Jak nam mówi ta sama osoba, na koncie Nyskiego ZOZ-u leży 10 milionów złotych wypracowanych środków, na które nie ma na razie zapotrzebowania. Szpital w Głuchołazach ciągle cierpi na deficyt w budżecie. Po połączeniu te środki mogłyby posłużyć do oddłużenia i podreperowania budżetu w Głuchołazach a i jeszcze by zostało. Innym argumentem jest to, że lekarze z Nysy w ramach jednej firmy mogliby pracować także w Głuchołazach. To, przy krążącej gdzieś po Ministerstwie Zdrowia ustawie o zakazie łączenia etatów w różnych szpitalach przez biały personel mogłoby rozwiązać problem braku lekarzy.

Czy jakikolwiek ruch i podjęcie zmian jest lepsze niż brak decyzji i pozostawienie Szpitala w Głuchołazach przez Starostwo gdzieś na uboczu, jakby zapomnianego ośrodka, który jednak funkcjonuje, ale przy ograniczonych środkach z Powiatu boryka się z ciągłymi problemami finansowymi? Czy połączenie obu największych szpitali w Powiecie i przez to zapewnienie niemal wszechstronnej opieki przez oba ośrodki nie byłoby lepsze niż to, co mamy obecnie? 

Za połączeniem szpitali przemawiają inne fakty. Ustawa o sieci szpitali promuje duże jednostki, a przez to łatwiej znaleźć się im w takiej sieci, lepiej gospodarować środkami oraz kadrą oraz wejść na wyższy poziom w sieci. W kraju jest kilka, kilkanaście takich połączonych ośrodków, które właśnie dzięki takiemu postępowaniu dziś stoją lepiej, niż gdyby były małymi, konkurencyjnymi wobec siebie jednostkami. Wiele jest w kraju takich przypadków, gdzie połączenie przyniosło dużo więcej korzyści niż konkurowanie ze sobą.

 Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0