Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

piec kotlowniaNiedawno pisaliśmy o szeroko zakrojonych pracach prowadzonych przez MSM na osiedlach w celu zmian w systemie ogrzewania mieszkań. Osiedle Tysiąclecia już od kilku miesięcy ogrzewane jest za pomocą indywidualnego dla każdego bloku pieca gazowego.Taki jeden piec jest w stanie ogrzać kilkanaście mieszkań. Jego lokalizacja wewnątrz tego samego budynku ogranicza straty ciepła na transferze podziemnymi rurociągami. To, a także nowoczesności i oszczędność pieca musi być tańsze niż ogrzewanie od jednego dostawcy. Takim dostawcą była Opolska firma ECO, która albo eksploatowała kotłownię (OS. Tysiąclecia), albo odbierała i przekazywała ciepło z GZP. 

Jak ocenia spółdzielnia - oszczędności mogą wynieść około 40-50 procent w rachunkach. Ale to zostanie ocenione pod koniec okresu grzewczego. Nie mniej, ciepło dostarczane bez pośredników, długich linii przesyłowych, które generują straty oraz to, że piec jest bezobsługowy powoduje, że mieszkańcy zapłacą tak naprawdę tylko za zużyty przez piec gaz. Oczywiście taka forma ogrzewania jest zależna od ceny gazu, ale w przypadku np. Os. tysiąclecia nie ma znaczenia - poprzedni system także był zależny od ceny gazu. 

Obecnie MSM buduje podobne, jak na OS. Tysiąclecia systemy na swoich pozostałych osiedlach. Osiedle Koszyka będzie miało nowy system od nowego sezonu grzewczego, pozostałe od 31 grudnia, gdy to kurek z ciepłem z GZP zostanie zakręcony. Niemały wysiłek kilku firm zatrudnionych przez MSM przy instalacji C.O musi się zakończyć na czas. 

A jak to wygląda w budynkach, których zarządcą jest GKTBS? O to zapytaliśmy Andrzeja Gębala, prezesa GKTBS. 

Ponieważ GKTBS tylko zarządza wspólnotami, o tym, jak będzie wyglądało ogrzewanie mieszkań w kamienicach decydowały same wspólnoty. Część wspólnot zdecydowała się na zabudowę centralnego pieca (jak te budowane przez MSM). Część wspólnot będzie się ogrzewała indywidualnie - tzn, sami mieszkańcy inwestują we własne piece gazowe w mieszkaniu. Budynki należące do gminy także dostaną piece gazowe - będą przetargi. Jedna wspólnota zdecydowała się zainwestować w indywidualne piece gazowe w mieszkaniu, ale finansowana ze środków wspólnoty. Nie będzie żadnej opcji węglowej - nikt nie zdecydował się na ogrzewanie węglem. To jest pozytywna informacja - więcej smogu na pewno nie będzie. Koszt zakupu dwufunkcyjnego pieca do mieszkania jest porównywalny z zakupem pieca węglowego 5 generacji, ale koszt eksploatacji nieporównywalnie mniejszy - nie ma potrzeby zakupu węgla, wynoszenia popiołu, itp. 

Wspólnoty także będą musiały się "uwinąć" z inwestycją na tyle  szybko, by nowy sezon zimowy rozpocząć z własnym ciepłem. 

Foto: nowoczesny piec zamontowany w jednym z budynków Spółdzielni Mieszkaniowej. Takie właśnie małe, energooszczędne piece są zamontowane w blokach MSM na OS. Tysiąclecia. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: