Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

smieci wysypiskoWczoraj pisaliśmy o możliwym, o ile uchwała przejdzie, podwyższeniu opłat podatkowych za nieruchomości. Dziś o kolejnej uchwale, która została wniesiona do "rozkładu jazdy" na najbliższej sesji RM, tj. 27 listopada. Wczoraj nie chcieliśmy kumulować obu niekorzystnych z punktu widzenia mieszkańca, wiadomości.  W nowym projekcie uchwały wzrosną ceny za odbiór odpadów komunalnych. Odpowiednio z 10 złotych do 12 za segregowane i z 22 do 24 złotych. Skąd podwyżki? To wynik ustawy z września tego roku, który wprowadził rząd premiera Morawieckiego.

Przypomnijmy: Gmina Głuchołazy podpisała umowę na wywóz śmieci z firmą z Nysy - EKOM. Umowa ważna jest do 26 czerwca 2021 roku. Podpisano ją na 4 lata, w marcu 2017 roku. Tuż przed nową ustawą rządową nakazującą, by każda umowa na wywóz śmieci zobowiązywała do jeszcze rygorystycznej segregacji odpadów - na 5 frakcji - papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady biodegradowalne. Dzięki podpisaniu umowy przed 1 lipca 2017 gmina nie musiała wprowadzać nowego systemu segregacji. Ale za dwa lata czeka nas rewolucja. Od 2021 nowa umowa będzie nas, jako gminę zobowiązywać już do segregacji na 5 frakcji.

To jednak nie koniec rewolucji, jaka nas czeka w 2021 roku. We wrześniu tego roku weszła w życie kolejna ustawa rządowa, która wprowadza pojęcie kary za brak segregacji odpadów i nakazuje dwukrotny koszt odpadów niesegregowanych. Nowa ustawa wprowadza także pojęcie odpowiedzialności zbiorowej. Tzn. obecnie w deklaracjach każdy deklaruje (często kłamiąc), że segreguje śmieci, a tym czasem tego nie robi. Tak się dzieje w np. blokowiskach - nikt obecnie nie jest w stanie sprawdzić, kto tak naprawdę segreguje a kto nie.

Ustawa sprzed 2 miesięcy i jej punkt o wprowadzeniu odpowiedzialności zbiorowej zakłada, że w przypadku stwierdzenia przez firmę odbierającą odpady, że w pojemniku zbiorczym (kontenerze) dla danego domu wielorodzinnego lub bloku znajdą się odpady nieposegregowane, to wszyscy mieszkańcy tego domu lub bloku zapłacą za śmieci jako niesegregowane, czyli dwa razy drożej. 

Pojęcie odpowiedzialności zbiorowej to bat na tych mieszkańców domów wielorodzinnych, którzy nie chcą zawracać sobie głowy segregowaniem odpadów, mimo, że w deklaracji zaznaczyli opcję (z racji ceny) o tym, że będą segregować odpady. Podobne zasady karania za brak segregacji obowiązuje w krajach UE. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


2 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

janina
+3

janina

Po jaką cho.erę w tym mieście segregować śmieci???Przed chwilą podjechała śmieciarka i wszystkie śmieci zostały wrzucone do niej.Jakby było mało to jeszcze dorzucono 2 wory liści,które stały obok pojemników.Pytam się po co straszycie ludzi podwyżkami opłat???Weźcie się za firmy wywożące śmieci.Nad polakiem powinien stać ktoś z batem ,może by się wtedy wzięli za solidną pracę.Takich nierobów siedzi w GTBS-ie sporo.Inny problem to odstawianie pojemników na miejsce skąd zostały wzięte.
Colo
+17

Colo

Drogi Panie Redaktorze! Podwyżka za pisząc w skrócie ŚMIECI ORAZ SEGREGACJĘ ODPADÓW to nie wymysł Rządu Polskiego czy to jak to Pan w swej bystrości umysłu stwierdził - Rządu Premiera Morawieckiego. Gdyby Pan Redaktor chciał być choć trochę rzetelny i poświęcił minutę (bo tyle mi to zajęło) to by Pan Redaktor znalazł Dyrektywę Uni Europejskiej z roku 2018 dotyczącą pisząc w skrócie ŚMIECI I SEGREGACJI ODPADÓW. Dlaczego o tym piszę? Bo to właśnie ta dyrektywa nakazuje poszczególne kraje członkowskie UE, aby najpóźniej do mniej więcej przyszłego roku każdy kraj członkowski przedstawił Komisji UE przyjęte u siebie przepisy dostosowane do tejże DYREKTYWY UE. Dodam, że nieco więcej minut poświęciłem by PRZECZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM te około 30 stron tejże DYREKTYWY UE i nawet zadzwoniłem do kumpla, który jest wykształconym w dziedzinie Prawa Międzynarodowego i Unijnego żeby ewentualne szczegóły bardziej mi wyjaśnił. Podsumowując by każdy to zrozumiał, że aktualne przepisy każdy aktualny Rząd nawet jakby na jego czele siedział Pan Tusk lub Pan Biedroń, to by musiał teraz te przepisy prawa wprowadzić w życie, bo wymusza to na każdym kraju członkowskim właśnie ta DYREKTYWA UE z roku 2018. Więc może Pan Redaktor tego portalu nawet nienawidzić aktualnego Rządu Polskiego, ale nadal pomimo Pana nienawiści jest to Rząd Polski a nasza obecność w Unii Europejskiej to jak widać nie tylko dotacje unijne, ale i wydatki czasem bardzo dotkliwe jak w tej sytuacji dotyczące śmieci. :P


A czy ja krytykuje ta ustawę? Doskonale wiem i orientuje się, skąd się wzięła. Czy jest jakikolwiek słowo krytyki pod adresem rządu? Po prostu zaznaczam, kto ustawę napisał, bez żadnej w związku z tym, konkluzji. Osobiście pochwalam ustawę, choć uważam, że i tak nie jest doskonała i można pewne luki w niej znaleźć i wykorzystywać w gminie.
Chodzi o tzw. "nieruchomości niezamieszkanych". Wiem także, że została stworzona bo UE tego wymaga. Pozdrawiam. Przemek.
Texas Ranger
+16

Texas Ranger

Mało kto segreguje śmieci. Druga strona to firma odbierająca odpady która ładuje wszystkie śmieci w jedną śmieciarkę.
hary
-10

hary

Morawiecki musi dać więcej na kościół i na nagrody i premie bo im się należą dlatego szary robotnik znowu wykorzystany przez PIS

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: