Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

glosowanieNiemała reprezentacja parlamentarzystów z Opolszczyzny trafi do ław sejmowych. Dwunastu posłów będzie reprezentować nasze województwo.  Cała lista:

PiS (łącznie 37,64% głosów - 152 999 tysięcy oddanych głosów):

POROWSKA Violetta Teresa (38 573 głosów), CZOCHARA Katarzyna Beata (23 120), KOWALSKI Janusz Marcin (20 973), BORTNICZUK Kamil (16 953),   OCIEPA Marcin Michał (16 066). 

 

Mniejszość Niemiecka (łącznie 8,33% głosów - 32 094 tysięcy oddanych głosów): 

GALLA Ryszard (13 957 głosów)

 

PSL (łącznie 10,31% głosów - 41 091 tysięcy oddanych głosów): 

KUKIZ Paweł Piotr (23 468 głosów)

 

PO (łącznie 26,71% głosów - 108 570 tysięcy oddanych głosów): 

ZEMBACZYŃSKI Witold Maciej (40 022 głosów) KOSTUŚ Tomasz Tadeusz (17 026 głosów), MILLER Rajmund Tadeusz (8 820), WILCZYŃSKI Ryszard Jan (6 436), 

 

Lewica (łącznie 11,64% głosów - 47699 tysięcy oddanych głosów):

ZAWISZA Marcelina Monika (19 206 głosów)

 

Absolutnym liderem tej grupy posłów stał się Witold Zembaczyński z KO-PO, który uzbierał najwięcej, bo aż ponad 40 tysięcy głosów, drugie miejsce przypadło liderce PiS - Violetta Porowska uzbierała ponad 38 tysięcy głosów). 

 

Słabo wypadł Kamil Borniczuk. Mimo częstego pojawiania się na wizji w różnych stacjach telewizyjnych, mimo roli niejako rzecznika prasowego Rządu i Partii, Opolskie nie była zbyt chętna do głosowania na kandydata z Głuchołaz. Poseł dostał się na drugą kadencję (pierwsza, krótka, bo od listopada zeszłego roku przypadła w udziale po rezygnacji z Sejmu innego posła PiS - Bartłomieja Stawiarskiego, który objął fotel Burmistrza Namysłowa)) dzięki w szczególności mieszkańcom powiatu Nyskiego, gdzie otrzymał 10 662 głosy i kędzierzyńsko - kozielskiego, gdzie dostał raptem 1374 głosy. W reszcie powiatów głosy liczone były w setkach. Przypomnijmy, 4 lata temu Kamil Bortniczuk również stawał w wyborcze szranki. Wówczas zdobył 2564 głosy.

Również słabo wypadł inny poseł z powiatu Nyskiego z list (PO): Rajmund Miller - jednak 8 tysięcy, 820 głosów wystarczyło, by utrzymał  mandat posła. Większość głosów poseł zdobył w naszym powiecie. 

Senat: tu panuje odmienna reguła niż przy systemie D'hondta w Sejmie. Prosta metoda - kto więcej, ten bierze wszystko. Czyli z każdego okręgu w kraju (tyle okręgów co senatorów - 100) do Izby Wyższej Parlamentu wchodzi jeden kandydat. 

Z okręgu 51 (powiat brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski, prudnicki) Senatorem został kandydat PiS: Czerwiński Jerzy z ponad 73 tysiącami głosów. Wspólny kandydat opozycji, obecny burmistrz Otmuchowa, Jan Woźniak zdobył 56 495 głosów. 

 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Helenka
+4

Helenka

Zgadzam się z wypowiedzią Maria 1. Pan Bortniczuk się bardzo zmienił! Pewnie przejął w pełni ideologię PIS-u. Jego wypowiedzi w sprawie dziewczynki i strajku nauczycieli po prostu są bulwersujące. Ciekawe jak zareaguje prezes na jego ostatnie wypowiedzi w mediach? Oby nie skończył jak ....Hofman!
Dziadek
+5

Dziadek

Cytuję Pietrek:
Głuchołazy online to matecznik PO czy jak to się tam nazywa i tutaj nawet Jan Paweł 2 jakby był z PIS to nie miał by dobrej opinii... Cóż pozostaje przypomnieć osiągnięcia szefa głuchołaskiego PO do sejm może pozwiedzać z wycieczką szkolną a do powiatu dostał się na plecach Zygmunta K. ....acha gratulacje dla niedoszłego senatora słowem ...wyprowadzić sztandar ..

A teraz Piotrek, przetłumacz z twojego na nasze bo trudno Twój tekst zrozumieć.
Pietrek
-3

Pietrek

Głuchołazy online to matecznik PO czy jak to się tam nazywa i tutaj nawet Jan Paweł 2 jakby był z PIS to nie miał by dobrej opinii... Cóż pozostaje przypomnieć osiągnięcia szefa głuchołaskiego PO do sejm może pozwiedzać z wycieczką szkolną a do powiatu dostał się na plecach Zygmunta K. ....acha gratulacje dla niedoszłego senatora słowem ...wyprowadzić sztandar ..
Głuchołaziak
-1

Głuchołaziak

Proponuję sobie sprawdzić historię wyników wyborów do sejmu z kilku kadencji (oczywiście z Opolszczyzny ) Może zmieni Pan zdanie . W moim przekonaniu wynik bardzo dobry i nawet sam kandydat nie wierzył w taką ilość głosów :)
Maria1
+6

Maria1

Kiedyś dawno temu jak nie był Pan Kamil w PIS-ie to mu dopingowałam, niestety nie podoba mi się ,że popiera te partie, nie podoba mi się ,że brał udział w otwarciu NLO popierajac PIS.
HM ........JUŻ WIDAC NAUCZYŁ SIE prezentować POSTAWE OTWARTĄ,
NIESTETY TO NIE WSZYSTKO ABY BYĆ DOBRYM POLITYKIEM.
Pan Kamil niestety dużo stracił i to bardzo dużo i jeszcze ta wypowiedź na temat dziewczynki, która protestowała , to była porażka:(
Co się nie robi dla pieniędzy?.
Wyborca
-3

Wyborca

Chyba pan redaktor czegoś nie zrozumial aby uznać wynik naszego posła za słaby.Pan poseł K.Bortniczuk startował z 4 miejsca ,jaką metropolią są Gluchołazy,żaden kandydat na posła w naszym powiecie go nie wyprzedził a wynik prawie 17 tyś głosów pokazuje że jest bardzo dobrym rezultatem.Posła pana Millera wyprzedził o 8 tyś głosów a jakiech sympatyków miał w naszej władzy gminnej Gratulacje dla naszego Posła K.Bortniczuka.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: