FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss

Jesień z Glucholazyonline!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

photo 1465317480636 fc9bb019d82aMamy nowy rok szkolny. W zasadzie nie różni się od poprzedniego, choć można wymienić dwie duże zmiany dotyczące szkolnictwa w gminie. O tym, oraz jak wygląda edukacja w liczbach - poniżej. Zaszły w siatce szkół dwie zmiany, o którym warto wspomnieć. Pierwsza to już oficjalnie, podjęte przez władze, zamknięcie Gimnazjum nr 1. Gimnazjum to próbowało przekształcić się w szkołę podstawową, jednak, wobec braku zainteresowania, tak się nie stało. Na przekształceniu natomiast skorzystała szkoła będąca niedawno Gimnazjum nr 2, a teraz Szkoła Podstawowa nr 3. 

Na zmianach w reformie edukacji straciła najwięcej PSP2. Do dziś mówi się na szczeblu władzy, że szkoła strzeliła sobie w stopę. Były propozycje władzy, by szkoła przeniosła się do budynku obecnej PSP3. Były zachęty do tego kroku ze strony dyrektor obecnej PSP3, która była orędownikiem przenosin. Jednak stanowczy upór szkoły przyczynił się do pokrzyżowania planów władzy, by utworzyć w budynku PSP2, dzięki pieniądzom województwa, domu pobytu dla seniorów. Dziś tych pieniędzy nie ma. Dom Opieki w budynku przy Al. Jana Pawła powstanie, ale już nie na tak korzystnych warunkach jak wówczas. 

W zasadzie to PSP3 żyje i ma się dobrze kosztem tamtych decyzji PSP2. To właśnie na tym oporze dziś PSP2 najwięcej straciła. Najpierw traciła uczniów, którzy migrowali do PSP3 mimo postulowanych przeciw przenosinom argumentom o położeniu PSP3, o torach kolejowych, odległości, warunkach budynku przy ul. Słowackiego. To właśnie głównie dzięki uczniom PSP2  w pierwszym roku działalności miała ponad setkę uczniów. 

PSP2 w wojnie o ucznia z PSP3 przegrała. Mimo wymienianych w proteście, swoich zaletach. To zapewne było powodem do przenosin do nowej lokalizacji - przy ul.Kraszewskiego. To zaś był powód do kolejnej ucieczki uczniów z tej szkoły. Do PSP 3 przeniosło  się nawet część dzieci zagorzałych obrońców szkoły przy al. Jana Pawła. 

Dziś PSP 2 jest najmniejszą liczbową szkołą w mieście. Pierwszego września do PSP3 przy ul. Słowackiego przeniosło się kolejne 63 uczniów (według danych szkoły z 25.09), ale ta liczba stale się zwiększa, bo nadal można podejmować decyzję o przeniesieniu dziecka. Do PSP3 przeniosło się 8 uczniów z PSP1, po jednym z Charbielina, Jarnołtówka i 3 ze szkoły stowarzyszeniowej w Gierałcicach. Jak nam mówią znajome wiewiórki, z Gierałcic wyemigrowała cała, 3 osobowa klasa 8. Wiewiórki także doniosły nam, co było przyczyną migracji, ale zrezygnujemy z podania tejże przyczyny. 

Teraz liczby. Dane publikujemy na podstawie danych z wydziału Oświaty. Liczby już uległy zmianie, bo przenosiny uczniów nadal trwają. Porównujemy dane z arkusza organizacyjnego szkół i aneksu ze zmianami. Dane w arkuszach mogą znacznie się różnić w stosunku do rzeczywistości - są to dane szacunkowe z marca, natomiast aneks powstaje w ostatnim tygodniu sierpnia. Tak naprawdę prawdziwą liczbę uczniów szkoła poznaje, można by rzec, na uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Rodzice nie muszą informować dotychczasowej szkoły o tym, że 1 września ich dziecko rozpoczyna rok szkolny w innej szkole. Stad znaczne nawet różnice pomiędzy arkuszem a liczbą rzeczywistą.

27 klas (oddziałów) działa w tym roku w PSP1. Orientacyjnie, według aneksu do arkusza z sierpnia uczniów jest 527

15 klas utworzono w PSP2, o dwie mniej niż planowano. Uczniów ubyło według arkusza 37, ale to był stan aneksu z sierpnia. Tak naprawdę skalę migracji ujawnił pierwszy dzień nauki. We wrześniu w PSP3 pojawiło się 63 nowych uczniów z PSP2. Liczba uczniów w PSP2 było wg aneksu 234.

PSP3 ciągle rośnie, jeżeli chodzi o liczbę uczniów - obecnie jest 260. Klas (oddziałów) w tym roku przybyło z 13 do 15.

PSP w Nowym Świętowie ma obecnie wg. arkusza (aneksu) - 7 oddziałów i 2 przedszkolne. Liczba uczniów - 56

PSP w Bodzanowie liczba uczniów 72, 7 oddziałów i 3 przedszkolne.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY

Przeczytaj także: