Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

img 0905
Jakiś czas temu zadzwonił do nas Wicestarosta. Po krytycznym artykule na temat tego, że tężnia w Głuchołazach zakwitła, wywołaliśmy temat na publiczną tablicę. Po nas o sprawie napisało NTO. Wicestarosta podjął się wyjaśnienia tematu. Nie będziemy drążyć tematu, choć mamy zastrzeżenia co do pewnych faktów. Zawrzemy je na końcu artykułu. Mówi Jacek Chwalenia, Wicestarosta. Spisane z rozmowy telefonicznej.

 - Tężnię obsługują te same osoby, które obsługiwały poprzednio. Solankę otrzymujemy od profesjonalnej firmy z certyfikatami. Tężnia zakwitła, bo ostatnio w Głuchołazach było dużo opadów. Intensywne opady, które spowodowały, że solanka spływająca pomieszała się z wodą deszczową i zmiejszyła się zawartość soli w solance. Myśmy o tym wiedzieli i dlatego dokupiliśmy kolejne 5 metrów sześcciennych solanki. Tak się zdarza, bo taka konstrukcja zrobiona w tejże tężni. Tam jest wszystko wybetonowane tak, że jak popada deszcz to spływa w to miejsce gdzie solanka. Usuwamy glony, jest puszczona czysta solanka. Usuwamy mechanicznie, kercherem i szczotkami i pukamy. Ta zieleń nie jest szkodliwa. Ten pan z Ciechocinka to niech sobie tą swoją wiedzę to w Ciechocinku stosuje. 

 

Nasze pytania:

1. Kiedy w lipcu intensywnie padało? Jak sobie przypominamy, było bardzo gorąco. Poza tym, w roku poprzednim pod koniec sezonu było bardzo wilgotno i ciepło - ale ciągle padało i było pochmurnie przez ponad dwa tygodnie a mimo to tężnia nie zakwitła. 

2. Czy rzeczywiście deszczówka miesza się w wodą na dole solanki, na tym betonowym płaszczu okalającym?  Beton jest przykryty konstrukcją wieży. Ile deszczu pada na ten okalający beton? Popatrzmy na zdjęcia z czasu budowy tężni, gdy mieliśmy pozwolenie na wejście na obiekt - grudzień 2017 roku. 

3. Wierzymy, że solanka jest najwyższej jakości. Ale coś jest na rzeczy z tym stężeniem soli. Albo coś było, a co stało się prawdopodobną przyczyną zazielenienia się tarniny. 

4. Nie wypowiadamy się co do krytyki fachowości osób z Ciechocinka, którą wypowiedział wicestarosta. Ostatnio Wicestarosta coraz więcej wypowiada takich rzeczy - vide artykuł o aberracji. Śmiemy wątpić w wiedzę Wicestarosty na temat działania tężni w porównaniu do ludzi, którzy, jak wspominany inżynier z Ciechocinka, poświęcił tamtejszym tężniom całe życie.

20180608_154023_hdr20180704_161757img_9138img_9139img_9140img_9143

 Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Stanislaw233

Stanislaw233

W każdej wodzie w obiegu zamkniętym namnażają się drobnoustroje. Gronkowiec złocisty wytrzymuje stężenie soli 27%. Te problemy znane są służbom SANEPID, w fontannach można wodę chlorować w tych tzw. tężniach tarninę i drewnianą konstrukcję trzeba wymienić, a zbiornik zdezynfekować. Każdy inwestor powinie to sprawdzić zanim wyda publiczne pieniądze.
Są nowoczesne tężnie solne z użyciem suchego aerozolu solnego i wtedy nie ma problemu, a aerozol wytwarzany jest przez urządzenie medyczne (jest wyczuwalny na języku i bezpieczny)
Antonio

Antonio

Czy doczekamy się, jako mieszkańcy Głuchołaz odpowiedzi ze strony Starosty na postawione pytania, czy jak zawsze zostaniemy zignorowani ? Czy Starosta nabrał solanki z tężni w usta ??? :lol:
Antonio
+2

Antonio

Tak, ten Pan zna się na wszystkim! Zna się na śmieciach, zna na funkcjonowaniu tężni (lepiej niż specjaliści w tej dziedzinie), na bezpieczeństwie (miało być urządzenie do naliczania osób wchodzących na tężnię -NIE MA!), na egzekwowaniu prawa (postawienie zarzutów byłemu zarządowi w związku z oddaniem tężni bez uprawnień - NIE MA!), składaniu obietnic bez pokrycia (np. nadal brak kibelka koło tężni - LUDZIE CHODZĄ W KRZAKI!). A kim z zawodu jest ten Pan? Prawdopodobnie pracował na oddziale rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu nr 2 w Głuchołazach na ulicy Lompy. Pewnie część mieszkańców go zna i pamięta :lol:
Najlepiej wychodzi mu obrażanie ludzi i snucie insynuacji- w ostatnim czasie - mieszkańców ulicy Lompy, Pana radnego Woźniaka na sesji rady! JEST RZECZYWIŚCIE "SPECJALISTĄ"!!!
Sprawa rozcieńczenia solanki przez opady deszczu, to jedna ściema! Może ciemny lud ją kupi! My mieszkańcy chcemy poznać oficjalne stanowisko Starosty w tej sprawie i odpowiedź na postawione 4 pytania (najlepiej merytoryczną - "bez ściemy").
Przecież z naszych podatków też opłacany jest ten Pan i cały zarząd NASZEGO POWIATU!
alecyrk
+8

alecyrk

Nie dość, że ignorant to jeszcze bezczelny.
O ile dobrze pamiętam , wcześniej był "specjalistą" od śmieci.
Szanowna Pani Przewodnicząca ten osobnik też nadaje się do wymiany. Czas zacząć traktować nas wyborców poważniej!

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: