Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

11866272 866654520050935 7666112002672451536 nFala upałów, jaka od wielu już dni dotyka między innymi naszą gminę jeszcze nie wyrządza na szczęście większej krzywdy mieszkańcom. Oczywiście - jest zwiększona liczba wezwań do zasłabnięć, czy do osób starszych lub tych z chorobami serca i układu krążenia. Tu należy przypomnieć o podstawowych zasadach, jakimi należy się kierować, by ten ukrop przetrzymać - dużo pić - najlepiej czystą wodę. Unikać przebywania na zewnątrz w godzinach 10-17. Pracodawcy wg. przepisów są zobowiązani do dostarczania swoim pracownikom wody mineralnej, jeżeli ci pracują na zewnątrz lub w pomieszczaniach, gdzie temperatura jest podwyższona. W kraju w niektórych urzędach skrócono czas pracy do 5 godzin - szczególnie dla pracowników, którzy nie mają w pomieszczeniu klimatyzacji. 

Szczególnie należy zadbać o osoby starsze i dzieci. Dużo wody, unikanie promieni słonecznych to podstawowa zasada. Organizm dziecka gorzej radzi sobie z regulacją temperatury - ciało niemowlaka jeszcze gorzej - szybko się nagrzewa jak i szybko chłodzi. Uważajmy, gdy koniecznie musimy wyjść z dzieckiem. W domu sprawdza się możliwie duże wietrzenie w nocy, gdy temperatura spada i zamykanie okien na dzień. Dobrze jest mieć możliwość zasłonięcia okien - rolety (najlepiej zewnętrzne), kotary, w końcu zakup specjalnej folii odblaskowej (lustro weneckie) do naklejenia na szybę - chodzi o niedopuszczanie do nagrzewania się szyb w oknach i  pomieszczenia. Dobrym pomysłem na ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu, gdy brak innego sposobu, jest postawienie przed pokojowy wentylator kilku butelek ze zmrożoną w lodówce wodą.

Najprawdopodobniej, jeżeli upały nadal będą trwać, wprowadzony zostanie całkowity zakaz wstępu do lasów. Już teraz w lasach na terenie całego kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Przypominamy o nieużywaniu w lasach otwartego ognia. Tu także apel do rolników i mieszkańców wsi - nie róbmy nic, co i tak jest karalne - nie wypalajmy traw, ściernisk po żniwach. Nie używajmy ognia na terenach, gdzie o pożar łatwo. Straż pożarna i tak ma ręce pełne roboty - w naszej gminie jeszcze jest w miarę spokojnie, ale w województwie już nie. Liczne wezwania do samozapłonów, do palących się traw czy lasów, do płonących maszyn rolniczych i samochodów - to tylko te najbardziej charakterystyczne wezwania towarzyszące upałom.

Oszczędzajmy wodę - jak informują "Wodociągi", na razie nie ma paniki - woda dla miasta będzie. Zgromadzone zapasy wody jak i dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w wodę na tą chwilę pozwalają na ostrożny optymizm. Jednak tu gorąca prośba do mieszkańców - nie róbmy kilku rzeczy, które normalnie robimy, gdy nie martwimy się o wodę - nie myjmy samochodów, nie podlewajmy w nadmiernych ilościach przydomowych ogródków. Nie zużywajmy wody na przydomową trawę, tylko po to, by ta ładnie wyglądała. Akurat trawa dobrze znosi wysokie temperatury.

Wyjątkowo niski jest stan Białej Głuchołaskiej, jak dotąd mało kto pamięta równie duży spadek przepływu wód przez tą rzekę. Jeszcze gorzej w małych rzekach, gdzie wody już jak na lekarstwo.

Według prognoz, upał może odpuścić dopiero 18 sierpnia, gdy temperatura spadnie do 25 stopni i możliwe są burze i opady. Jednak to prognoza długoterminowa - a te niekoniecznie się sprawdzają. Nadal nad Europę trwa napływ gorącego powietrzna znad Afryki. Można tylko liczyć na zmianę cyrkulacji powietrza i nadejście wilgotnego frontu z północnych regionów Europy lub znad Atlantyku. Wówczas możemy zaś liczyć się z gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi, silnymi wiatrami i ulewami.


Możliwe niewielkie ochłodzenie, o jakim mówili synoptycy właśnie zawitało nad Opolszczyznę. Ale to tylko chwilowe. Trochę pogrzmi, może popada. a potem powtórka z rozrywki...

 

 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

bogaty
+4

bogaty

hahhaCytuję mark:
Bogaci i tak mają w dupie to że trzeba oszczędzać wodę. Podlewają i podlewać będą. A jak braknie wody to wyjadą na wczasy.


hahaha właśnie taki mam plan :)
mark
+3

mark

Bogaci i tak mają w dupie to że trzeba oszczędzać wodę. Podlewają i podlewać będą. A jak braknie wody to wyjadą na wczasy.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: