Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

teznia
   Prawdopodobnie dziś zostanie otwarta na nowy sezon tężnia solankowa. Na razie - tylko część pod obiektem. Wielka budowla powiatu z poprzedniej jego kadencji w ostatnim sezonie święciła triumfy popularności tak duże, że powiat zaczął się zastanawiać o bezpieczeństwie kuracjuszy jak i samej, drewnianej konstrukcji, chcąc wprowadzić organicznie w obciążeniu budowli jednocześnie przebywającej na niej ilości osób.     Tężnia swoją sławę zawdzięcza oryginalnością konstrukcji, urokliwością (poza nieszczęsnym kominem pobliskiej, szpitalnej kotłowni). Ta sława wylała się poza gminę i powiat. Do Głuchołaz zjeżdżają bowiem turyści z całego Śląska Opolskiego, dla którego wyjazd do Ciechocinka to za daleko. Tu, po kilkudziesięciu minutach drogi mogą już korzystać z zalet solankowej mgiełki. Dodać trzeba, że sól wykorzystywana do wytwarzania solanki to nie zwykła sól kamienna z kopalni. Powiat sprowadza sól morską. To dość duży wydatek, dlatego był pomysł, by wejście na obiekt było za drobną odpłatnością. 

Film z tężni jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem. 

   W roku poprzednim pisaliśmy, że są pomysły firm autokarowych z terenu województwa, by uruchomić do Głuchołaz specjalne kursy z kilku miejscowości województwa. To będzie kłopot dla gminy - bo nie ma w pobliżu dogodnych parkingów, co spowoduje, że zdrój będzie wręcz zastawiony wszelakimi pojazdami. Pomysłem byłoby wykorzystanie na budowę parkingu nieużytków rolnych w pobliżu ul. Lompy, o ile takie są we własności gminy.   Jeżeli tężnia nadal będzie ściągać tylu turystów co przed rokiem, a przewidujemy, że jej sława nadal będzie rosła, tych kuracjuszy będzie więcej, a to oznacza nie lada problem dla władz gminy, które chyba nie są zbyt dobrze przygotowane na powrót turystów do naszego miasta. Po latach marazmu w tej materii, gdy magnesem była "Leśna", a od 22 lat, po jej zniszczeniu, do gminy o wątpliwych atrakcjach turystycznych nie zjeżdżało się już tak wielu chętnych do korzystania z uroków natury. 

    Tyle mówiono o potrzebie powrotu miasta do tych miejscowości turystycznych. Powrotu do tych czasów, gdy turystów było więcej. Wydaje się, że powiat jedną inwestycją zrobił to, czego władzom gminy przez 20 lat się nie udało. Jeżeli aura dopisze, w tym roku w miesiącach letnich trudno będzie się dostać na obiekt. Tłumy, jakie  w poprzednim sezonie przepychały się wąskim, drewnianym pomostem na tężnie i zbyt mała ilość ławek pod obiektem zniechęci wielu mieszkańców do odwiedzenia konstrukcji. 

     Możemy potwierdzić, że od dziś tężnia zostaje otwarta na kolejny sezon. - Rano zakończono odbiór techniczny przez firmę. napełniono i sprawdzono instalację solankową.  - taką informację przekazał nam wczoraj (czwartek) Jacek Chwalenia. 

- Na razie otwieramy tylko część na dole, pod konstrukcją. Tężnię dziś ma uruchomić dyrektor SP ZOZ, Artur Grychowski. Uruchomić, to znaczy, włączyć instalację solankową - mówi już dziś nam wicestarosta, Jacek Chwalenia. 

- W kwietniu na sesji chcemy zagłosować o zmianie planów w budżecie. Chcemy wydatkować około 40 tysięcy na system bramek przed tężnią, która będzie zliczać ilość osób. To ze względu na bezpieczeństwo obiektu jak i samych ludzi. Dodatkowo wydamy (o ile zostanie to zaakceptowane w głosowaniu na sesji - red.) około 60 tysięcy na toaletę przy obiekcie. Ta ma zostać dobudowana przy portierni szpitala obok. Mieliśmy dużo zgłoszeń, że korzystający z tężni nie mieli gdzie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i robili to albo w pobliskich krzakach lub w toalecie szpitalnej, a na to pozwolić nie możemy. Dodatkowo doposażymy infrastrukturę pod tężnią. Postawimy kolejne ławki. - informuje wicestarosta.

Na sesji w kwietniu będzie miało miejsce jeszcze jedno głosowanie - nad wydatkowaniem 1,3 miliona na budowę jeszcze przed tegorocznym sezonem nowej kotłowni w pobliskim szpitalu. To wydatek pilny i musimy go zrealizować w tym roku. mieliśmy spotkanie z mieszkańcami i wiemy, że ta kotłownia jest problemem. Bardzo chcemy zdążyć przed zimą. Największym problemem będzie znalezienie firmy, która podejmie się remontu. na rynku brak rąk i firm gotowych do udziału w przetargu. Ale mamy nadzieję, że się uda - mówi Jacek Chwalenia. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


3 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: