Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

modlitwa
W ostatnio nagłośnionej sprawie Pana Dariusza z Jamielnicy spod Opola wykorzystanego przez księdza - pedofila pojawił się wątek Głuchołaski. Mianowicie, ksiądz zabrał 13-stolatka do Głuchołaz. Jak opowiedział Pan Dariusz, dziś dorosły człowiek - ksiądz zabrał go do spa w Głuchołazach. We wtorek w rozmowie z TVN24 Dariusz Kołodziej przekazał więcej okoliczności swojej tragedii. - Przed moimi urodzinami ksiądz Mariusz powiedział, że ma dla mnie niespodziankę, że mnie zabierze gdzieś. Zabrał mnie do spa w Głuchołazach, rozebrał się w środku tam już do naga, nakłaniał mnie, żebym też się rozebrał. Wracaliśmy do domu, zatrzymał się gdzieś w środku pola, nie mam nawet pojęcia gdzie to było. Nie minęło 15 minut, a on się zaczął do mnie dobierać - mówił.(http://www.tvn24.pl)

To kolejna sprawa księdza - pedofila, która ma powiązanie z naszą gminą.  Gmina Głuchołazy również jest zaznaczona na mapie Fundacji "Nie lękajcie się". Na mapie zaznaczane są przypadki pedofilii w kościele. Chodzi o byłego księdza w Jarnołtówku. Poniżej jedno z medialnych doniesień:

Ksiądz z Jarnołtówka w gminie Głuchołazy dopuścił się molestowania trzech nieletnich chłopców. Wieś solidarnie stanęła w obronie księdza. Powszechne były wypowiedzi tego typu: „ Uczynny, rodzinny, szlachetny, altruista – mówią o nim parafianie. Kapłan z powołania. Taki, co to nie tylko od ludzi nie żąda pieniędzy na utrzymanie kościoła i plebanii, ale ze swoich prywatnych dołoży, żeby jakiś remont przeprowadzić. Kurtki sobie porządnej na zimę nie kupi, ale najuboższym rodzinom da na buty dla dzieci.

– Molestowanie?! – pani Danuta nie wie sama, czy śmiać się, czy płakać. 

Jej dzieci chodziły na religię, przecież widziałaby, że coś jest nie w porządku. W takiej małej parafii, niecałe tysiąc osób, nic się nie ukryje.– Dziesięć lat z nami był, nikogo nie molestował, a tu gówniarze z domu dziecka przyszli go nastraszyć, bo potrzebowali kasy. Co za poniżenie! Pomóż komuś, to ci jeszcze w łeb łopatą przyłoży.” Samorząd mieszkańców Jarnołtówka napisał do arcybiskupa Alfonsa Nossola: "Ksiądz Zbigniew przez wiele lat organizował dla dzieci z ubogich rodzin kolonie i zimowiska. Na plebani wypoczywały też dzieci z tzw. Kresów Wschodnich, ucząc się jednocześnie języka polskiego i poznając naszą kulturę. Za całokształt działalności na rzecz dzieci został uhonorowany medalem "Order Uśmiechu", jako jeden z nielicznych kapłanów naszej diecezji. (...) Pomówienia i nieudowodnione wnioski nie mogą przekreślać kariery i życia osobistego kapłana". Prokuratura jednak oskarżyła księdza. Z aktu oskarżenia wynika między innymi, że rozbierał chłopców do naga, sadzał na kolanach, całował w usta i obmacywał po narządach płciowych. Chłopcy spędzali w Jarmołtówku organizowane przez parafię świętego Bartłomieja ferie dla ubogich dzieci. - Byli wychowankami Domu Dziecka w Chmielowicach. Dzieci składały zeznania w obecności biegłego psychologa, który nie miał wątpliwości, że opowiadają o swoich rzeczywistych doznaniach. Pleban szedł w zaparte i twierdził, że pomawiają go z zemsty, bo nie dał im pieniędzy... Ksiądz dostał wyrok więzienia w zawieszenu. Arcybiskup Nossol odizolował go od dzieci i skierował do hospicjum dla starszych ludzi w Siołkowicach Starych.

Źródło: NTOUdostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


3 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Jarek

Jarek

Przez kilkanaście wieków kościół grabił ,zabijał ,gwałcił. Czy komuś się to podoba czy nie , czy jest wierzący lub nie ,prawdy nie można lekceważyć. Obecnie po tylu stuleciach działalności, kościół dopracował do perfekcji kłamstwa i zamiatanie pod dywan niewygodnych zdarzeń . Obecnie w Polsce kościół kosztuje nas około 19 mld rocznie. Odcięcie ich od naszych pieniędzy i stworzenie świeckiej komisji do rozliczenia kościoła z majątku jaki nabył jest istotną kwestią . Zachodzi również drugie pytanie ,dlaczego kościół stoi ponad prawem i konstytucją naszego kraju. Podsumowując- KK to instytucja państwa Watykańskiego ,którego macki ośmiornicy sięgają do różnych krajów . Czerpanie korzyści przez kościół za zgodą rządzących jest niedopuszczalne w świetle prawa . Więcej na temat konkordatu tutaj - www.tygodnikprzeglad.pl/.../
Antonio
+3

Antonio

Obecna sytuacja w kościele jeżeli chodzi o pedofilię jest też po części "naszą zasługą". Wiedząc o tych występkach milczeliśmy, bo nie wypadało o tym mówić. Teraz jest nieco lepiej ale też do końca nie chcemy do tego wracać. Dla wielu z nas jest to szok. Widząc postawę hierarchów kościoła i niektórych księży skończy się pewnie tak jak w Irlandii a może jeszcze gorzej - KOŚCIOŁY BĘDAĄ PUSTE !!!
Burgrabiczanin
+6

Burgrabiczanin

Autor artykułu zapomniał o księdzu, którego kara za molestowanie nastolatków i całej wsi nie dosięgnie. Wioska odetchnęła z ulgą po jego śmierci. Nie mówi się o tym głośno, ale wiedzą o tym niemal wszyscy. Ofiary żyją do dziś, ale nie chcą mówić o tramatycznych przeżyciach z dzieciństwa.
Antonio
+3

Antonio

Nie mówię o wszystkich księżach, że są pedofilami. Jednak wielu z nich o tym wie i wiedziało! Na pewno wiedzieli hierarchowie kościoła w tym i proboszczowie. Nie wiem jak nazwać najdelikatniej pedofilię księży. I tego nie zrobię z szacunku dla uczuć osób głęboko wierzących. A jak można ocenić postawę NASZEGO biskupa Czai ? Przysięganie przez rodzica na biblię , że się tego nie powie innym - to nie grzech. Brak przeprosin BEZPOŚREDNIO po tym przykrym wydarzeniu jest w porządku? Podpieranie się BOGIEM przy czynach pedofilskich jest moralne, zgodne z nauką kościoła? Czy brak celibatu wśród księży i proboszczów jest postawą która pozwala rozgrzeszać wiernych i krzewić naukę kościoła?
Dlaczego u nas w Głuchołazach nie ma CAŁEJ MSZY W TEJŻE INTENCJI? Chętnie na nią przyjdę zapraszając swoją rodzinę i znajomych.
Kiedy nasz proboszcz przeprosi za kazanie negujące pedofilię w kościele w Święto Niepodległości - w jej 100 rocznicę, gdzie grzmiał z ambony na wszystkich wiernych. Czy jego postawa moralna i etyczna jest nieskazitelna? A jak w tej sprawie zachował się episkopat - właściwie, z szacunkiem dla ofiar? A ile jest jeszcze ofiar, które do tej pory się nie ujawniły i przeżywają ogromną traumę często wraz z ich rodzinami???
Zmęczony
-3

Zmęczony

Cytuję Antonio:
I tu się mylisz obiektywny. Ja jestem jedną z wielu osób który ten tekst interesuje i przypomina mi dawne lata działalności księdza na naszym terenie. Jak zawsze sprawa była zamiatana pod dywan. Powyższy tekst jest skierowany do młodszych mieszkańców naszego miasta i gminy. Dobrze żeby o tym pamiętali w obliczu tego co się teraz dzieje w kościele ze sprawą pedofili. Autor nie szuka zaczepki, informuje o tym co było i mam nadzieję, że tego nie ma obecnie na terenie naszej parafii, choć wielu mieszkańców naszej gminy mogło by napisać o różnych "grzeszkach" pracujących wcześniej i obecnie księży.
Jestem nadal osobą wierzącą, choć moja wiara w obliczu działań i zachowań kościoła jest dziś o wiele słabsza. Wierzę w Boga a nie w kościół. Może jako obiektywny ocenisz fakt, że do tej pory nie było mszy w naszym, głuchołaskim kościele za ofiary pedofilii. Może wreszcie ksiądz proboszcz odniesie się do tematu celibatu dot. jego osoby o którym mówi się wśród wiernych od wielu lat? Może proboszcz nie będzie wygłaszał kazań z okazji Dnia Niepodległości krzycząc na uczestniczących na mszy, że kościołowi zarzuca się pedofilię, że kościół kradnie itp. Może czas zmienić te zwyczaje a może proboszcz powinien odejść już na emeryturę? Może było by lepiej.
Ja znalazłem kościół w innym miejscu i pamiętam jak kilkadziesiąt lat temu spowiednik powiedział mi " bracie kościół jest tam gdzie ty jesteś", " mury kościoła bez ciebie są puste".
Wobec powyższych, obecnych wydarzeń nie życzę kościołowi spełnienia ostatniego cytatu i staram się OBIEKTYWNIE oceniać obecne poczynania kościoła.

Modlimy się za ofiary molestowań seksualnych. Przynajmniej raz podczasz niedzielnej mszy była wymieniana ta intencja. Sam wiesz, że istnieje tajemnica spowiedzi i w wielu przypadkach księża nie mogą zrobić nic.
Dla tego ofiary muszą same informować o przestępstwach
K
-1

K

Nie jestem ani Antyklerykalny ani też nie jestem za ludźmi KK.. ale myślę że, jak coś pisze się to warto żeby w tych 5 zdaniach miało to sens. bo to co przekopiowane to brzmi logicznie ale początek brzmi jak by ktoś nie wiedział co pisze
Antonio
+6

Antonio

I tu się mylisz obiektywny. Ja jestem jedną z wielu osób który ten tekst interesuje i przypomina mi dawne lata działalności księdza na naszym terenie. Jak zawsze sprawa była zamiatana pod dywan. Powyższy tekst jest skierowany do młodszych mieszkańców naszego miasta i gminy. Dobrze żeby o tym pamiętali w obliczu tego co się teraz dzieje w kościele ze sprawą pedofili. Autor nie szuka zaczepki, informuje o tym co było i mam nadzieję, że tego nie ma obecnie na terenie naszej parafii, choć wielu mieszkańców naszej gminy mogło by napisać o różnych "grzeszkach" pracujących wcześniej i obecnie księży.
Jestem nadal osobą wierzącą, choć moja wiara w obliczu działań i zachowań kościoła jest dziś o wiele słabsza. Wierzę w Boga a nie w kościół. Może jako obiektywny ocenisz fakt, że do tej pory nie było mszy w naszym, głuchołaskim kościele za ofiary pedofilii. Może wreszcie ksiądz proboszcz odniesie się do tematu celibatu dot. jego osoby o którym mówi się wśród wiernych od wielu lat? Może proboszcz nie będzie wygłaszał kazań z okazji Dnia Niepodległości krzycząc na uczestniczących na mszy, że kościołowi zarzuca się pedofilię, że kościół kradnie itp. Może czas zmienić te zwyczaje a może proboszcz powinien odejść już na emeryturę? Może było by lepiej.
Ja znalazłem kościół w innym miejscu i pamiętam jak kilkadziesiąt lat temu spowiednik powiedział mi " bracie kościół jest tam gdzie ty jesteś", " mury kościoła bez ciebie są puste".
Wobec powyższych, obecnych wydarzeń nie życzę kościołowi spełnienia ostatniego cytatu i staram się OBIEKTYWNIE oceniać obecne poczynania kościoła.
Obiektywny
-7

Obiektywny

A co ma piernik do wiatraka?
Slabe to bardzo i bardzo stare.
Zaczepki szukasz autorze tym tekstem?
No to lipa! Wszyscy wiemy jaka byla prawda i nikt Cie tu akurat nie poprze jezeli chodzi o przytoczony tekst i nikt Ci kibicowal nie bedzie.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: