Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

parkowanie samorzadPrywatny biznes na garnuszku publicznym może już nie zarobić.  Samorządy nie chcą już dać zarobić firmom zewnętrznym. Dlatego nakłaniają swoje zakłady komunalne lub spółki, aby przejmowały działalność, którą dotychczas oddawały w prywatne ręce.  Przykład dwóch miast: dużego Opola i niewielkich Głuchołaz. 

W stolicy regionu miasto organizowało przetarg na prowadzenie strefy płatnego parkowania. W zamian za opiekę nad nią i parkomaty, oddawało firmie dwa miliony złotych: - Zdecydowaliśmy się to zmienić. Chcemy, aby pieniądze na realizację zadań publicznych zasilały spółki komunalne – wyjaśnia Mirosław Pietrucha wiceprezydent Opola. - To gwarancja jakości i zasilanie podmiotów, które i tak są własnością miasta.

Władze rozumują to tak: Skoro prywatna firma może realizować te zamówienia i jeszcze na tym zarabiać, to dlaczego nie mogłaby zrobić tego gminna jednostka. W Opolu zdecydowano się na powierzenie strefy płatnego parkowania, ale nie tylko. W planach również rozbudowa cmentarza komunalnego. Tym również ma zająć się zakład komunalny:

- W ten sposób znaczne kwoty pozostają w gminie – dodaje Mirosław Pietrucha , wiceprezydent Opola. - Dodatkowo zwiększa się w ten sposób potencjał finansowy podmiotów gminnych.

W Głuchołazach podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia Wspólników trzech gminnych spółek, burmistrz przekonywał rady nadzorcze, a także władze spółek, do tego, aby zajęły się transportem na terenie gminy: - PKS kroi połączenia i trasy – wylicza Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz. - Miasto jest rozległe. Między szpitalami, a dzielnicami jest nawet kilka kilometrów drogi do pokonania. Mieszkańcy apelują o zorganizowanie komunikacji. Dlatego ziarno zostało zasiane. Spółka „Wodociągi” przymierza się do uruchomienia połączeń lokalnych.

IMG 0450W sierpniu ma być gotowy plan działania, ale na tym nie koniec, bowiem władze myślą już o tym by przewozić dzieci do szkół. Gra jest warta świeczki, to blisko 600 tysięcy złotych, które co rok płynie z budżetu. - To bardziej skomplikowana sprawa, ale możliwa do realizacji – przekonuje Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz. - Konieczne są jednak większe inwestycje. Bo o ile do przewozu mieszkańców wystarczą dwa trzy busy wzięte w leasing, o tyle do przewozu uczniów zaplecze musi być już większe. Ale skoro robią to inni i mają z tego biznes, dlaczego nie miała by robić tego gminna spółka.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Euzebiusz
-4

Euzebiusz

Cytuję tes:
Cytuję Euzebiusz:
A ja mam odmienne zdanie od mojego poprzednika. Prywaciarze są drodzy. .
Ogólnie źle się wysłowiłem w moim komentarzu. Prywaciarze są drodzy, ale tylko ci co działają z zlecenia administracji samorządowej czy Państwowej, np. po przetargach. Wtedy zdecydowanie taniej wyjdzie, aby robotę wykonał lokalny przedsiębiorca bez angażu władz. Wiadomo przetargi i te sprawy, pieniążki publiczne to żyła złota dla przedsiębiorców. Ceny są zawyżane, lewe faktury, roboty wykonuje się nieuczciwie, papier rządzi i odbiera byle jak.
Tu potrzeba tak jakby spółki komunalnej, ale działającej samodzielnie na równych prawach co każdy inny przedsiębiorca i uczestnik zdrowej konkurencji.
Parkingi wykonuje się przy udziale środków unijnych, a potem pobiera się od mieszkańców opłaty usprawiedliwiając to bieżącym utrzymaniem i ew. remontami, albo podnosi podatki lokalne argumentując to koniecznością budowy chodnika, a gdy już on powstanie to podatki, które miały udział w finansowaniu inwestycji rosną nadalI tu się kolego mylisz, Wszystko co robią prywatne firmy jest tańsze i zrobione lepiej. Szkoły stowarzyszenia prowadzą o połowę taniej niż gmina. Zarząd nieruchomościami jest w dużych miastach prowadzony przez prywatne firmy taniej niż przez GTBS. Za śmieci prywatnej firmie płaciliśmy połowę mniej niż teraz kiedy robi to komunalnik. Skoro to takie tanie i dobre spólki gminne to dlaczego nie radzą sobie na rynku i ciągle trzeba do nich dopłacać? Krótko mówiąc przejazdy dzieci kosztowały nas 600 tys. a pewnie będą 900 tys. Do tego na tym interesie wodociągi stracą więc pokryją to podwyżką ceny wody. Oczywiście pieniądze zostaną w gminie. Tylko ciekawe w czyjej kieszeni?
tes
+4

tes

Cytuję Euzebiusz:
A ja mam odmienne zdanie od mojego poprzednika. Prywaciarze są drodzy. .I tu się kolego mylisz, Wszystko co robią prywatne firmy jest tańsze i zrobione lepiej. Szkoły stowarzyszenia prowadzą o połowę taniej niż gmina. Zarząd nieruchomościami jest w dużych miastach prowadzony przez prywatne firmy taniej niż przez GTBS. Za śmieci prywatnej firmie płaciliśmy połowę mniej niż teraz kiedy robi to komunalnik. Skoro to takie tanie i dobre spólki gminne to dlaczego nie radzą sobie na rynku i ciągle trzeba do nich dopłacać? Krótko mówiąc przejazdy dzieci kosztowały nas 600 tys. a pewnie będą 900 tys. Do tego na tym interesie wodociągi stracą więc pokryją to podwyżką ceny wody. Oczywiście pieniądze zostaną w gminie. Tylko ciekawe w czyjej kieszeni?
Głupi
+6

Głupi

Brawo panie burmistrzu. Co następne planujecie przejąć w mieście? Proponuję piekarnie. Przecież bez chleba żyć się nie da, a kliladziesiąt tysięcy złotych codziennie wpada do kieszenie prywaciarzy. Przecież te pieniądze mogłyby wpaść do gminnej kasy. Bułeczki wypiecze nam komunalnik a chleb wododciągi. Słodkie wypieki w GTBS. Panie burmistrzu, pan się tu zakmuje takimi drobiazgami jak transport za 600 tys, a pieczywo to ponad 10 milionów rocznie. Gra jest warta świeczki.

Pamiętacie pieczywo z PSS Społem i kolejki w domu chleba? Skoro tak wielu tęskni za komuną to może do tego wrócimy?
.
Euzebiusz

Euzebiusz

A ja mam odmienne zdanie od mojego poprzednika. Prywaciarze są drodzy. Żaden monopol nie jest dobry, ale ciężko będzie konkurować z "komunalną" ofertą jeżeli będzie tańsza (a wiadomo bywa różnie). Żałuje, że nie przyszło mi żyć w PRL-u (nie mówię, że bezwzględnie). Najpierw za nasze pieniądze pobudowano parkingi, żeby stworzyć miejsca parkingowe w centrum, a potem zaczęto pobierać opłaty za parkowanie rzecz jasna usprawiedliwiając to koniecznością okresowych remontów, bieżącym utrzymaniem- nie sądzę aby kosztowało to dużo, zwłaszcza, że nie pamiętam żadnego dużego remontu tegoż parkingu na przestrzeni lat. Dobrze więc, że pieniądze trafią do gminy- oby tylko zostały mądrze zagospodarowane, np. gmina zmniejszy opłaty za śmieci lub zwiększy częstotliwość wywozu, przywrócone zostaną tanie połączenia miejskie (a nie TAXI 2 km za parędziesiąt złotych) i transport szkolny- to fajne pomysły, a może nawet wiele wiele więcej- oczywiście będę jako obywatel i wyborca rozliczał władze.
kibic
-4

kibic

To nic innego jak powrót do PRL-u Skoro tak to może zamienimy Burmistrza na Naczelnika Ja myślałem że w Polsce istnieje wolny rynek ale widać ważniejsze jest kolesiostwo

  DO GÓRY

Przeczytaj także: