Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 3 - 5 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

img 7069
Na dzisiejszym zebraniu rodzice, w drodze pisemnych deklaracji, podjęli decyzję o przeniesieniu Szkoły Podstawowej nr 2 do nowej lokalizacji - do obecnego, wygaszanego budynku Gimnazjum nr 1. To na razie wiadomość niepotwierdzona - na policzenie deklaracji "dwójka" ma wyznaczony przez władze czas do 15 stycznia.Ostateczną decyzję podejmą władze gminy. Jednak, jak można przypuszczać, burmistrz nie będzie oponował, mimo, że to wiąże się ze zmianą dotychczasowych planów zagospodarowania PG1 po tym, jak w czerwcu mury tej szkoły opuści ostatni rocznik gimnazjum. Decyzję podejmą także radni, a jak już wiemy, nie każdy będzie zwolennikiem przenosin, mówiąc, że teraz nie pozwolą na przeniesienie szkoły, która dwa lata temu przeciwko przenosinom oponowała. 

Szkoła z "magią", o której tak głośno mówiono, wychwalano w pamiętnym spotkaniu (nagranie można odsłuchać powyżej w linku), proteście rodziców i nauczycieli tej szkoły 10 lutego 2017, teraz chce opuścić te "magiczne" mury budynków przy Al. Jana Pawła. Sytuacja jest co najmniej zabawna i kuriozalna  - jeszcze dwa lata temu dyrekcja mocno broniła swojej lokalizacji, nie chcąc nawet słyszeć o przenosinach do PG2 czy PG 1. Dyskusja kończyła się kategorycznie słowem "nie" - "nie bo nie", mimo argumentów, że szkoła na tym zyska. Wówczas już pisaliśmy, że szkoła, która wbrew propozycji władzy nie skorzysta z okazji przeniesienia się do murów PG2, straci na tym, dosłownie strzelając sobie w kolano. Przepowiednie się sprawdziły - szkoła nie zmieniając lokalizacji spowodowała, że w miejscu PG2 powstała szkoła konkurencyjna, która zabrała i wciąż zabiera jej uczniów. 

W lutym 2018 pisaliśmy:

Ciekawostką, wartą uwagi, jest stwierdzenie wicedyrektora PSP2 o możliwości podjęcia rozmowy na temat przeniesienia tej szkoły w mury obecnego PG2. Ciekawe i znamienne to słowa. Teraz, po czasie, gdy konkurencja ze strony PG2, mogącej stać się szkołą podstawową urosła do rangi problemu demograficznego dla PSP2.  Szkoła ta najwyraźniej zmienia ton w dyskusji sprzed roku, gdy nauczyciele, i za ich namową, rodzice,  uparcie i  kategorycznie odmawiali przeniesienia szkoły do PG2. Czyżby szkoła dopiero teraz zauważyła problem, jakim jest utworzenie III szkoły podstawowej w bliskim sąsiedztwie, a która może przejąć zdecydowanie sporą ilość uczniów z os. Tysiąclecia, okolicznych ulic i Konradowa? A przecież jeszcze w poprzednim roku szkoła krytykowała pomysł i pozostawała niewzruszona na argumenty przewodniczącego Komisji Oświaty, Mariusza Migały i Burmistrza, Edwarda Szupryczyńskiego. Co się stało, że teraz szkoła zmienia zdanie? 

O tym, że może dojść do takiej sytuacji pisaliśmy i przepowiadaliśmy w artykułach z poprzedniego roku. Pisaliśmy wówczas, że przez krótkowzroczną politykę tej szkoły miasto może stracić szanse na powstanie w murach tej szkoły Domu Dziennego Pobytu a sama szkoła może zyskać budynek w stosunkowo lepszym stanie technicznym, z wyremontowanym przez województwo systemem ogrzewania i ociepleniem budynku. Pisaliśmy wówczas, że nieskorzystanie z przenosin to strzał w kolano dla tej szkoły. Teraz to zaczyna się sprawdzać?

Decyzja o zmianie lokalizacji pociągnie za sobą kolejne migracje uczniów do SP3 - bo tylko cześć rodziców zdecyduje się dowozić dzieci do szkoły oddalonej od miejsca zamieszkania. Jednak nawet jeżeli SP2 straci to i tak zyska - do szkoły, która powstanie przy Kraszewskiego przeniosą się uczniowie z SP1, którzy dotąd byli zmuszeni przemierzać niemal całe miasto z osiedli na "zabiałczu". Przenosiny uczniów z SP1 do SP2 w nowej lokalizacji rozładuje tłok, o którym wspominano przy okazji reformowania systemu edukacji w poprzednim roku. Do SP1 z tamtego regionu miasta chodzi około 170 uczniów. Oczywiście, na taką migracje nowa dwójka liczyć nie może. 

Jak donoszą nam rodzice z "dwójki", ciekawe i kuriozalne argumenty za przeniesieniem przedstawiała dyrekcja szkoły w stosunku do tych rodziców, którzy zapowiadali, że w razie przenosin, zabierają swoją pociechę do innej szkoły. Dyrekcja i kadra zachęcała, by i tak deklarację za przenosinami szkoły podpisać - dla dobra szkoły. Jak już wiemy, liczba uczniów, którzy przeniosą się do SP3 może być znaczna. Tylko w ciągu trwania pierwszego semestru funkcjonowania podstawówki przy ul. Słowackiego, do tej szkoły przeszło kolejne kilkadziesiąt uczniów i wciąż są nowe zgłoszenia. Po zimowej przerwie w nauce,  SP3 może, według zapowiedzi rodziców z SP2, zostać "zasypana" deklaracjami przeniesienia dziecka. Wielu rozgoryczonych sytuacją rodziców z SP2 nie chce czekać do końca roku i podejmuje już teraz decyzję, by nowy semestr dziecko rozpoczęło w nowej szkole.  Przypomnijmy tu, że szkoła nr 3 startowała ze 104 deklaracjami rodziców, którzy we wrześniu 2018 swe dzieci przyprowadziły właśnie tutaj.

Co muszą czuć teraz rodzice, którzy dwa lata temu zaciekle bronili szkoły, z której teraz zabierają swą pociechę? Kto może czuć się odpowiedzialny za tą całą sytuację, za "urabianie" poglądów u rodziców ?  Za walkę o szkołę wówczas, a teraz, o decyzję o ucieczce z dotychczasowej lokalizacji? Dwa lata temu szkoła twierdziła, że nie boi się ewentualnej konkurencji, mówiąc ustami kadry, że osiąga wysokie wyniki w nauce. Co zatem powoduje, że teraz chce zrezygnować z sąsiedztwa ze szkołą, która dopiero co zaczęła istnieć jako szkoła podstawowa na oświatowej mapie gminy? W przeniesieniu szkoły można znaleźć i zalety - na "zabiałczu", jak to w czasie poprzedniej kadencji chcieli niektórzy radni, powstanie szkoła. Tylko czy teraz te przenosiny nie nadwyrężą zaufania rodziców do szkoły?

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


2 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

tyle

tyle

Może i podstawówka w PG1, ale bez polityków z SP2. Ludzie, którzy siedzą na ciepłych posadkach i nie potrafią się przekwalifikować przegrali z PG2, teraz hejtują następne szkoły, które są dla nich konkurencją. Trzeba było zadbać o SP2, a nie siedzieć na laurach i laurki o sobie składać
jasioo
+2

jasioo

Cytuję Ekonomista:
Jest niż demograficzny który się powiększa. Urząd miasta powinien pomyśleć poważnie nad siecią szkół w mieście. Trzy szkoły na dłuższą metę się nie utrzymają. Najlepsze budynki, zaplecze i lokazlizacje mają dotychczasowe gimnazja. Powinny być w nich utworzone podstawówki a co za tym idzie szkoła w samym centrum sp1 powinna być zlikwidowana. Brak sal, boiska, terenu zielonego. Nie wiem gdzie Burmistrz i rada miejska ma oczy!!!!!

Nie kłam, nie kłam hejterze.
SP1 sale ma najlepiej wyposażone. Halę sporotwą ma pod bokiem do swojej dyspozycji i są tam najlepsze warunki w gminie do zajęć WF.
A teren zielony ? Ile z niego korzystasz w roku szkolnym ? 2-3 miesiące ?
Nie napinaj się i nie oczerniaj innych
Jan48
+12

Jan48

[quote name="Ekonomista"]Jest niż demograficzny który się powiększa. Urząd miasta powinien pomyśleć poważnie nad siecią szkół w mieście. Trzy szkoły na dłuższą metę się nie utrzymają. Najlepsze budynki, zaplecze i lokazlizacje
mają dotychczasowe gimnazja.Powinny być w nich utworzone podstawówki a co za tym idzie szkoła w samym centrum sp1 powinna być zlikwidowana. Brak sal, boiska, terenu zielonego. Nie wiem gdzie Burmistrz i rada miejska ma oczy!!!!![/quote
Ekonomista jak z koziej d... trąba. Pewnie, likwidować w mieście szkoły , wcjtorych będzie choćby sto, dwieście osób a utrzymywać na wsi , gdzie jest 30 dzieci na cała szkole . To ci wyższa ekonomia. A co na wsiach niżu nie będzie ? Dajcie spokojnie pracować szkołom w mieście , bo jakoś tych na wsiach nikt się nie czepia. W mieście nie ma na remonty a na wsiach tyle budynków się utrzymuje. I niech nikt mi nie gada , ze gmina nic do tych szkół nie dokłada , bo stowarzyszeniowe. Najlepiej wszystko w mieście pozamykać : szpitale , apteki , szkoły . Na pewno młodzi tu zostaną .
Ekonomista
-2

Ekonomista

Jest niż demograficzny który się powiększa. Urząd miasta powinien pomyśleć poważnie nad siecią szkół w mieście. Trzy szkoły na dłuższą metę się nie utrzymają. Najlepsze budynki, zaplecze i lokazlizacje mają dotychczasowe gimnazja. Powinny być w nich utworzone podstawówki a co za tym idzie szkoła w samym centrum sp1 powinna być zlikwidowana. Brak sal, boiska, terenu zielonego. Nie wiem gdzie Burmistrz i rada miejska ma oczy!!!!!
jasioo
+15

jasioo

Jesteście idiotami.
Już niedługo będzie jedna szkoła podstawowa w mieście.
Nie będzie kogo uczyć.
Idioci z rady miejskiej z burmistrzem na czele dali zielone światło na otwarcie trzeciej szkoły, zero realizmu, rachunku ekonomicznego i patrzenia w przyszłość.
No cóż, w roku wyborczym nie takie bzdury robili.
Jedynym ratunkiem dla szkół w mieście jest likwidacja stowarzyszeniówek, sztucznych tworów poza wszelką kontrolą, gdzie pan radny Wanicki uczy pięciu przedmiotów. No qrwa człowiek renesansu, ekspert w każdej dziedzinie.
Dziwię się rodzicom, którzy robią krzywdę swoim dzieciom, posyłając ich do takich szkół.
Maria1
+20

Maria1

Cytuję Anty:
Cytuję Jjoasia z Zabiałcza:
Nie ma nasze miasto szczęścia do redaktorów. Najpierw pani Ch. z "Życia Głuchołaz" potem M.Z z "Naszego życia Głuchołaz" a teraz kolejny nadredaktor bez obiektywizmu pan P.P. Nie da się tego czytać i szkoda nawet komentować! Szkoła podstawowa w obecnym PG1 ma sens. Sama poślę tam swoje dziecko. Życzę powodzenia SP2 i trzymam kciuki!
Haha, jak zobaczyłem aetykul to wiedziałem ze bedzie hejt na autora. No i sie doiczekałem. Ktory nauczyciel z dwojki to pisal? Bo mam nawet typa, ale nazwiska nie podam. Jestescie dobrzy w pisaniu w superltywach o sobie. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Jeden nauczyciel na drugiego po kątacvh wilkiem patrzy, ale razem super się trzymacie. Popsuliscie atmosfere w tej szkole. Wasze przechwalki o tym jaka to wspaniałą szkoła, jakie wyniki w nauce juz nie zaciemnią obrazu zamordyzmu jaki u was panuje. Pozabijalibyscie sie gdyby mozna. Mowa nienawisci dyrektora wobec jednej z lepszej nauczycielki z nauczania początkowego Pani Joli, która przeszła do Sp3 to wyraz waszej h.u.j.n.i w atmosferze tej szkoły. Zeby publicznie do rodziców mówić o tym jaka była nauczycielka. Zenada, wstyd. Powinni was rozpedzić w holere bo jesteście sforą wilków, która znienawiscia patrzy na obcych.i to jest to,o czym pisałam trzy-dwa lata temua nawet rok temu..
Wszysycy sie kochamy, ale jak przyjdzie problem nienawidzimy się.
Cóż na straży ładu i spokoju powinien stac MER. Niestety w Głuchłazach tego nie ma, dlaczego?.no właśnie dlaczego?.
Kto skłócił miasto?.
Odpowiadamy wiemy kto.
Decyzje podejmuje władza ona stoi na straży bezpieczeństwa i ładu porządku w mieście, ona została wybrana do takich celów.
Niestety nie potrafili tego i nie potrafią.
To jest Wasz burmistzr, Wasz naczelnik, Wasz zastępca,Wasi radni-wymagajcie od nich pracy, bo jak narazie to stoja z boku i "zakładaja ręce" i "głowy do góry unoszą".
a Wy ?.........cóż brak pracy dzisiaj doprowadza do nienawiści niestety, tak będzie , bo każdemu człowiekowi należy się bezpieczeństwo.

Milei podjac decyzje o pzreniesieniu szkół podstawowych do byłych budynków gimnzjum i tyle.
powinny byc tylko dwie szkoły podstawowe w byłych budynkach gimnazjum i tyle.
Anty

Anty

Cytuję Jjoasia z Zabiałcza:
Nie ma nasze miasto szczęścia do redaktorów. Najpierw pani Ch. z "Życia Głuchołaz" potem M.Z z "Naszego życia Głuchołaz" a teraz kolejny nadredaktor bez obiektywizmu pan P.P. Nie da się tego czytać i szkoda nawet komentować! Szkoła podstawowa w obecnym PG1 ma sens. Sama poślę tam swoje dziecko. Życzę powodzenia SP2 i trzymam kciuki!


Haha, jak zobaczyłem aetykul to wiedziałem ze bedzie hejt na autora. No i sie doiczekałem. Ktory nauczyciel z dwojki to pisal? Bo mam nawet typa, ale nazwiska nie podam. Jestescie dobrzy w pisaniu w superltywach o sobie. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Jeden nauczyciel na drugiego po kątacvh wilkiem patrzy, ale razem super się trzymacie. Popsuliscie atmosfere w tej szkole. Wasze przechwalki o tym jaka to wspaniałą szkoła, jakie wyniki w nauce juz nie zaciemnią obrazu zamordyzmu jaki u was panuje. Pozabijalibyscie sie gdyby mozna. Mowa nienawisci dyrektora wobec jednej z lepszej nauczycielki z nauczania początkowego Pani Joli, która przeszła do Sp3 to wyraz waszej h.u.j.n.i w atmosferze tej szkoły. Zeby publicznie do rodziców mówić o tym jaka była nauczycielka. Zenada, wstyd. Powinni was rozpedzić w holere bo jesteście sforą wilków, która znienawiscia patrzy na obcych.
Głuchołazianinn
+9

Głuchołazianinn

Zdaje się także, że przez obronę starego budynku gmina straciła szansę na 4 miliony dotacji na remont! Czy tak było? Szkoda, że namieszali a teraz zgrywają wielkich troskliwych o szkolnictwo. Chcieli magii budynku, powinni tam zostać. Przy temacie budynku na Słowackiego podobno krzyczeli, że przez tory dziecko nie przejdzie bo niebezpiecznie a teraz przejdzie przez kilka skrzyżowań i ulic ponad kilometr i to jest bezpieczne full zestaw he he he kabaret.
123
+7

123

Czy ktoś zarządza jeszcze oświatą w gminie? Wbrew pozorom nie są to oszalali rodzice, tylko cichociemni nauczyciele, którzy z drugiego szeregu manipulują rodzicami stosując socjotechniki wykorzystują szantaż emocjonalny: "jeśli nawet nie dasz nam dziecka, to podpisz deklarację, bo ta lipa pozwoli nam osiągnąć cel i przenieść szkołę". A rodzice podpisują , żeby nie szkodzić dziecku dopóki jest jeszcze w dwójce - wcale nie zmyślam, bo z kilkoma rozmawiałem.
P.S.
Co myśleć o rodzicach, którzy najpierw podpisują, żeby szkoła została a później żeby ją przenieść - trochę samodzielności w myśleniu!!!
Jjoasia z Zabiałcza
+19

Jjoasia z Zabiałcza

Nie ma nasze miasto szczęścia do redaktorów. Najpierw pani Ch. z "Życia Głuchołaz" potem M.Z z "Naszego życia Głuchołaz" a teraz kolejny nadredaktor bez obiektywizmu pan P.P. Nie da się tego czytać i szkoda nawet komentować! Szkoła podstawowa w obecnym PG1 ma sens. Sama poślę tam swoje dziecko. Życzę powodzenia SP2 i trzymam kciuki!

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: