FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss

Jesień z Glucholazyonline!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

serwer2
Po dwóch dniach nieobecności wracamy do życia. Serwis nadal działa, choć była decyzja, by ze względów technicznych go zamknąć. Co się stało , że przez dwa dni nas nie było? Opiszemy sytuację, choć to będzie wersja dla tych ciekawskich i tych, co znają się na tych technologiach. W poniedziałek wieczorem tradycyjnie w serwerowni miał nastąpić planowany re-building baz danych. I wówczas stała się katastrofa. Wszystkie tabele po prostu uległy uszkodzeniu. Znikły, przepadły. Okazało się, że macierz dysków SSD (to zestaw kilku, kilkunastu dysków połączonych równolegle i zapisujących te same dane) uległa uszkodzeniu. Za awarię odpowiada polska firma hostingowa. Nie winimy jej za to. Każdemu, nawet największemu się zdarza. W rezultacie awarii kilkaset jak nie więcej stron klientów firmy, ucierpiało. Wśród nich ten serwis i strona Centrum Kultury, którą przenosiłem do tej firmy jakiś czas temu. 

Bazy danych MySQL (z takich korzystamy) po prostu wyparowały z dysków. Sam portal, czyli pliki css, php i javy znajdują się na innej maszynie (serwerze) w własnym dyskiem SSD. Te były bezpieczne, podobnie jak zawartość skrzynek pocztowych - usługi pocztowe działały prawidłowo. 

Problem dotyczył bazy danych - to jest najważniejsza część każdego, nieco bardziej zaawansowanego, serwisu. To w niej przechowywane są wszystkie dane dotyczące treści portalu. To w bazie są dane tego, jak portal ma wyglądać (ustawienia modułów i zawartości strony), jakie są pozycje i zakładki w menu. W końcu - w bazie znajdują się wszystkie artykuły, komentarze, a nawet polubienia artykułów. Baza danych jest wszystkim tym, bez czego żaden serwis nie może działać. Stąd napis po wejściu na stronę - Error. Bo baza była, ale była pusta - nie zawierała w sobie żadnych wpisów. 

Po dwóch dniach udało się ją odzyskać. Nie do końca zawiera aktualne dane - już widzimy, że sonda przedwyborcza zawiera znikomą liczbę głosów w porównaniu z tym , ile ich było przed awarią. Niestety, nie jesteśmy w stanie odzyskać ostatniej wersji tabeli (część bazy danych), zawierającej najnowsze, ostatnie przed awarią, poniedziałkowe wyniki. 

Nie wiemy, czy wszystko działa. To wyjdzie w trakcie użytkowania. Ten artykuł jest także testem na prawidłowość w funkcjonowaniu zapisu tabel MySQL. 

Witamy z powrotem!

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

dziki
+1

dziki

Proponuję pomyśleć o zmianie układu strony dla urządzeń mobilnych, za dużo reklam, dużo przewijania "banerów" aby dotrzeć do artykułu. Trochę to uciążliwe.
mex
+3

mex

Ja już myślałem, że to przedwyborczy atak hakerski, bo archiwum tego serwisu może być w niesmak wielu kandydatom. Nie wszyscy chcą pamiętać obietnice i wypowiedzi.

  DO GÓRY

Przeczytaj także: