FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

dozynki
Żniwa praktycznie już się skończyły. Wyjątkowo gorące i szybkie z nadejściem lato spowodowało, że już końcem lipca żniwa już miały się na półmetku. To dość niespodziewane w naszej strefie klimatycznej, tym bardziej w naszej gminie, położonej na na przedgórzu sudeckim. dozynki copy
 Skoro rolnicy zebrali już swoje plony, tradycją jest, że mają swoje święto. Dożynki, będące świętem plonu, wywodzące się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich przetrwało wieki Słowian na tych ziemiach, będąc swoistym wyrazem podziękowań za plony. 

W Gminie Głuchołazy ten dzień jak co rok obchodzony jest w wielorakim wymiarze. Oto bowiem wiele sołectw organizuje swoje własne dożynki wiejskie, ale też i gmina, jako całość organizuje duże dożynki gminne. Jeszcze kilka lat temu zawsze odbywały się w mieście, na placu przy ul. Moniuszki, a jeszcze wcześniej na stadionie (słynne koncerty znanych, krajowych gwiazd - kto pamięta początek tego wieku?).

Od kilku, bodajże 3 lat gminne dożynki nie są już organizowane w mieście. Wszak to święto wsi a nie miasta. Stąd dożynki organizowane są co rok, to w innej miejscowości.  W tym roku to święto będzie miało miejsce w Jarnołtówku i Pokrzywnej. 

Te dwie miejscowości już się szykują do imprezy. Jak nam pisze Dawid Kowol, Sołtys Jarnołtówka, prace wciąż trwają:

Zaczynamy ozdabiać wsie. Dożynki pociągnęły za sobą kilka inwestycji: m.in. utwardzono mieszanką grysu i emulsji fragment szutrowej drogi przy boisku sportowym - z całą pewnością będziemy zabiegać, aby została ona utwardzona na całej swej długości. Malowane są mosty i wybrane przepusty, trwają prace wykończeniowe na dużym skalniaku w centrum wsi - pojawiły się nowe ławki, nasadzenia oraz zainstalowano płot i ozdobiono stojący nieopodal krzyż i pobliskie przepusty. Powinien być już rozpisany przetarg celem wyłonienia wykonawcy, który zbuduję część zaprojektowanej infrastruktury na działce rekreacyjnej w Jarnołtówku (teren po byłej strzelnicy WOP, a powstanie tam m.in. siłownia zew., wiata z grillem i ścieżka, zainstalowane będą elementy małej architektury oraz zostanie uporządkowana i zaaranżowana przestrzeń wokół, docelowo ma powstać również plac zabaw).Ruszyła się również sprawa zaprojektowanych chodników w ciągu dróg gminnych. Czekamy również, aż Powiat przystąpi do budowy chodnika na wybranych odcinkach w ciągu drogi powiatowej w Jarnołtówku i Pokrzywnej. Ponadto w przygotowaniu jest kilka innych inwestycji (część w fazie projektowej, a niektóre będą wykonane jeszcze w bieżącym roku jak np. modernizacja istniejącego budynku na garaż dla nowego wozu bojowego OSP). W tym tygodniu powinni już pojawić się pracownicy firmy, która wykasza koryto Złotego Potoku. Również mieszkańcy sprzątają swoje podwórza - zwłaszcza na trasie przemarszu korowodu, np. malują ogrodzenia, wykaszają trawy, porządkują skalniaki i ogrody, a nawet malują elewacje budynków. Na potrzeby imprezy Gospodynie Wiejskie upieką kilkadziesiąt blach ciasta. Bardzo dużo pracy czeka jeszcze Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowało na prawdę bogate i smaczne menu dla naszych gości. Specjalnie na dożynki powstała całkiem nowa korona dożynkowa. Również wspaniale zapowiada się aranżacja, która zostanie przygotowana w naszym Kościele Parafialnym. Ciężka praca jednak jeszcze przed nami - z terenu całej Gminy będziemy musieli przewieźć kilkanaście namiotów, ustawić je i zmontować. Po raz pierwszy również pojawi się duża profesjonalna scena o wym. ok. 9x11x6 [m]. Oprócz siedzisk na trybunach boiska sportowego dysponować będziemy ok. 1000 miejsc siedzących, z czego większość będzie zadaszona - wszystko trzeba załadować, przywieźć, rozłożyć i ustawić. Na bieżąco kosimy trawę na boisku oraz przyległych polach. Do tego dzień wcześniej, tj. w piątek 24 sierpnia na sali sportowej organizowane są warsztaty z rękodzielnictwa artystycznego oraz wystawy: prac plastycznych dzieci ze Szkoły w Jarnołtówku, "Jarnołtówek i Pokrzywna na starych fotografiach" oraz wystawa poświęcona twórczości naszej lokalnej poetki Zofii Tarchały. Jakby tego było mało, po dożynkach w niedzielę jest Odpust Parafialny. Jako Samorządy Wiejskie, pierwszy raz w historii naszych wsi mierzymy się z ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i organizacyjnym. Zaprojektowanie programu, poszukiwania artystów i wykonawców oraz innych wystawców, negocjacje umów i warunków, ustalenie menu, kwestie ochrony mienia i bezpieczeństwa imprezy, gastronomia, toalety i budowa polowego zaplecza technicznego, ceremoniał dożynkowy, ozdobienie wsi - Dożynki Gminne to cały rok ciężkiej pracy dla Gminy, Centrum Kultury oraz Samorządów Wiejskich. Zapraszamy na tegoroczne dożynki gminne w Góry Opawskie - do Jarnołtówka i Pokrzywnej !


Foto w nagłówku: Archiwum glucholazyonline.com.pl

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Maciek
+2

Maciek

Pamiętam pierwsze dożynki....lata temu. I przepiękną dekorację świetlicy wiejskiej wykonaną przez nauczycielkę plastyki z tamtej szkoły. Tak trzymać.
M@teusz
+4

M@teusz

To są szóste dożynki. Charbielin, Bodzanów, Burgrabice, Konradów, Nowy Las, a teraz Jarnołtówek.

  DO GÓRY

Przeczytaj także: