Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

smieci bodzanow
Tak wyglądają okolice mostu przy Białce w Bodzanowie. To miejsce stało się dzikim wysypiskiem śmieci.  Worki z gruzem, różne odpady - to wszystko ląduje na skarpach przy rzece. I co z tego? Kto się tym przejmuje? Są śmieci? Wywieźć nad rzekę. Najprościej, najszybciej i najtaniej.A przecież można te śmieci bezpłatnie (do 100 kg) oddać w punkcie odbioru na terenie starego wysypiska śmieci za cmentarzem.Na mentalność ludzi nie ma rady. Nie pomogą tu pułapki fotograficzne, które rozmieszcza Straż Miejska. Tych urządzeń jest po prostu za mało. I dopóty ludzie nie zrozumieją, że otoczenie wokół nas jest zależne od tego, jak sami o nie zadbamy i je kształtujemy, także pod kątem odpadów i porządku, tak gmina śmieciami zasypana będzie. 

Tymczasem brak, lub w minimalny stopień edukacji (poza tą programową) w szkołach i przedszkolach na temat rozsądnego gospodarowania produkowanymi odpadami przyczynia się do tego, że rosną pokolenia ludzi, którzy z braku wychowania, często wzorem rodziców, będą śmiecić nadal. Przykładem niech będzie wczorajszy artykuł o pozostałościach po młodzieży w parku przy LO.

Jako przykład właściwego podejścia do gospodarki odpadami możemy podać inne gminy w powiecie, gdzie firma EKOM, w ramach kontraktu na wywóz odpadów komunalnych z gminy, świadczy usługę edukacyjną - ta usługa była uwzględniana w przetargu na wywóz odpadów z gminy. Przedstawiciele firmy odwiedzają przedszkola, szkoły, zapraszają na wycieczkę do zakładów w Domaszkowicach, do punktu - sortowni śmieci w Nysie, przy ul. Piłsudskiego. Jak nam tłumaczy Paweł Michalak z EKOM-u, firma stara się uświadomić, jak długo nasze śmieci ulegają degradacji. A liczba kilkuset czy kilku tysięcy lat po naszej śmierci, zanim degradacji ulegnie rzucona przez nas folia czy butelka,  może trwale utkwić w pamięci młodego człowieka.

Edukcja ta przynosi efekt - młode pokolenia sortują śmieci prawidłowo. Jak ocenia EKOM, w gminie Nysa po latach od wprowadzenia nowego systemu,  80 procent odpadów jest prawidłowo posortowana. Z obserwacji wynikia, że tylko te starsze osoby nie mogą się do tego przyzywyczaić. A w Nysie istnieje bardziej złożony system sortowania odpadów w gospodarstwie domowym na 5 frakcji odpadów. Nasza gmina nadal tkwi w starym systemie. Za kilka lat, w 2021 także i my zostaniemy zmuszeni przez Krajowe Ustawodawstwo do sortowania odpadów na 5 worków. Przez ten okres można społeczeństwo edukować, po to, by nowy system ruszył i był do "ogarnięcia" dla mieszkańca. 

 Niestety, w naszej gminie takiej dodatkowej edukacji nie ma.  Nie uwględniono jej w przetargu. Możemy tylko liczyć na inwencję nauczycieli, którzy zechcą ponad programowo uzmysłowić dzieciom, jak ogromny mamy wpływ na środowisko naturalne. A obrazowe przedstawienie problemu może trwale młodemu człowiekowi uzmysłowić, jak ważne jest to, co robimy z produkowanymi odpadami. 

W Niemczech nowy system   gospodarowania odpadami kilkanaście lat temu traktowano priorytetowo. Ludzi edukowano, a gdy nie przestrzegali reguł sortowania (także na 5 worków) - karano. Kary wynosiły średnio 400 euro. Firma odbierająca śmieci, po stwierdzeniu nieprawidłowości, na pojemnik przyklejała czerwoną kartkę oraz informowała lokalne władze, których obowiązkiem było karać finansowo. Tam społeczeństwo szybko się nauczyło porządku. Czy u nas za kilka lat, po stwierdzeniu nieprawidłowości, burmistrz także będzie wymierzał kary finansowe?  Te łatwo egzekwować w stosunku do właścicieli gospodarstw indywidualnych. A co przykładowo z blokowiskami, gdzie trudno będzie znaleźć tego, kto nie sortuje? - Tu karę zapłaci administrator terenu, czyli spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota, itp., która kary może wliczyć w koszt czynszu na wszystkich mieszkańców - mówi Paweł Michalak z EKOM-u. Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

kopeć
+2

kopeć

Ten brudas i śmieciarz co to wyrzucił ma napewno w domu ma taki sam burdel i napewno śmierdzi od niego na kilometr ale on tego nie czuje i dlatego rzuca gdzie popadnie...

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: