Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

IMG 7144Przedstawiciele władz, radni, inwestorzy oraz projektanci rozmawiają nad koncepcją zagospodarowania odkupionych od firmy Bryksy terenów. Prezentacji dokonuje biuro projektowe, firma ARCA. Poniżej pierwsze fotografie slajdów z projektu, jaki ma zostać wykonany na terenach zdrojowych. Więcej nieco później. Przypomnijmy, prawie 8 milionów zamiast 12 z UE zostało nam przeznaczone na wykonanie rewitalizacji Zdroju. 

Cała koncepcja to postawienie na tereny edukacyjno - wypoczynkowe. Ma być spokojnie, bo w pobliżu przebywać mają osoby starsze. Będą miejsca, gdzie będzie można płukać złoto, akcesoria edukacyjne i ruchowe. Koncepcja opiera się na dalszym rozwoju tego, co jest w wyremontowanym parku zdrojowym oraz ma być nawiązaniem do czasów świetności miasta jako sanatorium. Tereny te mają zabytkowy charakter i taki raczej pozostanie. Według planów wróci fontanna przed muszlą koncertową, ta zaś zostanie przywrócona zgodnie z decyzją konserwatora zabytków do czasów świetności. Osobnym problemem jest właściwa gospodarka ciekami wodnymi, które przy gwałtowniejszych opadach stają się niebezpiecznymi, o niszczycielskiej sile lawinami wody z terenów położonych wyżej. Na problem zwrócili uwagę właściciele Ośrodka Górnik, którzy w maju poprzedniego roku przekonali się jak ważne jest właściwe rozplanowanie drenaży i przetok. Niestety, nie można tu znaleźć pomysłu na ściągnięcie młodych. Nie znajdziemy tu parku linowego, nie znajdziemy letniego toru saneczkowego. Nie znajdziemy w końcu nic, co zachęciłoby młodych do pobytu w mieście a przy okazji przyniosło dochód z biletów. Koncepcja powrotu do przeszłości sprzed 100 i więcej lat w 21 wieku nie jest już atrakcyjna. Nie dla młodych. To, co może zostać wybudowane prędzej czy później będzie potrzebowało łożenia nowych funduszy na remont - bo się zestarzeje, bo wandale zniszczą. Na szczęście jest jeszcze czas do przyszłego roku na dyskusje i pomysły. A do dyskusji i podsuwania pomysłów zaprasza wiceburmistrz, Roman Sambor. Przedstawiony na slajdach projekt to jedynie wstępna propozycja firmy. Naszym zdaniem jedna z wielu, jakie się jeszcze pojawią. O ile mieszkańcy zechcą zabrać głos bo frekwencja mimo zaproszeń była żenująco niska i oprócz kilku radnych, wiceburmistrza, przedstawicieli zainteresowanych firm, które inwestują w te tereny (Ośrodek Górnik i Leśna) oraz dziennikarzy na sali im. Jana Pawła II pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców - częściowo z racji wykonywanego zawodu.

DSCF8338DSCF8340DSCF8341DSCF8343DSCF8344DSCF8345DSCF8346DSCF8347DSCF8348DSCF8351DSCF8355DSCF8356DSCF8357DSCF8358DSCF8360DSCF8361DSCF8363DSCF8365DSCF8368DSCF8369DSCF8370DSCF8371DSCF8372DSCF8373DSCF8374DSCF8375DSCF8376DSCF8378DSCF8379DSCF8380DSCF8381DSCF8382DSCF8383DSCF8384DSCF8385DSCF8386DSCF8387DSCF8388DSCF8389DSCF8390DSCF8391DSCF8392DSCF8393IMG_7152IMG_7153IMG_7154IMG_7160IMG_7162


Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

kazik

kazik

Slajdy obrazujące to co ma powstać imponujące.Wire w to ,że dojdzie do tego mam.Życzmy sobie powodzenia!
adam
+1

adam

Cos na wzór Hotelu Gołębiowski z basenem i podobnymi atrakcjami oczywiście rozmiarowo może byc mniejsze wtedy z pewnością turystyka ożyje , oraz reaktywować cos na wzór chatki myśliwskiej z kiełbaską własnoręcznie pieczoną, tyle na początek
^^
+9

^^

Mam nadzieję, że to nie ci sami twórcy co stworzyli zielnik (to już obraz rozpaczy) Ktoś tez po wybudowaniu , przecięciu wstąg będzie musiał to utrzymywać - ponosząc koszty. Dwa przykłady - info kiosk koło Amorka - nieczynny. Woda ze źródełka Sw Jakuba płynie naokoło- tylko nie z odnowionego kranu...
go-ść
+9

go-ść

Powtórzę
Nie zapominajmy, że architektura, która czyni miejsce atrakcyjnym , to nie tylko budynki, ale także roślinność. Każdy kojarzy basen z pięknymi różanecznikami.
Może warto by było, żeby utworzyć coś w rodzaju głuchołaskiego parku dendrologicznego, czyli nasadzić wszelkie drzewa, które są w stanie wegetować w naszym klimacie, opisać. Niech mają gdzie spacerować kuracjusze.
Czy schronisko na Górze Chrobrego powróci?
Kiedyś równolegle do koryta Białej biegł kanał wodny, zasilał młyn, a dalej używali go kajakarze.
W ogóle, to teren Zdroju jest taki, jak kiedyś nazwali go z zazdrości czy w ramach walki z konkurencją Czesi - Głuchy Zdrój.
Czy zamierza się tam ulokować ośrodki dla określonej grupy ludzi, a inni będą gośćmi, czy też stworzyć miejsce, do którego będą się kierować wszyscy szukając wypoczynku,odprężenia, rozrywki?
Czy powrócą do muszli sobotnie lub niedzielne koncerty? Mamy przecież szkolę muzyczną, mamy zespoły taneczne, mamy ognisko plastyczne. Czy muszą być zamknięte w czterech ścianach, czy mogą umilić życie mieszkańcom, zaprezentować swoje talenty?
Zdrój, w którym nie ma nawet sklepu z pamiątkami z Głuchołaz, ale gdzie ci turyści, wczasowicze....
Romek
+16

Romek

Kompletnym nieporozumieniem jest na miejscu dawnej leśnej wybudować Dom Spokojnej Starości , Na przeciwko muszli koncertowej , z mnóstwem schodów na park . Zszokowany jestem pomieszaniem miejsca turystycznego z leczniczym .
zielona
+13

zielona

Żadnych parków i kopi z Pokrzywnej!!! Tyko inwestycje w bardziej rekreacyjne inwestycje to dają pracę młodym ludziom i przyciągają turystów.Za błędnie wybudowany basen władzy brakło pomysłu na resztę terenu i tu tkwi całe zło wyrządzone mieszkańcom naszego miasta.I tu się zgadzam z Janusz13. !!!!

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: