Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Serwis Głuchołazyonline.com.pl zakończył swoją działalność i jest na sprzedaż. Dziękujemy za wspólne 8 lat. 
Zima z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
20180704 164605 hdr
Wczoraj po otwarciu tężni wiele osób udało się wieczorem obejrzeć i skorzystać z jej walorów. Jakież było ich zaskoczenie, które zresztą nam przekazano, gdy okazało się że tężnia jest zamknięta - wejście zostało "zabarykadowane" gustowną furtą.  Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego wieczorem obiekt był już niedostępny dla chętnych. W tym celu zadzwoniliśmy do Starosty Powiatowego, Czesława Biłobrana.

- Obiekt będzie czynny do godziny 20-stej, jeżeli chodzi o wejście na wieżę, oraz do 22 będzie dostępne otoczenie, czyli plac z ławkami przy tężni. Dziś zawiesimy tymczasowy regulamin, trwała tablica z regulaminem jest w trakcie zamówienia - poinformował nas Starosta. Czesław Biłobran dodaje także, że zachodzi już potrzeba zabezpieczenia kurków, które są  przy korytkach wylewowych solanki na szczycie. - Są już podejmowane próby kręcenia nimi, co spowoduje rozregulowanie systemu. 

Przy okazji zapytaliśmy Starostę, co sądzi o pomyśle pewnej głuchołaskiej firmy internetowej, która chciałaby zamontować kamerę z widokiem na obiekt - Jestem jak najbardziej za, to bardzo dobry pomysł - skomentował Starosta. 

Wstęp na obiekt jest zupełnie bezpłatny, czas korzystania także bez ograniczeń - to odpowiedzi na padające pytania o obiekt. Efekt leczniczy zachodzi przy odpowiednio wysokiej temperaturze powietrza ( min. 25 stopni), lekkim wietrze. Największa ilość leczniczej mgiełki powstaje w dolnych kondygnacjach wieży. Chodzi o to, że spadające z góry krople solanki rozbijają się na gałązkach tarniny na coraz drobniejsze cząsteczki, by w końcu odparować. Mówi się, że godzina na tężni to tak jak 3 dni nad morzem. Woda w obiegu jest zasalana solą morską. 

To druga w Polsce tak wysoka tężnia. Jedyna jak na razie na Śląsku Opolskim. Tężnia ma powstać w Tarnowie Opolskim, jednak sądząc po rozmiarach,  będzie ona tylko namiastką tężni - wysokość 2-3 metrów nie spowoduje powstania mgiełki. Ta ma szanse powstać, gdy krople wody spadają z odpowiedniej wysokości - przynajmniej 6 metrów. Nasza ma 15 metrów i należy do dwóch najwyższych w Europie, druga taka znajduje się w Ciechocinku. Tym samym Głuchołazy stały się słynne w Europie. 

20180704_16175720180704_16241120180704_16445720180704_164605_hdr


Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Komentarze

As
+3

As

A może by tak starosta o koszach na śmieci pomyślał, bo w okolicy tężni nie uświadczysz ???
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: