Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

e9e276fa9e8430e2f22c166fa54812c2 w 680 h 680 c 0W Głuchołazach powstał ruchu sprzeciwiający się przyjęciu uchodźców z Syrii. Organizatorzy założyli stronę na facebooku. Nie chcą jednak ujawnić swoich nazwisk. Wolą zachować anonimowość - Niektóre osoby mogą mieć z tego powodu nieprzyjemności, a nasze miasto jest dość specyficzne i większość się zna - piszą.

Organizatorzy akcji przekonują, że sprowadzenie uchodźców może pozbawić miejsca pracy mieszkańców. - Boimy się że osoby z Syrii, które będą u nas gościć w pierwszej kolejności dostaną stanowiska pracy, które chociażby przez PUP w Nysie byłyby przeznaczone dla osób młodych z naszej gminy, które masowo wyjeżdżają z naszego rejonu przez brak perspektyw. W dzisiejszych czasach ciężko założyć rodzinę w zalewie umów śmieciowych i nieprzyjaznej polityki naszego Państwa oraz naszych władz lokalnych które chyba nie mają za bardzo pomysłu jak pomóc młodym ludziom w naszej gminie. Obawiamy się przez taką sytuację sytuacja osób młodych na rynku pracy jeszcze się pogorszy. Bardzo dziwi fakt że coś takiego ma miejsce w tak małym miasteczku.

Jednak organizatorzy ruchu nie chcą organizować protestów

- Inicjatywa to pomysł kilku osób, nie planujemy póki co żadnych działań, naszym głównym założeniem było zwiększenie świadomości na ten temat, poinformowanie mieszkańców dzięki facebookowi oraz być może zwrócenie uwagi władz na ten problem i zdanie mieszkańców.
Jeśli Syryjczycy się pojawią to mamy jednak nadzieję że nasze władze są jakoś przygotowane by stanowiska pracy nie były obstawiane tylko naszymi gośćmi oraz by ludność Głuchołaz nie została w ten sposób poszkodowana. Mamy również nadzieję że jeśli się u nas pojawią to azyl dostaną w większym i bardziej na to przygotowanym mieście.

Przypominamy Syryjczycy mają pojawić się w Głuchołazach na początku sierpnia. Portal Glucholazyonline planuje organizację spotkania z organizatorami przyjazdu, a także specjalistami znającymi się na kulturze Syrii. Szczegóły wkrótce.

fot. pah.org.pl

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

wieniawskiego
+2

wieniawskiego

patrząc na ten protest i sposób argumentacji, to nie ma co się obrażać, ale można odnieść wrażenie, jakby go robiło z pięciu gimnazjalistów chcących nieco zaistnieć w sieci, bądź z kilku dorosłych o poziomie inteligencji gimnazjalisty ( choć w sumie, to w wielu akcjach charytatywnych pięknie się angażuje młodzież gimnazjalna, więc jeśli się młodzież gimnazjalna poczuła obrażona, to przepraszam, ale nie chodzi mi o przedział wiekowy, z którego ludzie najbardziej się angażują w pomoc drugiemu człowiekowi, tylko sposób przedstawiania argumentacji przez tych przeciwników i sposób ich działania ) . Dlatego w pełni zgadzam się ze wpisem " konek " i podobnie myślących.

Cytuję konek:
uzasadnienie protestu po prostu zwalające z nóg...bo przyjadą tutaj i dostaną pracę a my nie dostaniemy :D ... w sumie według tego myślenia to z innych krajów powinno się wywalić emigrantów z Polski, bo też nie na swojej ziemi dostali pracę i pewnie niejeden tam miejscowy nie dostał pracy, bo się Polak za pół darmo zatrudnił ... żal po prostu dyskutować z argumentacją typu "nie, bo nie" . A ponoć w krajach cywilizowanych każdy ma prawo - niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, wyznania wiary itd. - ułożyć sobie życie, dostać pracę, kupić bądź wynająć mieszkanie i realizować swoje nawet najprostsze marzenia, typu założenie rodziny, mieć poczucie bezpieczeństwa itd. Rozumiem też dlaczego ten protest z założenia jest anonimowy, bo takiej argumentacji sprzeciwiającej się przyjęcia osób, którzy uciekają przed okrutną śmiercią swoją i swojej rodziny, to nie można zrozumieć. Po prostu przykro i wstyd patrząc na poziom i jakość argumentacji sprzeciwiającej się udzielenia pomocy ludziom, którzy uciekają przed śmiercią i decyzja o opuszczeni swojej ojczyzny i swego domu też dla tych uchodźców nie była i nie jest łatwa. Tak dla informacji, to te osoby, to także ludzie z krwi i kości, a nie jakieś przedmioty, czy zwierzęta. To także są rodziny, w których są także i dzieci jak i u nas w Polsce, czy mam rozumieć tych przeciwników ich przyjęcia, że jak Ci ludzie się już tutaj pojawią, to przeciwnicy przyjdą i podpalą ośrodki, w których te rodziny będą, a samych potrzebujących spakują w paczki i odeślą do ich ojczyzny ogarniętej wojną na pewną śmierć???!!! czy te anonimowe osoby reprezentują jakiś odłam typu Ku Klux Klan ???!!! Obawy trzeba wyjaśniać od razu, by nimi nie manipulowano, konfliktom trzeba zapobiegać, a człowieka należy przyjąć ( uchodźca to ponoć też człowiek ) . Nie wiem, jak Ci przeciwnicy przyjęcia tych osób znajdujących się w potrzebie, ale ja nie potrafiłbym odmówić jakiejkolwiek pomocy patrząc w oczy tym ludziom tak dorosłym i dzieciom, jeszcze od wygodnictwa polskiego mi się w przysłowiowej d.pie nie powywracało. :o
a propos

a propos

Trzeci raz próbuję opublikować ten komentarz Ciekawe czy teraz się uda?

Nowy wpis na fb ruchu Nie Chcemy Uchodźców Syrii w Głuchołazach:

1. "Docierają do nas głosy na temat referendum w sprawie Syryjczyków ; moje pytanie :skąd i czyje?

2. " Osobiście wątpimy w takie rozwiązanie" - dlaczego, przecież to" forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej", świetny sposób na sprawdzenie obywatelskiej odpowiedzialności mieszkańców.

3. "Nasza szanowna władza"," osoby na stołkach obrosły"] - nie lubicie z jakiegoś powodu obecnej władzy, czy tylko w tej sprawie, czy w ogóle systemu władzy".

4."Jesteśmy ciekawi co wy sadzicie o ewentualnym referendum"- a może robicie znowu sondaż i w odpowiedniej chwili pojawi się jakiś guru, który ten pomysł podchwyci i zacznie błyszczeć jako obrońca...ale czego?

5. Upchanie Syryjczyków może nie jest przejawem rasizmu, ale na pewno reifikacji.To nie lalki, przedmioty, klocki. Cały czas dyskutujemy o ludziach uciekających przed śmiercią. Analizuje Wasze wpis, bo chce się dowiedzieć kim jesteście. Mam do tego prawo tak jak Wy do niezgody na przyjazd syryjskich chrześcijan do Polski. Jak wiadomo zainteresowanym Syryjczycy już są. :-)
a propos
-1

a propos

Nowy wpis na fb ruchu Nie Chcemy Uchodźców z Syrii w Głuchołazach:

1. "Docierają do nas głosy na temat referendum w sprawie Syryjczyków ; moje pytanie :skąd i czyje?

2. " Osobiście wątpimy w takie rozwiązanie" - dlaczego, przecież to" forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej", świetny sposób na sprawdzenie obywatelskiej odpowiedzialności mieszkańców.

Mniemanie, przypuszczenie jednostki, grupy nie ma jeszcze znamion opinii powszecznej.

3. "Nasza szanowna władza"," osoby na stołkach obrosły"] - nie lubicie z jakiegoś powodu obecnej władzy, czy tylko w tej sprawie, czy w ogóle systemu władzy".

4."Jesteśmy ciekawi co wy sadzicie o ewentualnym referendum"- a może robicie znowu sondaż i w odpowiedniej chwili pojawi się jakiś guru, który ten pomysł podchwyci i zacznie błyszczeć jako obrońca...ale czego?

5. "Upchanie Syryjczyków" może nie jest przejawem rasizmu, ale na pewno uprzedmiotowienia. To nie lalki, przedmioty, klocki. Cały czas dyskutujemy o ludziach uciekających przed śmiercią.

Analizuję Wasze wpisy, bo chcę się dowiedzieć, kim jesteście. Mam do tego prawo tak jak Wy do niezgody na przyjazd syryjskich chrześcijan do Polski.

Jak wiadomo zainteresowanym Syryjczycy już są. Polecam :-)

www.tygodnikpowszechny.pl/.../ wyborcza.pl/.../...
]]>
a propos
-1

a propos

Nowy wpis na fb ruchu Nie Chcemy Uchodźców Syrii w Głuchołazach:
1. "Docierają do nas głosy na temat referendum w sprawie Syryjczyków ; moje pytanie :skąd i czyje?
2. " Osobiście wątpimy w takie rozwiązanie"[/b] - dlaczego, przecież to" forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej", świetny sposób na sprawdzenie obywatelskiej odpowiedzialności mieszkańców.
3. "Nasza szanowna władza"," osoby na stołkach obrosły"] - nie lubicie z jakiegoś powodu obecnej władzy, czy tylko w tej sprawie, czy w ogóle systemu władzy".
4."Jesteśmy ciekawi co wy sadzicie o ewentualnym referendum"- a może robicie znowu sondaż i w odpowiedniej chwili pojawi się jakiś guru, który ten pomysł podchwyci i zacznie błyszczeć jako obrońca...ale czego?
5. Upchanie Syryjczyków może nie jest przejawem rasizmu, ale na pewno reifikacji.To nie lalki, przedmioty, klocki. Cały czas dyskutujemy o ludziach uciekających przed śmiercią.
Analizuje Wasze wpis, bo chce się dowiedzieć kim jesteście. Mam do tego prawo tak jak Wy do niezgody na przyjazd syryjskich chrześcijan do Polski.
Jak wiadomo zainteresowanym Syryjczycy już są.
Polecam :-)
www.tygodnikpowszechny.pl/.../

wyborcza.pl/.../...
a propos
+3

a propos

Wpis na fb ruchu Niechcemy Uchodźców skłania tak jak artykuł na glucholazyonline do kilku refleksji:

1. Bez wątpienia występujecie anonimowo, a to nie buduje wiarygodności.
2. SUgerwoanie rzez komentatora podobieństw do Anonymous jest tylko próbą opisania nieznanego przez znane, świadomy obywatel, krytycznie czytający tekst ma do tego prawo.
3.Wasza obawa pozbawienia młodych pracy przez Syryjczyków może być uzasadniona, ale oni do Głuchołaz przybywają na okres adaptacyjny chyba?
4.Lęk przed niemożliwością założenia rodziny, bo nie ma dogodnych do tego warunków, może sugerować, tak jak język autorów styl, sarkazm, ironia, że grupę tworzą młodzi ludzi- to dobrze, bo widać że rzeczywistość, w której żyją nie jest im obojętna.
5.Nie chcecie organizować protestów , bo one wymagają jednak działań większej grupy, nie chcecie się narazić na śmieszność, niezrozumienie-jesteście na razie słabi lub nie macie pożądanego poparcią stąd sondaż medialny.
6.Chcecie zwiększyć świadomość mieszkańców- ale jak ,przecież na waszym fb nie ma nic , czego nie byłoby w innych mediach- można uznać, że sądzicie, iż głucholazianie nie czytają prasy, nie śledzą internetu - to stawia pod znakiem zapytania szacunek dla Waszych potencjalnych odbiorców.
7.Chcecie zwrócić uwagę władzy, może lepiej się z nią spotkać i przedstawić swoje stanowisko,albo zorganizować spotkanie mieszkańców z władzami
9. Wspominacie o zdaniu mieszkańców- oni wyrażają swoje opinie w komentarzach, tak niektóre są rasistowskie i to jest haniebne.
8 Przyjęcie uchodźców na naszym terenie to inicjatywa wielopoziomowa -sprawdźcie, jak to się zaczęło, kto pisał list poparcia dla prośby chrześcijan do Pani Premier .
9. Piszecie, że setnie się bawicie czytając komentarze- ale żyjemy w wolnym kraju, wrażam swoją opinię, czego się spodziewaliscie, bezkrytycznej akceptacji, trochę się postarajcie, jeśli chcecie docierać do ludzi myślących, a nie oszołomów; ludzie próbują ogarnąć wasza anonimowość tak jak potrafią, bo sami się nie przedstawiliście- to dowód ich rozwagi , krytycyzmu i świadomości ,nie dadzą sobie wcisnąć przysłowiowego kitu.
19. Nikt nie napisał,ze manipulujecie tłumem -trochę pokory, bo jeśli macie zwolenników, to jest to jakaś grupa sympatyków- słowo "tłum" deprecjonuje waszych ewentualnych odbiorców, a to wskazuje,ze stawiacie się na pozycji lepiej wiedzących, bardzie uświadomionych.
10.setnie się bawicie, ale czym, że ludzie wyrażają własne, inne zdanie,podejmijcie polemikę, pokażcie jakieś konkrety.
11.Nie oskarżam was o rasizm, ale działanie, które prowadzicie w internecie ma znamiona manipulacji, bo wywieracie wpływ na innych anonimowo.
12. Popiera Was Ruch Narodowy- a na ich stronie rasistowskich uwag nie brakuje.
Nie przedstawiliście się, więc taki portret został stworzony na podstawie tego, co zostało przeanalizowane z dostępnych inforamcji.
I na zakończenie za Wikipedią:

Manipulacja (łac. manipulatio – manewr, fortel, podstęp) – w psychologii oraz socjologii forma wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała cele manipulatora.

Inspirowana interakcja społeczna mająca na celu skłonienie osoby lub grupy ludzi do działania sprzecznego z ich dobrze pojętym interesem. Zazwyczaj osoba lub grupa ludzi poddana manipulacji nie jest świadoma środków, przy użyciu których wywierany jest na nią wpływ. Autor manipulacji dąży zwykle do osiągnięcia korzyści osobistych, ekonomicznych lub politycznych kosztem poddawanych niej osób.

Manipulować można treścią i sposobem przekazywania informacji. Manipulację językową często stosuje się w propagandzie i podczas tzw. prania mózgu.
Nie krytykuję Was tylko sposób działania.Jako świadomy obywatel.
Nie dało się krócej. :-)
Basia
+5

Basia

Rozwazalam powrot do pieknych Glucholaz bo strasznie tesknie za naszym cudiwnym miastem ale widze ze juz wogole nie ma szans na poprawe sytuacji. Nie jestem rasistka bo sama wymigrowalam ale mi nikt nie dal domu i pracy o wdzystkowwalczylam sama. Szkoda ze w Glucholazach nie ma szans aby mi ktos pomogl bo pomoc jest dla uchodźców. Boje sie tylko ze zaczna sie kradzieze i rozboje bo bez jezyka pracy nie znajda a dlaczego miejscowi mieliby na nich lozyc. Mam nadzieje ze mieszkańcy Glucholaz beda bezpieczni i niezawazy to na ich bezpieczeństwie. Mam rodzine w miescie o ktora sie martwie.
^TYrAsd
+1

^TYrAsd

Cytuję konek:
uzasadnienie protestu po prostu zwalające z nóg...bo przyjadą tutaj i dostaną pracę a my nie dostaniemy :D ... w sumie według tego myślenia to z innych krajów powinno się wywalić emigrantów z Polski, bo też nie na swojej ziemi dostali pracę i pewnie niejeden tam miejscowy nie dostał pracy, bo się Polak za pół darmo zatrudnił ...


Nie wiesz o czym mówisz, w krajach zachodnich stopa bezrobocia jest znacznie niższa niż w Polsce, pomijając fakt że Anglik lub Niemiec nie pójdzie pracować typowo fizycznie. U nich problem bezrobocia praktycznie nie istnieje, spójrz natomiast na nasze ulice i zadaj sobie faktycznie pytanie czy twoja naiwna chrześcijańska miłość na pokaz jest ważniejsza od czynnika ekonomicznego. Nie życzę ci żebyś został za kilka lat zwolniony z powodu taniej siły roboczej w postaci Syryjczyka, Białorusina lub Ukrainca.
Mieszkaniec
-1

Mieszkaniec

Popieram pomóżmy najpierw swoim. Dużo rodaków ,którzy maja pochodzenie marzy o zamieszkaniu w Polsce. Ich przodkowie byli Polakami i zostali zesłani na niedole na Sybir, i inne kraje np. Kazastan, Białoruś, Ukraina itp. Nie dla obcych z Syrii.
Na świecie jest mnóstwo milinów ludzi którym trzeba pomagać .Najpierw pomóżmy swoim .
Cytuję Tadek:
W czasach komunistycznych , gdy Głuchołazy były miastem uzdrowiskowym Cyganom nie wolno było mieszkać w Głuchołazach. Tak samo jest do dziś w Polanicy Zdrój.
Dlaczego nie wiem . Naszych biednych wywozi się do Podlesia a obcym się pomoże. Trzeba najpierw swoim pomóc a później innym.
konek
+6

konek

uzasadnienie protestu po prostu zwalające z nóg...bo przyjadą tutaj i dostaną pracę a my nie dostaniemy :D ... w sumie według tego myślenia to z innych krajów powinno się wywalić emigrantów z Polski, bo też nie na swojej ziemi dostali pracę i pewnie niejeden tam miejscowy nie dostał pracy, bo się Polak za pół darmo zatrudnił ... żal po prostu dyskutować z argumentacją typu "nie, bo nie" . A ponoć w krajach cywilizowanych każdy ma prawo - niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, wyznania wiary itd. - ułożyć sobie życie, dostać pracę, kupić bądź wynająć mieszkanie i realizować swoje nawet najprostsze marzenia, typu założenie rodziny, mieć poczucie bezpieczeństwa itd. Rozumiem też dlaczego ten protest z założenia jest anonimowy, bo takiej argumentacji sprzeciwiającej się przyjęcia osób, którzy uciekają przed okrutną śmiercią swoją i swojej rodziny, to nie można zrozumieć. Po prostu przykro i wstyd patrząc na poziom i jakość argumentacji sprzeciwiającej się udzielenia pomocy ludziom, którzy uciekają przed śmiercią i decyzja o opuszczeni swojej ojczyzny i swego domu też dla tych uchodźców nie była i nie jest łatwa. Tak dla informacji, to te osoby, to także ludzie z krwi i kości, a nie jakieś przedmioty, czy zwierzęta. To także są rodziny, w których są także i dzieci jak i u nas w Polsce, czy mam rozumieć tych przeciwników ich przyjęcia, że jak Ci ludzie się już tutaj pojawią, to przeciwnicy przyjdą i podpalą ośrodki, w których te rodziny będą, a samych potrzebujących spakują w paczki i odeślą do ich ojczyzny ogarniętej wojną na pewną śmierć???!!! czy te anonimowe osoby reprezentują jakiś odłam typu Ku Klux Klan ???!!! Obawy trzeba wyjaśniać od razu, by nimi nie manipulowano, konfliktom trzeba zapobiegać, a człowieka należy przyjąć ( uchodźca to ponoć też człowiek ) . Nie wiem, jak Ci przeciwnicy przyjęcia tych osób znajdujących się w potrzebie, ale ja nie potrafiłbym odmówić jakiejkolwiek pomocy patrząc w oczy tym ludziom tak dorosłym i dzieciom, jeszcze od wygodnictwa polskiego mi się w przysłowiowej d.pie nie powywracało. :o
wyborca
+4

wyborca

Cytuję Ewa:
Panie Edwardzie proszę się wypowiedzieć w tej sprawie. Jest Pan Burmistrzem Głuchołaz. Czy Pan też uważa, że należy przyjmować uchodźców z krajów arabskich.?


Pan Edward zapewne ma to gdzieś. Zacznie mu zależeć przed kolejnymi wyborami gdy zacznie kusić kiełbasami wyborczymi w postaci basenu lub stadionu albo nie potrzebnej nikomu fontanny.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: