FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Zima z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
dorota sebastian batyccy
Aż 62 wnioski o dofinansowanie wymiany starego kopciucha na tańsze ale i ekologiczne źródło ogrzewania zostały zaakceptowane. 200 tysięcy z gminnego budżetu trafi do mieszkańców, którym zależy na tym, by powietrze, którym oddychamy w mieście było czystsze. I by ogrzewanie mieszkania czy domu było choć nieco tańsze. A tak własnie, przynajmniej na tą chwilę, ceny gazu nadal pozostaną na niskim poziomie.  Czemu piszemy o gazie? Bo własnie większość z tych wniosków to zmiana sposobu ogrzewania - z węglowego na gazowe. 53 stare, węglowe, wyrzucające przez komin mnóstwo smogu, piece zostanie wymienione na nowoczesne piece  gazowe, elektryczne, czy odnawialne źródła energii - pompy ciepła. 

Większość pieców zostanie wymienionych w mieście - 48 instalacji zostanie zmodernizowanych w Głuchołazach. 14 na wsi. Łącznie złożono 106 wniosków.  Niestety, część odpadła ze względu na ograniczenie kwoty, jaką można było rozdysponować- przypomnijmy, 200 tysięcy złotych. 

Wyszczególnienie na wioski:

Burgabice - 1

Biskupów - 1

Konradów - 5

Bodzanów - 5

Podlesie - 1

Gierałcice - 1

Polski Świętów - 1

Czy można odtrąbić sukces? Sądzimy, że tak. Oto w pierwszym roku działania programu zgłosiło się tylu chętnych, że brakło dla wszystkich pieniędzy. Program, jak sądzimy, będzie kontynuowany. Te 62 instalacje to promil wszystkich pieców, ale poprzez sukcesywną pracę i coroczną akcję, pieców, które trują miasto smogiem będzie coraz mniej. Oczywiście to też zależy od mieszkańców, którzy do programu przystąpią.

Liczba zainteresowanych na pewno będzie nadal duża - ogrzewanie gazowe jest tańsze lub porównywalne cenowo do węglowego. Ma także zaletę - bezobsługowa eksploatacja takiego pieca. Patrząc z kolei na skaczące ceny węgla, szczególnie przed sezonem, widać, że na tym źródle ciepła nie można polegać. Ceny gazu będą nadal, według analityków, utrzymywać się na obecnym poziomie. To dobry prognostyk na przyszłość. Nie tylko dla domowych budżetów ale i dla całego miasta i wiosek - każdy z czytelników zapewne pamięta wysokie wyniki pomiaru naszych analizatorów smogu. alarmowaliśmy wówczas, że smog, jakim oddychamy jest równie wysoki co w miastach - rekordzistach. 

Pełna lista mieszkańców, którzy dofinansowanie otrzymali znajdziemy na stronie UMiG. Link do listy - kliknij. Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Komentarze

Observer
+1

Observer

Oczywiście, że małymi krokami można dojść daleko - likwidując spalanie kopalin w piecach.
Jednak patrząc na doraźność działań rządzących obawiam się powtórki z lat 90'tych. Wiele się mówiło o tym by przechodzić na opalanie domów mazutem. Były zachęty w postaci nie opodatkowania mazutu akcyzą. Gdy ludzie zaufali w te zapewnienia i decydowali się na wymianę pieców po kilku latach wprowadzono jednak akcyzę. Obawiam się, że tak samo będzie w przypadku gazu. (Nie)Rząd ( i to każdy jeden czy to PIS, PO, SLD, PSL ) szybko się zorientuje, że jest duże nasycenie piecami gazowymi i wymyślą idiotyczne argumenty
na podwyższenie ceny gazu tak, że jedynym sposobem ogrzania mieszkań będzie spalanie najtańszych paliw kopalnych nie oglądając się na ekologię. Bo jeżeli człowiek marznie to nie będzie się zastanawiał czy zatruwa środowisko czy nie. Nie ma w naszym kraju myślenia perspektywicznego na okres 25-50 lat. Są tylko ruchy doraźne by zaspokoić potrzeby "Misiewiczów'', ''osmiorniczki'' i całą rzeszę wyciągniętych rąk po socjal. A jak wiadomo, ''z pustego w próżne............"
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: