FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Zima z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
smog
Nie pooddychamy świeżym, w miarę choć czystym powietrzem. O bieganiu po mieście w celach rekreacyjnych, dla dobra swojego zdrowia lepiej zapomnieć. O wyjściu z dzieckiem tym bardziej. My oczywiście możemy tylko sugerować unikanie aktywności na zewnątrz. I tak każdy zrobi co zechce.  Tak wysokich stężeń pyłów zawieszonych w naszym mieście nie obserwowaliśmy od początku działania naszych analizatorów smogu. Mierzone parametry zatrważają. Nawet słynący ze smogu Kraków nam nie dorównuje w tej niechlubnej statystyce -  przykładowo jeden z gorszych odczytów w Krakowie: 88ug PM1.0, 150ug/PM2,5, 164ug/PM10, gdy tymczasem nasz czujnik na ul. Konopnickiej nad stadionem wskazuje - 122ug/PM1.0, 189ug/PM2,5 i 212ug dla PM10. Jeszcze gorzej jest w części Zdrojowej - dla PM2.5 norma przekroczona w ponad tysiąca procentach! Nie wspomnimy o os. Tysiąclecia. Tu jest najgorzej. 

Nasze miasto przyjazne dla turystów dozuje im takie ilości smogu, jak w słynnym Żywcu. Dobrze, że turysta nie płaci opłaty klimatycznej, bo gmina poszłaby z torbami po zasądzonych kosztach procesu dla zniesmaczonych opłatą turystów, którzy taką opłatę musieliby ponosić a jednocześnie wdychać to, czym palą mieszkańcy. 

Zapewne dla wielu z was smog to abstrakcyjne pojęcie. Bo smog był, jest i będzie. Ale kiedyś nie było świadomości, czym smog jest. Oddychaliśmy smogiem i tak naprawdę nie wiedzieliśmy, czym jest ta chmura nad dachami i co powoduje w organizmie. Dziś już wiemy, jak bardzo jest szkodliwy. Wielu chorych na nowotwory to właśnie skutki wdychania smogu. A ile się słyszymy o tym, jak wiele osób bliskich, znajomych zachorowało na raka? Dziś, gdy wiemy czym jest ten pył i jakie w przyszłości konsekwencje zdrowotne może przynieść, mówienie o tym , twierdząc, że nie ma problemu, jest co najmniej niemądre. A Smog atakuje. Nie dziś, gdy go wciągaliśmy w nasze płuca. Za jakiś czas, za kilka lat ta jedna wciągnięta do płuc cząsteczka niosąca w sobie cała tablicę Mendelejewa zabójczych pierwiastków  może być (oby nie), przyczyną nowotworu. Czy więc warto ignorować ten temat? 

Wyjście z maseczką, która w jakimś stopniu ochroni przed wdychaniem pyłu wskazane. Nie ma się co wstydzić. Chyba zdrowie najważniejsze. Zresztą wraz ze zdrowiem pojawiła się moda na maseczki. Można kupić w dowolnym kolorze, wzorze. 

Aktualne wyniki:

Czujnik PM1.0 (dopuszczalne: 25ug/m3) PM 2.5 (dopuszczalne 50ug/m3)  PM10 (dopuszczalne 50ug.m3)
Os. Koszyka, ul. Konopnickiej 122 ug/m3 189 ug/m3 (756% przekroczenia) 212 ug/m3 (424% przekroczenia)
ul. Lompy 190 ug/m3 299 ug/m3 (1196%) 357 ug/m3 (714%)
Os. Tysiąclecia 235 ug/m3 395 ug/m3 (1580%) 486 ug/m3 (972%)Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Komentarze

Sasiadka
+4

Sasiadka

Szkoda tylko ze straz miejska nie reaguje na zgloszenia.. juz kilka razy dzwonilam bo sasiad truje nas na biezaco ale niestety nie ma reakcji albo juz sa po pracy albo akurat nie moga...
As
+5

As

Cytuję mex:
To pytanie już tu padło, ale niestety odpowiedzi brak. Ile starych pieców, które nie spełniają norm jest w lokalach gminy?


Ja tez zadałem na forum parę razy podobne pytanie bo podejrzewam, że bardzo duży udział w truciu mieszkańców maja piece kaflowe w mieszkaniach gminnych- tzw. czynszówkach. Piece pozaklasowe, a co się w nich pali to można się domyśleć spacerując wieczorem po centrum miasta. Może by tak oficjalnie zadać burmistrzowi to pytanie maxa:
Ile starych pieców, które nie spełniają norm jest w lokalach gminy?
No i kiedy gmina zacznie wymieniać te kopciuchy.

Przecież mamy 21 wiek ! środek Europy, miasto turystyczne (niedawno aspirujące do uzdrowiska) a przy obecnym poziomie wynagrodzeń i ew. dofinansowaniu piece węglowe powinny w ogóle zniknąć z miasta.
mex
+6

mex

To pytanie już tu padło, ale niestety odpowiedzi brak. Ile starych pieców, które nie spełniają norm jest w lokalach gminy?
Palacz
+4

Palacz

Do 2021 roku mogę palić tanim węglem, i nic mi nie zrobicie! Ustawa antysmogowa zakłada że stare piece trzeba wymienić w 2021 roku na ekologiczne i wtedy wymienię. Do 2021 roku możecie palić czym chcecie i to w starych piecach! Świadomości ekologicznej i tak nie wyrobicie zwłaszcza wśród mniej zamożniejszych mieszkańców naszej gminy.
zamen
+7

zamen

nie ma się co dziwić, węgiel coraz bardziej trujący mimo, że pierwszy gatunek to syf okropny a przy obecnych zarobkach ogrzewanie gazem lub prądem nie wchodzi w grę ponieważ jesteśmy krajem w którym ceny są takie jak na zachodzie a zarobki niestety nadal wschodzie nie przypominające, że jesteśmy w UE. Gdyby niemiec zarobił 450 euro i miałby za to wyżyć i ogrzać mieszkanie to z pewnością zdechłby szybciej niż to ustawa przewiduje a my tyle zarabiamy więc musimy się truć.
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: