Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Serwis Głuchołazyonline.com.pl zakończył swoją działalność i jest na sprzedaż. Dziękujemy za wspólne 8 lat. 
Jesień z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
dscf2730
Do 4 tysięcy dofinansowania przy wymianie ogrzewania starego typu na ekologiczne, czyli elektrycznego, gazowego, elektrycznego bądź przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub instalacja odnawialnego źródła energii. Do trzech tysięcy dofinansowania dla wymiany pieca na nowy, ekologiczny. To główne zasady uchwały, jaką wczoraj przyjęto w gminie.  Od przyszłego roku będzie można ubiegać się o dofinansowanie. To inicjatywa, która pojawiła się już w wielu gminach, gdzie władza chce poprawić jakość powietrza. Do listy gmin, które pomagają przejść na nowy standard ogrzewania dołączają Głuchołazy. Kwota 200 tysięcy nie jest może duża, ale i tak większa, niż przywidywał do rozdania choćby Prudnik (50 tysięcy). To będzie pierwszy rok obowiązywania uchwały gdzie  będzie można sprawdzić, jak dużo takich wniosków może wpłynąć od mieszkańców.

A powietrze w Głuchołazach do tego, jakie chciałoby się mieć w mieście turystycznym, wcale na takie nie wygląda. Czujniki, jakie zostały zamontowane dzięki naszej akcji jednoznacznie udowodniły, że z tym, czy oddychamy jest naprawdę źle i tak naprawdę w bezwietrzne dni wychodzenie z domu do zaproszenie do tego, by pooddychać zabójczym dla naszego organizmu, smogiem. Do wielu z nas nie dociera, jak duże to zagrożenie. 

W czasie bezwietrznej pogody poziom PM 10 przekroczony ponad ośmiokrotnie, PM 2,5 i PM 1.0 - pięciokrotnie. To standard, jaki występuje w naszym mieście w centrum miasta. I takie poziomy wskazuje czujnik umieszczony na najwyższym piętrze bloku przy ul. Konopnickiej - w pobliżu stadionu. 

Nie jest dobrze, co zadziwia,  na os. Tysiąclecia. To szczególnie dziwne, bo to własnie z osiedla Tysiąclecia widać szarą, burą chmurę dymu i pyłu , jaka unosi się nad kamienicami rynku. Nieco tylko lepiej jest w zdroju i przy górnym stawie. Testowo, jeden z naszych czujników pracował przez kilka godzin w jednej z sołectw w gminie. To, jakie wartości zanieczyszczenia powietrza wskazywał, zatrważały. Nie jest dobrze, i możemy nic z tym nie robić, mówiąc, że zawsze tak było, albo po prostu nie zawracać sobie tym głowy, wierząc, że nas to nie dotyczy. Teraz może nie. Ale jak trafimy do lekarza z podejrzeniem nowotworu lub ciężkiej, przewlekłej choroby płuc - astma, POCHP, to wiedzmy, że być może to własnie smog był przyczyną.

Wydaje nam się, że to tylko sadza, dym? Ale tak nie jest. Smog rocznie zabija kilkadziesiąt tysięcy ludzi w naszym kraju. Jak? Od różnych chorób płuc do nowotworu. Ten ostatni szczególnie jest groźny. Wyobraźmy sobie, że dziś biegając po mieście wciągniemy do naszych płuc cząsteczkę PM 2,5 czy jeszcze bardziej zabójczą, PM1.0. Te  niestety są tak małe, że przenikają przez płuca do krwi, by potem osiąść gdzieś w organizmie. Taka cząsteczka, której organizm nie jest w stanie usunąć, wydalić zawiera w sobie wiele toksycznych substancji kancerogennych, które w przyszłości będą powodem nowotworu. Tak więc według zasady: - dziś oddychamy - za jakiś czas to odczujemy jesteśmy narażeni na jedną z najgorszych chorób naszej cywilizacji. 

W sukurs mieszkańcom wychodzi gmina. Kwoty, którymi może wspomóc tych, którzy chcą wymienić stare piece na te nowe, nie dość że ekologiczne, to dodatkowo, spalające dużo mniej paliwa by wytworzyć tyle samo ciepła co poprzednie ,to zachęta, by własnie w ten sposób zmienić powietrze, którym oddychamy. W miarę możliwości, stopniowymi zmianami kolejnych systemów domowego ogrzewania możemy sprawić, że będziemy mogli oddychać bez obawy, że trujemy nasz organizm. 

Poniżej przestawiamy projekt uchwalonej wczoraj uchwały. Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Komentarze

Arnold

Arnold

A CO Z LUDZMI KTORZY WYMIENILI PIEC WEGLOWY NA PIEC GAZOWY W TAMTYM ROKU ??? NIEBYLO DOFINANSOWANIA BO KANALIZOWALI GMINE I NIE MIELI PIENIEDZY CZY MOGA UBIEGAC SIE O DOTACJE W TYM ROKU ???
Olek
+1

Olek

Na tysiąclecia jest wiele budynków spółdzielni mieszkaniowej z piecami na węgiel. Czy tez mogą dostać dofinansowanie?
Dzidek
+1

Dzidek

[quote name= Pozytywny Głupek
Komentując czyjąś wypowiedź nie wystarczy się tylko podpisać. Chyba, że chce się udowodnić, że się nie zrozumiało tekstu oraz intencji autora. Tłumaczę: śmieciami palą głównie ludzie starsi i żulia. Kupują to, co tańsze i - niestety - nie wykorzystają tego dofinansowania, bo to jest "dofinansowanie" i trzeba również wyłożyć własną kasę - której nie mają lub przeznaczają na płyny rozgrzewające wewnętrznie. Pewnie wyobrażasz sobie, panie Głupku Pozytywny, że właściciele nowych domów palą w nich oponami?
TOP10
+4

TOP10

Ekologia - zabawa dla bogatych
Ekonomia - przemawia do biedy
Czy USA i CHINY najwięksi truciciele też się w to bawią ?
Piece ekologiczne na paliwo stałe nie zawsze równa się ekonomiczne.W czasie spalania mniej trują lecz często zużywają więcej paliwa.Bilans = 0.Ludzie nie kupią ekogroszku za 25 czy 35 zł za worek lecz kupią ekogroszek za 15 zł gorszy lecz dopuszczony do sprzedaży.
As
+6

As

Może zacząć by od siebie ?
W lokalach należących do gminy jest spora część pieców kaflowych w których niektórzy lokatorzy spalają... (można się domyśleć po powonieniu na "starówce") Jednak gmina-właściciel mieszkań komunalnych zamiast zainstalować ludziom ogrzewanie bardziej ekologiczne, remontuje stare piece kaflowe płacąc zdunom nie małe pieniądze i pozostawiając problem kopcenia) Na dowód link do jednego z przetargu: www.bip.tbs.glucholazy.pl/.../

No chyba, że się mylę i teraz piece kaflowe są ekologiczne (na ekogroszek, z katalizatorem i sondą lambda) Ale jakoś nie ma o ekologii w zamówieniu robót ani słowa.

A co do dofinansowania to przydał by się punkt za lokalizację (np. 2pkt dodatkowe za położenie w rejonach o największym smogu)
Pozytywny
+1

Pozytywny

Cytuję Dzidek:
Cieszy takie dofinansowanie. Tylko - komu się będzie chciało? Przecież taniej jest palić kawałkami płyty wiórowej, wzbogaconej żywicami i farbą. A że to kogoś zatruwa - to co? Mnie jest ciepło - powie jeden truciciel z drugim. I nic mi nikt nie udowodni i do niczego nie zmusi. I cóż my na to poradzim, Burmistrzu?

Głupek...
Dzidek
-4

Dzidek

Cieszy takie dofinansowanie. Tylko - komu się będzie chciało? Przecież taniej jest palić kawałkami płyty wiórowej, wzbogaconej żywicami i farbą. A że to kogoś zatruwa - to co? Mnie jest ciepło - powie jeden truciciel z drugim. I nic mi nikt nie udowodni i do niczego nie zmusi. I cóż my na to poradzim, Burmistrzu?
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: