Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

cmentarz2
Niedziela, godzina: około południa. Starsza kobieta, która przyjechała na cmentarz odwiedzić groby upadła na rowerze. Na cmentarzu zrobiło jej się słabo, później straciła przytomność. Ktoś zobaczył, że z kobietą źle się dzieje i zachował się prawidłowo - wezwał pomoc. Na Głuchołaski cmentarz podjechała karetka z Nysy. Niestety, brama cmentarza była zamknięta. - Dobrze, że do całej sytuacji doszło tuż przy wejściu na cmentarz. Bo gdyby to było w jego górnej części, to mielibyśmy ciężko - mówi jeden z ratowników, z którym telefonicznie wczoraj rozmawialiśmy. 

cmentarz1
Otrzymaliśmy zdjęcie z opisywanej akcji (dziękujemy Pani Małgorzacie). Rzeczywiście widać, że do interwencji doszło przy bramie wjazdowej. Ratownicy użyli krzesła kardiologicznego, a potem jednak, po konsultacji z Nysą, postanowiono, że kobietę zabiorą na obserwację. I tu własnie był szkopuł - przeniesienie kobiety z drugiego końca cmentarza byłoby męczące i długotrwałe, a w takich sytuacjach potrzebna jest szybkość działania. Gdy nadesłane zdjęcie wrzuciliśmy na nasz FB, pojawiły się głosy, że za to, że brama zamknięta należy winić zarządcę cmentarza. Bo dlaczego ta brama jest zamykana? A co gdyby znów wydarzył się pożar na cmentarzu (do jakiego doszło przed 6 miesiącami - link).

Postanowiliśmy się dowiedzieć, jak to z tym zamykaniem cmentarza jest. Zadzwoniliśmy do zarządcy w Głuchołazach. Tu nas poinformowano, że w normalny dzień klucz do bramy mają panie w kiosku obok. Po godzinach otwarcia kiosku (około 14-stej), klucz jest dostępny pod numerem telefonu, który widnieje na tablicy przy bramie. Tablica nieco nadszarpnięta zębem czasu, ale już niebawem ma być zamontowana nowa - tak swoją drogą wyjaśniamy. 

Dlaczego brama jest zamykana? To także postanowiliśmy wyjaśnić. Jak mówi nam telefonicznie zarządca cmentarza w Głuchołazach - to nie jest nic niezwykłego. Zadzwoniliśmy także do zarządcy cmentarzy komunalnych w Prudniku i Nysie - tu także cmentarze są zamknięte na klucz,  a ten,  w razie potrzeby, jest u dyżurnego, do którego numer telefonu znajduje się przy bramie. 

Zapytaliśmy dlaczego powszechnie zamyka się bramy wjazdowe na cmentarz. Jak nam wyjaśniono w Prudniku, dlatego stosuje się to ograniczenie, by mieć kontrolę nad tym, co dzieje się na zarządzanym przez firmę mieniu. Czy ktoś bez zezwolenia nie robi zbyt daleko idących remontów nagrobków, które często uderzają we wspólne mienie cmentarza, w końcu, by zarządca wiedział, co dzieje się na terenie, którego jest właścicielem. 

Na tym, w zasadzie można zakończyć temat. Całe szczęście, że do podobnych sytuacji dochodzi sporadycznie. Dobrze, że mimo ograniczenia, wjazd w nagłych wypadkach jest możliwy. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: