Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

img 9115
Zwiedziliśmy nową inwestycję powiatu w naszej gminie.  Tężnię solankową, która przyciąga ciekawy wzrok przyjezdnych do gminy i szpitala przy ul. Lompy. By nie było zbędnych komentarzy - mimo widocznej tablicy informującej o braku wstępu,  weszliśmy za pozwoleniem. Celem tego wejścia było sprawdzenie, jak to wygląda z góry. A wygląda to wspaniale. Za umożliwienie wejścia na obiekt specjalne podziękowania dla dyrekcji SP ZOZ Głuchołazy. Oficjalne uruchomienie inwestycji dla wszystkich wiosną roku 2018. Prawie 70 schodów na sam szczyt, 5 poziomów, w tym ostatnia, najwyższa,  to już platforma typowo widokowa, bowiem nie ma pośrodku rdzenia z tarniny. Widoki z tej najwyższej platformy są całkiem niezłe, choć czuć niedosyt. Ale i tak ta konstrukcja jest naprawdę udana. 

Przyjrzeliśmy się bliżej właśnie samej konstrukcji -  ta wygląda naprawdę solidnie. Potężne, o dużych przekroju belki, łączone za pomocą nowoczesnych metod. Całość tworzy mocną, stabilną konstrukcję, która na pewno oprze się wichurom takim, jakie były przed miesiącem. 

Na górze wieje - jest ruch powietrza, co jest niezbędne do tego, by powstawał efekt leczniczy. Dlaczego to tak ważne? Otrzymaliśmy list od pewnej osoby, która jest fachowcem w dziedzinie budowy tego typu obiektów leczniczych. Osoba ta podała przykład nieudanej konstrukcji, jaka jest w Trzebini (link). O tym, jakie to warunki trzeba spełnić, by sens budowy tężni miał miejsce,  można poczytać w kilku opracowaniach naukowych. 

Tężnia to nie tylko walory zdrowotne, to także atrakcja turystyczna.

Aby zaszedł efekt powstawania solnych aerozoli, konstrukcja musi być odpowiednio duża, musi być odpowiednia temperatura oraz, by rdzeń z gałązek tarniny był owiewany wiatrem. Ten ostatni warunek jest konieczny, by oderwać cząsteczki soli od rdzenia. Bo jak dowodzi nauka, sól nie paruje. Przypomnijcie sobie doświadczenie z lekcji w szkole podstawowej ze szklanką, mocno zasoloną w niej wodą i nitce zawieszonej w tej zawiesinie. Po odpowiednio długim czasie woda odparowywała a cała zawieszona w niej sól odłożyła się w postaci kryształu na nitce. 

Nasza, Głuchołaska tężnia jest olbrzymia, więc można mieć gwarancję, że zamierzony efekt leczniczy powstanie. Za co należy się powiatowi szkolna "piątka".

Haloterapia to leczenie solą.

Co tu dużo pisać - lepiej to obejrzeć. A poniżej przeczytać o tym, czym jest tężnia i kiedy zachodzi efekt leczniczy, oraz o bezsensowności budowy małych tężni, które tak naprawdę są atrapą funkcji, jaką mają,  według zamierzeń inwestora, pełnić.

Zdjęcia wykonane w piątek (22.12). Niestety, w niezbyt dobrych warunkach pogodowych. 

img_9064img_9066img_9067img_9070img_9076img_9077img_9082img_9083img_9084img_9085img_9087img_9088img_9090img_9091img_9092img_9094img_9096img_9097img_9098img_9099img_9100img_9101img_9102img_9104img_9106img_9107img_9108img_9115img_9116img_9117img_9119img_9121img_9122img_9123img_9124img_9125img_9128img_9134img_9135img_9136img_9137img_9138img_9139img_9140img_9142img_9143img_9144

Tężnia solankowa, jaka i dlaczego tylko duże budowle mają sens.

Aerozol solny, otrzymywany w wyniku rozbijania roztworu NaCl nie jest bakteriobójczo aktywny.

Dlatego inhalacje z jego zastosowaniem można stosować na wolnym powietrzu lub w intensywnie wietrzonych pomieszczeniach. Gałązki tarniny użyte do budowy tężni mają uniemożliwiać powstawanie aerozolu, aby zmniejszyć straty solanki w procesie produkcji.

Popularne ostatnio stały się minitężnie budowane jako prozdrowotne. Niestety jest to marnotrawienie pieniędzy publicznych. Powstawanie aerozolu w tężniach to zjawisko niepożądane z punktu widzenia projektanta tężni. Tężnia w takiej formie nie wytwarza aerozolu solnego generując jedynie koszty i zagrożenie epidemiologiczne.
Sól z roztworu solanki nie paruje. Z roztworu solanki paruje tylko woda zagęszczając roztwór aż do stanu nasyconego i od tego momentu zaczynają powstawać kryształki soli. Zjawisko to obserwujemy na plażach Adriatyku, Morza Śródziemnego czy innego silnie zasolonego morza w formie połyskujących kryształków soli.

Aerozol można wytworzyć jedynie mechanicznie rozbijając wodę na kropelki. W tężniach zjawisko to ma miejsce gdy woda opada z dużej wysokości przy wietrznej pogodzie i jest porywana przez silny strumień powietrza. W czasie sztormu. W warunkach bezwietrznych nawet przy wysokich tężniach brak jest aerozolu solnego wokół tężni.

Sól nie paruje !!!

Dowodem na to jest fakt, że większość deszczów padających na lądzie pochodzi z parujących mórz i oceanów, a przecież słone deszcze nie zdarzają się. Już w przedszkolu lub szkole podstawowej wielu z nas wykonywało prosty eksperyment.
Do naczynia z wodą należy wsypać wcześniej odmierzoną ilość soli. Następnie wystarczy podgrzać roztwór aby odparować wodę. Po odparowaniu wody na dnie naczynia znajdziecie Państwo dokładnie tą ilość soli jaka została wsypana do naczynia z wodą na początku eksperymentu.

Wykorzystując te proste zjawisko fizyki i chemii, produkuje się sól warzoną spożywczą. Warzenie czyli proces odparowywania wody z roztworu. Do tego celu kiedyś służyły tężnie. Sprzymierzeńcem były siły grawitacji, przeciwnikiem wiatr, który porywał cząsteczki aerozolu do strefy okołotężniowej. Aby utrudnić powstawanie aerozolu używano gałązek tarniny, które zatrzymywały porywane kropelki. W warunkach silnych wiatrów wyłączano pracę tężni w obawie przed kradzieżą solanki przez wiatr. Później metody ze względu na małą efektywność zaniechano, a budowle zaczęły być wykorzystane jako inhalatoria solankowe. Tężnie nie mają statusu urządzeń medycznych ze względu na stosunkowo małą ilość dni w których występuje wartościowy aerozol w strefie okołotężniowej, pozostając głównie atrakcją turystyczną.

źródło: nowagazeta.pl, solano.plUdostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

onet
+5

onet

"Aerozol można wytworzyć jedynie mechanicznie rozbijając wodę na kropelki. W tężniach zjawisko to ma miejsce gdy woda opada z dużej wysokości przy wietrznej pogodzie i jest porywana przez silny strumień powietrza. W czasie sztormu. W warunkach bezwietrznych nawet przy wysokich tężniach brak jest aerozolu solnego wokół tężni."
Czyli krótko mówiąc jest to bubel, na który wydano kasę podatnika, bo widoki poza salami szpitalnymi i prywatnym podwórzem nie powalają na kolana...

  DO GÓRY

Przeczytaj także: