Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 3 - 5 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

img 8989
Ponad 26 tysięcy złotych - na tą sumę zostały łącznie obdarowane 12 rodzin z Głuchołaz i okolic. I to tylko w pierwszym roku funkcjonowania lokalnego sztabu "Szlachetnej Paczki" w Głuchołazach. Po latach, gdy nie udawało się stworzyć takiego sztabu w naszej gminie, w tym roku znalazły się osoby, które poświęciły mnóstwo czasu po to, by to wszystko zorganizować i poprowadzić do końca. Różne są życiowe sytuacje. Różnie układają się losy rodzin, które z wielu względów stanęły przed dramatyczną sytuacją rodzinną, w której często konsekwencją jest brak środków do życia. I to własnie do tych rodzin, w których często brak środków do życia zaznają także dzieci, starają się dotrzeć wolontariusze Szlachetnej Paczki. 

W całym kraju wolontariusze akcji gromadzą informację o rodzinach, którym doskwiera ciężką sytuacja materialna. I to właśnie ci wolontariusze mają za zadanie dowiedzieć się o takich rodzinach, zbadać tą sytuację, zweryfikować, czy rzeczywiście tam potrzebna jest pomoc i w jakiej formie ma  tam trafić. A potem trzeba tą pomoc zorganizować. Szlachetna Paczka ma już taką renomę w kraju, że znajdują się dobre serca, które po wybraniu rodziny gromadzą środki, które trafią do wybrańców. 

img_8978img_8979img_8980img_8981img_8982img_8983img_8984img_8985img_8986img_8987img_8988img_8989img_8990img_8993img_8995img_8998img_8999img_9000

Galeria zdjęć. Kliknij na zdjęciu by otworzyć. Zdjęcia  zmienia się  klikając w prawej i lewej części zdjęcia. 

Do Głuchołaz trafiła paczka od darczyńców z Gliwic -państwa, którzy całą rodziną przywieźli pełne auto darów. Bo do rodzin w naszej gminie trafia, oprócz lokalnych darczyńców, także dary z innych zakątków kraju - to wszystko za sprawą strony internetowej, gdzie darczyńca może przeczytać opis rodziny i właśnie ją obdarować. 

Siedziba "Szlachetnej Paczki" w tym roku mieściła się w Gimnazjum nr 2. I to właśnie tutaj przez weekend tętniło życiem serce naszej, głuchołaskiej akcji. Członkowie ekipy zbierali paczki a potem je rozwozili do rodzin. A było co nosić. Niektóre paczki ważyły naprawdę wiele kilogramów. 

 Z Filipem Kowalskim - koordynatorem z województwa oraz szefową akcji w Głuchołazach, Klaudią Kramarczyk rozmawiamy o akcji, jej podsumowaniu i o planach na przyszłość.

Akcję podsumowuje Klaudia Szymańska, która była członkiem głuchołaskiej ekipy. 

FINAŁ XVII EDYCJI SZLACHETNEJ PACZKI

W dniach 9 i 10 Grudnia 2017 roku w Głuchołazach odbyła się po raz pierwszy edycja akcji Szlachetna Paczka. Rada opolska już trzy razy próbowała zorganizować tą akcję właśnie w Głuchołazach i w tym roku wreszcie udało się.

Znalazła się grupa ludzi, którzy zostali wolontariuszami w tym mieście. Pierwsza osoba, która zarejestrowała się na stronie Super W jako wolontariusz, to Klaudia Kramarczyk, zostając tym samym Liderem grupy. Do niej dołączyli : Asia Kocoń, Julia Bławicka, Laura Badocha, Anna Czarniecka, Katarzyna Paluch, Krzsztof.P i ja, Klaudia Szymańska.

Końcem września zaczęła się nasza ciężka, ale opłacalna praca w terenie, bo wdzięczność rodzin jest ogromna. Odwiedzane były rodziny naprawdę w trudnych sytuacjach życiowych, bo jest to brak pracy, choroby, zdarzenia losowe, a nawet śmierć bliskich. W tym, aby znaleźć takie rodziny, pomogły szkoły, Ksiądz i znajomi. Takie rodziny wolontariusze odwiedzają, obserwują i opisują.

Mnóstwo pracy na papierze, potem w internecie do sztabu opolskiego. 18 listopada ogólnopolskie otwarcie Bazy Rodzin. Teraz pora na Darczyńców, to oni czytają opisy rodzin i wybierają je, aby im pomóc w postaci paczek. W paczkach są rzeczy, które wolontariusz wpisał jako bardzo potrzebne. Jest to opał, odzież, żywność, środki czystości.

Darczyńcy byli tak wspaniali w tym roku, że rodziny otrzymały też meble, a dzieci zabawki, na które rodziców nigdy nie byłoby stać. Paczki były rozwożone do rodzin przez wolontariuszy, a radość z rozpakowywania ich, przede wszystkim przez dzieci...ogromna. Zdjęć rodzin nie można publikować ze względów oczywistych, czuli by się niezręcznie. 12 rodzin otrzymało pomoc, a łączna ilość paczek, to 130szt, na kwotę ok. 26 000 zł. Dziękujemy za takie okazanie serca. Szanujemy anonimowość Darczyńców, ale tym, którzy pozwolili siebie wymienić bardzo dziękujemy, bo ich pomoc jest wielka. Lista Darczyńców dostępna dla mediów, to:

- Społeczność Szkolna - Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice SP2 w Głuchołazach i tutaj bardzo wielkie dziękuje Pani Elżbiecie Bekier i Pani Joannie Szczeblowskiej za dostarczenie i zorganizowanie pomocy w postaci paczek dla rodzin potrzebujących.

  • Wolontariat Szkolny SP2 w Głuchołazach
  • Panu  - Piotrowi Majchrzakowi z Gliwic i jego rodzinie, bo przyjechali z dwojgiem małych dzieci aby dostarczyć paczki dla rodziny
  • Pracownicy Korlab Laboratorium Medyczne przy SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA
  • Firmie Schattdecor Sp. z o.o. W Głuchołazach. Tutaj szczególna zasługa Pani Moniki Zych za organizację i wszystkim pracownikom za zebranie funduszy na pomoc rodzinie
  • Pani Joannie i Panu Bartoszowi Kania z Poznania
  • Panu Tomaszowi Kramarczyk z Głuchołaz
  • Chórowi Capricolium
  • Uczniowie z rodzinami oraz grono pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Burgrabice.   
  • Publiczne Gimnazjum nr 1 pod opieką Pani Elizy Nowak   

Zadałam też pytanie liderce wolontariuszy, Klaudii Kramarczyk i tu zacytuje jej wypowiedź:

„Jako Lider pierwszej edycji Szlachetnej Paczki, co byś chciała powiedzieć na koniec?” - „Bardzo cieszę się, że Szlachetna Paczka w Głuchołazach ruszyła, że udało się znaleźć wolontariuszy- wspaniałych ludzi, którzy chcą pomagać innym. Bez nich ten weekend cudów by się nie wydarzył u nas. To wspaniałe uczucie, kiedy możesz widzieć radość i wzruszenie obdarowanych osób i wiedzieć, że się do tego przyczyniłaś. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się pomóc większej ilości rodzin. I to, że przed świętami, w tym magicznym okresie najbardziej......”

I tym akcentem kończę ten artykuł, który jest podsumowaniem pierwszej edycji Szlachetnej Paczki w Głuchołazach. Do zobaczenia za rok.

1101112220171210_16232520171210_16251620171210_1631513456789

Galeria zdjęć. Kliknij na zdjęciu, by otworzyć. Zdjęcia  zmienia się  klikając w prawej i lewej części zdjęcia. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


2 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: