Joomla Social Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Jesień z Głuchołazyonline.com.pl
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
oddajkase
Gmina wygrała sprawę z Tomaszem Hankusem w rozprawie o udzielenie informacji publicznej dotyczącej tego, kto i komu udzielił upomnienia i tytułów wykonawczych w sprawie zaparkowanych pojazdów. Chodzi o  właścicieli, którzy  nie uiścili opłaty za parking w 4 strefach parkowania, które jak wcześniej wykazał ten sam, młody prawnik, okazały się być nielegalne.  Gmina początkiem sierpnia br. zażądała od Tomasza Hankusa uiszczenia opłaty za dostęp do informacji publicznej w wysokości 3876 złotych za pracę urzędników, którzy będą musieli poświęcić długie godziny pracy na wyszukanie w archiwach danych, o które pyta młody prawnik. 

O dokumentach, za które trzeba zapłacić:

Tymczasem nie można , według Ustawy o Dostępie do Informacji Publicznej żądać opłaty za pracę, jaką urzędnik wykona w celu udzielenie odpowiedzi. Można jedynie żądać opłaty za koszty fizycznie poniesione przez odpowiadający organ, czyli wszelkie środki fizyczne: papier, koszty pocztowe, nośniki danych przekazane pytającemu itp. I na takie zapisy ustawy powołał się Tomasz Hankus skarżąc Gminę Głuchołazy do sądu. 

Dodamy, że gmina dokumenty, o jakie prosił Pan Tomasz wydała. 

Rozprawa, jaka miała miejsce w WSA Opole w dniu 23 listopada nie była dla młodego prawnika pozytywna. Sąd uznał za zasadną opłatę za sporządzenie dokumentacji. Jednak młody prawnik, działający w stowarzyszeniu Watchdog Polska zamierza odwołać się od wyroku do NSA w Warszawie. Bardzo prawdopodobne jest, że ramię w ramię, razem z Watchdog Polska stanie Rzecznik Praw Obywatelskich, który także zamierza złożyć skargę.

Sukces gminy jest zatem tymczasowy. Nie wiadomo, jak potoczy się sprawa w Warszawie. Jednak działa, jakie wobec gminy są wytaczane w postaci Rzecznika Praw Obywatelskich pozwalają przypuszczać, że ostatecznie jednak gmina z Warszawy może wrócić na tarczy.  Obecnie Tomasz Hankus czeka na uzasadnienie wyroku WSA Opole. 

Grafika: FB : Tomasz Hankus - nie zgadzam się na łupienie Nysan.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Komentarze

Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: