Joomla Social Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Jesień z Głuchołazyonline.com.pl

Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
smog1
Prawie całe miasto ma już, za sprawą naszej akcji, analizatory pyłu zawieszonego PM10, PM 2,5 i PM1.0. Małe, częściowo przeźroczyste pudełka świecące kolorem oznaczającym poziom smogu spotkać można w kilku miejscach miasta.  Zarzucacie nam, że te pieniądze wydaliśmy niepotrzebnie. Że można było je wydać na dofinansowanie zakupu pieca. Ale to nasz pomysł i nasza akcja. Kwoty, jakie są potrzebne na zakup czujnika nikomu nie pomogą w wymianie pieca.  Ale jak pojawi się ktoś, kto zacznie zbierać pieniądze na to, by wspomóc mieszkańców w zakupie nowego pieca - napiszemy. Jednak takie dofinansowanie, które ma zachęcić do wymiany starego pieca na ekonomiczniejszy, oszczędniejszy i mniej trujący wprowadzają kolejne w kraju gminy. Od przyszłego roku także naszej gminie taki program ma ruszyć. 200 tysięcy ma zostać rozdysponowane jako pomoc tym mieszkańcom, którzy zdecydują się na wymianę pieca. 200 tysięcy to duża kwota jak na miasto gminne. Prudnik w roku zeszłym w budżecie wydzielił kwotę 50 tysięcy, które rozeszły się błyskawicznie. W tym roku ta kwota w Prudniku ma także wzrosnąć.

smog2

Po co te analizatory? Zamontowaliśmy je po to, by uświadomić nam wszystkim, jak cenne jest czyste i świeże powietrze, którego w zimie po prostu brakuje. Dzięki analizatorowi możecie zobaczyć, czym oddychacie. Analizatory nie przyczynią się w znaczącym stopniu do zmniejszenia procederu palenia w piecach byle czym. Bo nawyków ludzkich zmienić się nie da zbyt łatwo. Ale dzięki nim wiemy, jak bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia jest długotrwałe przebywanie na dworze, gdy pyłów jeszcze szczególnie dużo. Trzeba być ignorantem, by nie zwracać na to uwagi. Tym bardziej, że jeżeli nie dziś, to za jakiś czas (oby nie), jedna z takich cząstek o wielkości 2,5 czy 1 mikrometr, która dostanie się do naszego organizmu i zatrzyma się w płucach, wątrobie czy mózgu, stanie się powodem nowotworu. A w takiej cząsteczce, z której usunięciem organizm ma problem, jest cała tablica Mendelejewa. 

Co zawiera smog?

Badania wskazują, że podstawowymi składnikami pyłu są materia węglowa, zarówno organiczna (pierwotna i wtórna), jak i nieorganiczna oraz węgiel pierwiastkowy (sadza), materia mineralna, w tym pierwiastki śladowe, wtórny aerozol nieorganiczny (przede wszystkim siarczany, azotany i związki amonowe) oraz woda. Wiele ze składników pyłu, np. benzo(a)piren, arsen, ołów, kadm, czy nikiel ma poważnie negatywny wpływ na zdrowie ludzkie oraz ekosystemy lądowe i wodne.

Źródło - Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy. Opracowanie naukowe finansowanie prez rząd. 

smog3

Sposób rozpalania i palenia w piecu, rodzaj paleniska, jakość opału, budowa pieca - te uwarunkowania mają wpływ na to, jak spalanie opału jest ekonomiczne - ile ciepła jesteśmy w stanie otrzymać by ogrzać mieszkanie czy wodę oraz, ile pyłu pochodzącego z węgla nie zostanie w piecu spalone, unosząc się wraz z dymem w komin. 

Specjaliści zalecają rozpalanie od góry - na palenisku układamy warstwę węgla, następnie rozpałkę. To powoduje, że w komin nie unosi się pył węglowy, bo ten zostanie wcześniej spalony przez ogień wyżej, dodatkowo wytwarzając ciepło. Może taki sposób rozpalania nie jest łatwy, jednak ci, którzy go testowali, mówią, że tego można się nauczyć. 

Nie mamy jednak wpływu, korzystając ze starego pieca na to, ile niespalonego pyłu wydostania się z komina. W tradycyjnym sposobie palenia, w którym świeży opał dokładamy z góry powstaje właśnie dużo zanieczyszczeń. Dołożony opał najpierw się podgrzewa ogniem z dołu, uwalniając własnie to, co ulatnia się w komin. W nowych piecach, te zanieczyszczenia są spalane, dodatkowo uwalniając ciepło. 

Czy to, że już wiemy, czym oddychamy, wpłynie na jakość powietrza w mieście? Czy warunki życia dla osób już teraz mających problemy z chorobami płuc wywołanymi przez smog poprawi się? Może z czasem tak. Ale to proces długotrwały. Trzeba jednak uświadomić sobie, że to, co wrzucimy do pieca zatruje powietrze, którym oddychamy my i pozostali mieszkańcy. 

screenshot 20171203 112645

A sytuacja w Głuchołazach nie jest dobra. Miasto, które ma niejako walory turystyczne jednocześnie swoim mieszkańcom jak i przyjezdnym oferuje oprócz tych walorów, także wyjątkowo "ciężkie" powietrze. Wystarczy spojrzeć na mapę. 

Wieczorne fotografie smogu nad miastem - Sebastian Batycki. Mapa - sytuacja z godziny 11:25, Niedziela, 3.12. 2017. Kolor czerwony - poziom pyłu zawieszonego PM 10 przekroczony co najmniej dwukrotnie. Poziom pyłu PM 2.5 przekroczony ponad trzykrotnie.

Kolor pomarańczowy - poziomy pyłów zawieszonych przekroczone w stopniu niewielkim. 

Aktualne stany poziomu zanieczyszczenia powietrza - w panelu po prawej po kliknięciu na banner akcji.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: