Joomla Social Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Jesień z Głuchołazyonline.com.pl

Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
img 7859
Jak tylko temperatury spadły poniżej 10 stopni rozpoczęło się rozpalanie w piecach. Tumany dymu zaczęły unoszenie się nad domami Głuchołaz. Ale nie tylko. Tragiczna sytuacja jest w Bodzanowie. Niecka, w jakiej znajduje się nizinna część miasta, Bodzanowa to swoiste smogowe centrum.  Co z tego, że województwo wprowadziło restrykcje co do rodzaju opału. Niestety, to nic nie da, bo wiele domowych źródeł ciepła to nadal stare, pamiętające czasy poprzedniej epoki,  piece. O niskiej efektywności cieplnej, dużych stratach ciepła, które ucieka w komin i kopcących, wyrzucających w atmosferę duże ilości pyłów. 

Do tego roku jeszcze działał, wprowadzony przez poprzednią ekipę rządzącą, program dofinansowania do wymiany pieców "Kawka", z którego szły milionowe kwoty na wymianę pieców. Niestety, obecna ekipa programu nie przedłużyła nie mając nic w zastępstwie. Dopiero nad takim programem pracuje.

Tematem smogu i niebezpieczeństw związanych ze zdrowiem oraz sposobem zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów zainteresowało się wiele gmin. Dopłaty do pieców wprowadził m. in. Prudnik. Ale kwota 50 tysięcy błyskawicznie się rozeszła. Dlatego na rok przyszły miasto chce powiększyć pulę do rozdania mieszkańcom. Zresztą kwota dofinansowania była niska - 2 tysiące złotych, co przy kosztach zakupu nowoczesnego pieca jest śmiesznie niską kwotą. Taki piec może kosztować od kilku do nawet 10 i więcej tysięcy.

img 7865Dzisiejsza sytuacja nad rynkiem miasta. 21.11.2017

Gmina Głuchołazy również planuje wdrożyć program dofinansowania dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę pieca. Jak podkreśla Naczelnik wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, kwota ma być wielokrotnie wyższa. Ale to melodia bliskiej przyszłości  - temat kwoty i samego programu będzie debatowany przy okazji grudniowej sesji budżetowej. 

Gmina jeszcze w zeszłym roku planowała uruchomienie czujnika jakości powietrza, jednak jak dowiedzieliśmy się jeszcze wczoraj od wiceburmistrza, Romana Sambora,  takiego nie ma. Dziś naczelnik Rolnictwa i Ochrony Środowiska wyjaśnił, że firma zażądała od gminy wygórowanej opłaty za zakup i miesięcznej opłaty za eksploatację "smogomierza". O samym pomiarze smogu już wkrótce napiszemy. To za sprawą naszej i firmy Gissnet, inicjatywy.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Komentarze

Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: