FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna, wiosna, gdzież że ty!

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
img 2914
99 lat temu Polski naród uzmysłowił sobie, że oto ich kraj, po 123 latach zaborów odzyskuje wolność, niepodległość i suwerenność. Wprawdzie nie ustanowiono wtedy z tej okazji święta, to dzień ten utkwił w pamięci narodu. Świętem stał się dopiero w roku 37. Po II  wojnie światowej władza ludowa chciała wymazać ten dzień z pamięci polaków.  11 listopada do kalendarza ponownie trafiło jako dzień święta narodowego  po transformacji ustrojowej z 89 roku. Za rok nasz kraj będzie obchodził setną rocznicę powrotu do niepodległości. Dziś, na rok przed tą okrągłą rocznicą w Głuchołazach, jak co roku odbyła się msza w Kościele Parafialnym oraz, po procesji ulicami, uroczystość upamiętniająca rocznicę pod pomnikiem Weteranów Walk o Niepodległość. 

Obchodom towarzyszył nasz fotoreporter, Sebastian Batycki, którego zdjęcia prezentujemy poniżej. Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Komentarze

Observer
+2

Observer

Dobrze, ze się kultywuje rocznice ważne dla scalenia Polaków. Szkoda, że takie święta narodowe wykorzystywane są do aktualnej walki politycznej ( nie mówię tutaj o Głuchołazach ).
Chociaż z drugiej strony, takie poróżnienie to nie cecha ostatnich lat. Dlatego zawsze twierdzę, że pojęcie " Narodu Polskiego" nie istnieje. Zresztą, nie istniał nigdy i do dzisiaj pozostały ''plemiona" wzajemnie się zwalczające. Nie było i nie ma w nas Polakach myślenia kategoriami dobra wspólnego. Dlatego myślę, że kultywowanie świąt " narodowych" i uzmysławianie obywatelom, że Polska jest jedna bez oglądania się na różnice przyniesie za kilkanaście ( kilkadziesiąt lub kilkaset) lat pożądany skutek - myślenie kategoriami MY NARÓD.
ups
+2

ups

Irytujący jest wasz wiedzy.
Piszecie nieprawdę. Jeśli zabieracie głos w jakiejś sprawie zadajcie sobie trud uzyskanie choćby podstawowej wiedzy w danym temacie.
Święto odzyskania niepodległości 11 listopada zostało ustanowione jako święto narodowe w 1937 roku.
Po roku 1989 mogło już tylko wrócić do kalendarza.

A jak pisze? Proszę przeczytać.

"Świętem stał się dopiero w roku 37."

"11 listopada do kalendarza ponownie trafiło jako dzień święta narodowego po transformacji ustrojowej z 89 roku. "
zack
+1

zack

Niepodległość a wokoło bieda piszczy, przeciętny robornik zarabia grosze a emeryt czy rencista ledwo wiąże koniec z końcem. Tylko elicie dobrze się żyje w tym rzekomo niepodległym kraju...
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: