Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 3 - 6 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

wanicki2
Długo i cierpliwie czekaliśmy. Czekaliśmy na... prawdę, o której tak często mówi Radny Wanicki do swoich adwersarzy, wypowiadając na sesji - "Prawda Was Wyzwoli". Niestety, nie doczekaliśmy się odpowiedniej publikacji na stronie radnego. A chodzi o prawdę, która kole w oko radnego. Jest mu niewygodna tak bardzo, że o niej cisza na swoim portalu, mimo  o tym się mówi już głośno na dwóch, po przerwie wakacyjnej, sesjach RM. O czym mowa? O sprawie przyłączy i porażce radnego. Radny Wanicki wespół z nauczycielką z Gierałcic, Panią Ewą Sidor prowadzą portal internetowy, gdzie przewodnim tematem jest polityka, finanse gminy, powiatu i punkt widzenia radnego na te kwestie. Proszę się nie obrażać że wymieniliśmy nazwisko - skoro jest się dziennikarzem, to jest się osobą publiczną, tak samo jak Burmistrz, Radny, Naczelnik, itd.  Pani Ewa na portalu nie przyznaje się do autorstwa wielu tekstów, skrywając się pod dwoma symbolicznymi literkami ES (co z punktu widzenia prawa prasowego nie do końca jest przemyślane, bo tekst powinien mieć autora, któremu nie wstyd się pod nim podpisać), ale to zapewne właśnie pani Ewa jest głównym autorem artykułów, bo przecież radny Wanicki wiele razy zastrzegał publicznie (w co oczywiście jak najbardziej wierzymy), że on nie pisze artykułów. O tym, że to Pani Ewa jest autorką większości tekstów mówił nam zresztą sam radny Wanicki.

Po akapicie wyjaśnień przejdźmy do rzeczy. Prawda Was Wyzwoli, a tej prawdy doczekać się nie możemy. Chodzi o sprawę kanalizacji gminy. Przypomnijmy: latem Sąd Najwyższy ustalił niepodważalną prawdę - które odcinki przyłączy do domostw są własnością właścicieli gospodarstw, a które Wodociągów. Prawda okazała się brutalna dla Radnego Wanickiego, który razem z Panią Ewą i nie tylko (pomijamy resztę nazwisk - kto zainteresowany ten pamięta), ciężko walczyli, by uszczęśliwić mieszkańców tym, bo to gminna spółka płaciła za całość przyłącza - od głównej nitki do samego budynku mieszkalnego. Tymczasem wykładnia, jaką przedstawił Sąd Najwyższy jest inna, zgodna z ustaleniem Wodociągów - przyłącze od granicy posesji do budynku mieszkalnego należy do właściciela posesji i to on za ten fragment płaci. 

Ochom i achom ze strony mieszkańców Gierałcic było tak wiele, że nauczyciel z tamtejszej szkoły wybrany został radnym. Z wdzięczności. Zresztą nie tylko Gierałcic, ale i pozostałych, kanalizowanych miejscowości. 

Niestety, prawda okazała się zgoła inna. Sąd Najwyższy wracając po latach do sprawy, tym razem zmienił swoje dotychczasowe rozumowanie prawa i ustalił co innego. Co teraz? Skoro cicho na portalu u Radnego Jacka, to nam przyszło napisać to za radnego, bo ten nie ma sił, woli i chęci przeprosić. Za tą walkę z Wodociągami, gminą i Burmistrzem, za przykrości pod adresem gminy i Wodociągów i byłego już prezesa, który odszedł ze stanowiska m. in. w pokłosiu tej afery. Dziś, kiedy ta wojna się zakończyła, gdy opadł już wojenny kurz, przyszła pora na oceny tej batalii.

Mieszkańcy się cieszyli, że dzięki walce radnego nie muszą płacić za kawałek rury. Jakże się myliliście, ufając radnemu. Na ten kawałek rury złożyli się Wam wszyscy mieszkańcy gminy poprzez podniesienie ceny wody. A teraz, gdy prawda została wreszcie ustalona niepodważalnym wyrokiem SN, okazuje się że Burmistrz i Wodociągi mają dylemat. Zabrać wam te pieniądze za to przyłącze, czy też za nie zapłacić pozostałym miejscowościom, w których aktualnie trwa kanalizacja? Bo przecież nie może powstać niesprawiedliwość społeczna, z którą tak walczy Radny Wanicki. Dlaczego wszystkie miejscowości już skanalizowane nie płacą za przyłącze a mieszkańcy Starego i Nowego Lasu mają płacić? 

Jak się dowiedzieliśmy - dla mieszkańców dwóch sołectw, których domostwa teraz są przyłączane do sieci kanalizacyjnej, w przyszłym roku będzie dofinansowanie do przyłącza. Tak więc podjęto decyzję, że gmina zapłaci i sprawiedliwości stanie się zadość.

Wybrano więc mniej bolesne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców już skanalizowanych miejscowości. Kilka tysięcy mieszkańców odetchnie z ulgą, nie musząc zwracać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Co by było, gdyby przyszło im zwrócić te pieniądze? Co by im powiedział wówczas radny Jacek?

To wszystko kosztem finansów publicznych gminnych, czyli naszych. Na zwrot kosztów przyłączy dla mieszkańców kanalizowanych wiosek musiano wydatkować, bagatela, ponad trzy miliony złotych. Więc wydanie kilku-kilkunastu tysięcy na przyłącza dla własnie kanalizowanych wiosek to już drobny wydatek dla gminy, prawda drogi Radny? Skoro Pan walczy o każdy grosz publiczny, to dlaczego nie walczy Pan o ten pieniądz?


Ale sprawiedliwość to jedno, a przykrości, jakie za sprawą Radnego spotkały gminę i pracowników spółki Wodociągi - to drugie. Na ostatniej sesji Burmistrz nie omieszkał o tym przypomnieć przygotowując prezentację wypominającą to, co Radny mówił walcząc o przyłącza. Samą prezentację zakłócał m.in. radny Wojnarowski pytając, "Po co ta prezentacja?". 


Mimo zapowiedzi i  prośby Przewodniczącego Rady Miejskiej, Stanisława Szula, taki temat nie mógł pozostać bez echa. Do dyskusji włączył się radny B. Stychno:

Potem zabrał głos główny bohater całej wojny. Radny Wanicki, który wbrew oczekiwaniom, nie przeprosił, a próbował odwrócić kota ogonem, tłumacząc się z własnego postępowania. To wywołało komentarze, krzyki: Przeproś, przeproś! Radny idąc w zaparte, mówiąc, że to nie on jest stroną w konflikcie, zaprzecza faktom. Bo przecież stał się reprezentantem mieszkańców kanalizowanych miejscowości. To jego wojna z gminą. Był jej reprezentantem, kandydując przy okazji do stołka radnego. To on, razem z Ewą Sidor występował przed kamerą TVP, to on wypowiadał się  i pisał to, co powyżej czytał w prezentacji burmistrz. To własnie jako wyzwoliciel uciemiężonego ludu z dyktatu burmistrza i Wodociągów był prezentowany przez szefa grupy radnych Kamila Bortniczuka w nadchodzących wówczas wyborach samorządowych. To także obecnego radnego, jako bohatera wojny prezentował nieistniejący już periodyk, którego ostatnie lata działalności zapisały się niechlubnie w historii miasta.

Nie można też powiedzieć, że artykuły w jego portalu były bezstronnym relacjonowaniem faktów. Ten portal powstał po bo, by stać się tubą dla poglądów obecnego radnego, w wówczas tylko kandydata na to stanowisko.  Dlaczego? Wystarczy sprawdzić - pierwsze artykuły na tej stronie dotyczyły własnie tej sprawy a wątek ten był wielokrotnie jeszcze poruszany. 

Wypowiedź radnego Wanickiego:

A potem to już nastąpiło coś, co można nazwać kłótnią. Niektórzy radni do radnego Wanickiego krzyczeli: Przeproś, przeproś! Radny tego nie zrobił. Słowo przepraszam było zbyt trudne, i zważywszy na gorycz porażki radnego, zbyt ciężkie, by wypowiedzieć je publicznie. A przecież wystarczyłoby tylko to słowo. Jak trudne to słowo dla radnego, który wielokrotnie, z lubością w swoich monologach jednak powtarza: Prawda Was wyzwoli.

Na koniec głos zabrał prezes Spółki Wodociągów:

Mówi się, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Tak właśnie się dzieje w przypadku radnego. A to jeszcze nie koniec. Kolejna fala krytyki uderzy w radnego w grudniu przy okazji dyskusji o oświacie. Ale co to będzie - dowiemy się na sesji. Na razie pozostawimy to w naszej wiedzy. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


2 Nie lubię2

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

MELCHIOR
+6

MELCHIOR

Co za przewrotny ,manipulujący i atakujący artykuł !
Sami napisaliście , że Sąd ,, USTALIŁ" niepodważalną prawdę ! Wniosek taki ,że wtedy kiedy p Wanicki ,,walczył" o interes mieszkańców , sprawa nie była rozstrzygnięta i można było domniemywać ,że on ma rację.
Na Waszym miejscu , nie tryumfowałbym za bardzo , bo jaką macie gwarancję ,że Sąd Najwyższy (zwłaszcza po zmianie ustawy o SN) znowu nie ,, USTALI" że to radny miał rację !??
tes
+6

tes

Cytuję Zosia:

Chyba Ty nie znasz sprawy .Od każdej decyzji istnieje prawo odwołania także od decyzji UOKiK. Burmistrz oddał pieniądze tylko ze względu na zbliżające sie wybory i wszyscy o tym wiemy!!!


Jednym oddał a innym nie. Sporo ludzi zapłaciło po kilka lub kilkanaście tysięcy za podłączenie, a do tych którzy nie chcieli się podłączyć wysyłano straż miejską, która straszyła karami. Co to za państwo, w którym zmusza się obywatela, żeby się podłączył za swoje pieniądze do kanalizacji i jeszcze co miesiąc musi płacić rachunek na utrzymanie prezesów miejskiej spółki? Jestem właśnie po rozmowie z człowiekiem, który miał szambo i po obliczeniu kosztów jakie płacił za wywóz i tych jakie płacił po przymusowej kanalizacji wychodzi na to. że w rachunkach jest na 0. Niestety ubyło mu kilka tysięcy za kilkanaście metrów rury kanalizacyjnej, którą musiał zrobić. Jaki był tego cel?
Szymek
+8

Szymek

Po przeczytaniu tego tekstu, aż mnie zatkało. Mam rozumieć, że należy czytać tylko gŁUCHOŁAZY oNLINE i grzecznie z wszystkim się zgadzać bo tylko wY macie racje? Pani ES podpisuje się inicjałami, a gdzie jest wzmianka o autorze powyższego tekstu? Radny Wanicki walczy o dobro ludzi. Najłatwiej jest dowalić opłaty nawet po kilkadziesiąt tysięcy niż trochę pomyśleć, żeby załatwić to łagodniej.To nie Wanicki powinien Was przepraszać tylko Wy powinniście przepraszać mieszkańców gminy! Jestem przerażony ile złości jest w tym tekście. Ewidentnie widać jakie macie podejście do ludzi. SN wydał wyrok, to niech teraz głupi lud płaci, a my będziemy się szczycić i gnoić człowieka za to, że postawił się za mieszkańcami gminy.
Zosia
+10

Zosia

Cytuję Jan D:
Cytuję Zosia:
Cytuję Trele morele:
Pan Jacek skoro mocno zaangażowana strona, z pełnomocnictwem wszystkich, których ta sprawa dotyczyła powinien oddać te pieniądze. Może z diety radnego? Byłoby uczciwie. Chociaż raz Panie Wanicki

Tendecyjny artykuł!!!A dlaczego ma oddawać ze swoich.Może Burmistrz odda ze swoich. Kto mu kazał zwracać pieniądze za przyłącza skoro nie było ostatecznej decyzji w tej sprawie. Pamiętacie dlaczego???To było przed poprzednimi wyborami i burmistrz wydał taką decyzję. Teraz historia zatoczyła kółko i przed kolejnymi wyborami "Burmistrz Wspaniałomyślny" - "Jak się dowiedzieliśmy - dla mieszkańców dwóch sołectw, których domostwa teraz są przyłączane do sieci kanalizacyjnej, w przyszłym roku będzie dofinansowanie do przyłącza. Tak więc POdjęto decyzję, że gmina zapłaci i sprawiedliwości stanie się zadość" Ale gospodarz nami rządzi!!! I dlaczego tak długo???Czego się nie dotknie to spartoli!Nie zna Pani spraw a się wypowiada. Burmistrz zdecydował się oddać kasę pod napoerem mieszkańców i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wówczas to była wykładnia, i to własnie do UOKIK skarżył gminę Wanicki. Więc, skoro urząd podjął decyzję, co do przy łacza, burmisgtrz musiał oddać kasę. Ale jedniocześnie nie poddał się i sprawę dalej toczył ale juz nie w UOKIK a o wykładnie prawną zapytał Sąd najwyższy.


Chyba Ty nie znasz sprawy .Od każdej decyzji istnieje prawo odwołania także od decyzji UOKiK. Burmistrz oddał pieniądze tylko ze względu na zbliżające sie wybory i wszyscy o tym wiemy!!!
Jan D
-5

Jan D

Cytuję Zosia:
Cytuję Trele morele:
Pan Jacek skoro mocno zaangażowana strona, z pełnomocnictwem wszystkich, których ta sprawa dotyczyła powinien oddać te pieniądze. Może z diety radnego? Byłoby uczciwie. Chociaż raz Panie Wanicki

Tendecyjny artykuł!!!A dlaczego ma oddawać ze swoich.Może Burmistrz odda ze swoich. Kto mu kazał zwracać pieniądze za przyłącza skoro nie było ostatecznej decyzji w tej sprawie. Pamiętacie dlaczego???To było przed poprzednimi wyborami i burmistrz wydał taką decyzję. Teraz historia zatoczyła kółko i przed kolejnymi wyborami "Burmistrz Wspaniałomyślny" - "Jak się dowiedzieliśmy - dla mieszkańców dwóch sołectw, których domostwa teraz są przyłączane do sieci kanalizacyjnej, w przyszłym roku będzie dofinansowanie do przyłącza. Tak więc POdjęto decyzję, że gmina zapłaci i sprawiedliwości stanie się zadość" Ale gospodarz nami rządzi!!! I dlaczego tak długo???Czego się nie dotknie to spartoli!Nie zna Pani spraw a się wypowiada. Burmistrz zdecydował się oddać kasę pod napoerem mieszkańców i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wówczas to była wykładnia, i to własnie do UOKIK skarżył gminę Wanicki. Więc, skoro urząd podjął decyzję, co do przy łacza, burmisgtrz musiał oddać kasę. Ale jedniocześnie nie poddał się i sprawę dalej toczył ale juz nie w UOKIK a o wykładnie prawną zapytał Sąd najwyższy.
Jan D
-7

Jan D

Już napisali u siebie o tej prezentacji. Ale oczywiście - że nic się nie stało. Ba, to wielki sukces, że burmistrz tak czytał artykułu. Takiego nic nie nauczy. Odwrócili kota ogonem. Bo oczywiście przyznać się nei przyzna. Zadufany, uparty nauczyciel z Gierałcic. A wystarczy powiedzieć Przepraszam za to co zrobił.


Pluń w twarz - powie że deszcz pada, uderz w twarz, powie że wiatr smaga.
Zosia
+8

Zosia

Cytuję Trele morele:
Pan Jacek skoro mocno zaangażowana strona, z pełnomocnictwem wszystkich, których ta sprawa dotyczyła powinien oddać te pieniądze. Może z diety radnego? Byłoby uczciwie. Chociaż raz Panie Wanicki

Tendecyjny artykuł!!!A dlaczego ma oddawać ze swoich.Może Burmistrz odda ze swoich. Kto mu kazał zwracać pieniądze za przyłącza skoro nie było ostatecznej decyzji w tej sprawie. Pamiętacie dlaczego???To było przed poprzednimi wyborami i burmistrz wydał taką decyzję. Teraz historia zatoczyła kółko i przed kolejnymi wyborami "Burmistrz Wspaniałomyślny" - "Jak się dowiedzieliśmy - dla mieszkańców dwóch sołectw, których domostwa teraz są przyłączane do sieci kanalizacyjnej, w przyszłym roku będzie dofinansowanie do przyłącza. Tak więc POdjęto decyzję, że gmina zapłaci i sprawiedliwości stanie się zadość" Ale gospodarz nami rządzi!!! I dlaczego tak długo???Czego się nie dotknie to spartoli!
max
-5

max

Proponuje przed Radnym Wanickim postawić lustro i słuchać samego siebie . Ciekawe czy przyzna sobie rację ?

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: