FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna, wiosna, gdzież że ty!

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
uczenRusza ministerialny program zaopatrywania szkół podstawowych w tablice interaktywne i rzutniki. Niestety jest on przeznaczony dla szkół podstawowych. Nie skorzystają z niego oba gimnazja, które przekształcają się w podstawówki, przynajmniej nie w tym roku. Jednak jest też dobra wiadomość -  program potrwa jeszcze kilka lat. Z programu nie skorzystają także szkoły stowarzyszeniowe, które są, jakby dyskryminowane przez ministerstwo.  Czwartego września szkoły rozpoczęły funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Jak wiemy, są problemy z podręcznikami, które jeszcze nie do każdej ze szkół dotarły. Ministerstwo obarcza winą dyrektorów szkół, którzy nie dokonali zamówień odpowiednio na czas. Czy tak jest w rzeczywistości - trudno oceniać. Bo nie do końca jest tak, że podręczniki były dostępne w sierpniu. Ze względu na zmiany w programie nauczania te były drukowane w ostatnim czasie i w miarę możliwości rozsyłane do szkół.

3 uczniów klas pierwszych gimnazjalnych nie było promowanych do następnej, drugiej klasy gimnazjum. Ponieważ gimnazja są wygaszane, ta trójka zmieniła zupełnie szkołę - w tym roku rozpoczną naukę w 7 klasie szkoły podstawowej. "Wypadek" w pozostawieniu w klasie pierwszej gimnazjum przypadł po jednym uczniu z każdego gimnazjum funkcjonującego w gminie, a więc PG1, PG2, Gimnazjum w Jarnołtówku. Uczniowie nie zostali promowani do następnej klasy, mimo, że kuratorium nieoficjalnie zalecało, by mimo złych wyników nauki, takich uczniów "przepchać" do kolejnej klasy. 

W tym roku naukę w szkołach w gminie rozpoczęło 1577 dzieci, z czego próg szkół gminnych przekroczyło 1274 uczniów, a stowarzyszeniowych - 303. Po raz pierwszy naukę rozpoczęło 169 pierwszaków, z czego 121 w szkołach gminnych a 48 w szkołach stowarzyszeniowych. Po raz pierwszy także rozpoczęło naukę w klasach siódmych 164 uczniów, z czego 123 w szkołach gminnych a w stowarzyszeniach - 41.

Najmniejszą szkołą jest ta w Sławniowicach - 19 uczniów, 8 to nowi uczniowie klasy pierwszej. Największą szkołą jest SP1 w Głuchołazach - 506 uczniów, z czego 72 to pierwszaki. W środku stawki są Burgrabice - 54 wychowanków, Gierałcice - 45. 

Przedszkola:

Do tych placówek udało się 588 dzieci, z czego 443 uczęszczają do przedszkoli gminnych, 145 do przedszkoli stowarzyszeniowych. Nowi  wychowankowie przedszkoli to łącznie 197 pociech, z czego 161 udało się do przedszkoli gminnych. 

Wszystkie ta dane mogą się jeszcze zmienić. 

Tyle, jeżeli chodzi o pierwsze dane dotyczące naszej gminy. Rok szkolny rozpoczął się uroczyście w każdej ze szkół. Wszystkim uczniom i przedszkolakom, miejskiemu żłobkowi,  nauczycielom i pracownikom szkół, przedszkoli, żłobka życzymy spokojnej, owocnej i przyjemnej pracy. Niech ten rok będzie obfitował w nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności. Niech też będzie rokiem spokojnej pracy dla nauczycieli.

foto: PublicDomainPictures, lic. Creative Commons

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Komentarze

Kopernik
+1

Kopernik

Szkoły stowarzyszeniowe mają mieć "przywileje?" Niech najpierw rozliczą się z dotacji. Bo u nich, niestety nie można się "doliczyć" niczego. I nasze władze i ogólnie WŁADZE wiedzą o tym bardzo dobrze.
Bozia
+1

Bozia

Trudno oceniać? Żeby tylko nie powtórzyła się sytuacja ze szkoły w J. pow. nyski, gdzie w każdej klasie jest taka tablica, a dzieci się uwsteczniają, bo nie maja dostępu do kredy!!! Żeby wszystko dobrze działało, nie trzeba zapełniać kieszeni zakładom produkującym takie tablice. Zdrowy rozsądek dyrektorów i nauczycieli powinien być tu najważniejszy !!! (oprócz takich tablic należy w klasach umieścić te kredowe, podobno z "innej epoki").
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: