Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 3 - 6 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

img 0211
Poniżej publikujemy list otwarty nadesłany nam przez jedną z nauczycielek byłego już (przynajmniej w dotychczasowej formie) Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach. List jest odpowiedzią na wywiad telewizyjny z wiceburmistrzem, Romanem Samborem w sprawie szkoły. Na prośbę autorki możliwość komentowania została wyłączona. Tytuł oryginalny (List Otwarty) został przez nas zmodyfikowany.Wypowiedź wiceburmistrza w TVP Opole: Żyjemy w takich czasach, kiedy marketing jest bardzo ważny. Brakło tego marketingu. Brakło trochę tego zaangażowania ze strony dyrekcji i nauczycieli. (...)Ewa Kazula
nauczyciel


List Otwarty
Do Pana Wiceburmistrza Głuchołaz
Pana Romana Sambora


Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

  
Szanowny Panie Wiceburmistrzu,

w niedzielę 27 sierpnia  2017 roku TVP3 wyemitowała kolejny materiał na temat  Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach.

Komentarz Pana Wiceburmistrza jest dla mnie osobiście, co najmniej wątpliwy, zaskakujący, by nie powiedzieć oburzający, ponieważ sugeruje się w nim brak promocji i wszelkich działań ze strony Dyrektora i Nauczycieli mojej szkoły.

Podkreślam na początku, że występuję w tym liście jako osoba prywatna.
 
Jako surowo oceniony nauczyciel, zadaję Panu publicznie pytanie, jakie działania zrealizowało w tym roku LO w zakresach:


 - kultury
 - sportu 
-przygotowań do konkursów i olimpiad
 - propagowania czytelnictwa
 - promocji zdrowego żywienia
 - nauki języków obcych
 - bezpieczeństwa w szkole
 - kształcenia postaw obywatelskich
 - integracji z Zespołem Szkół
 - wolontariatu  itp.

Dodam jednocześnie, że my do połączenia z drugą szkołą ponadgimnazjalną w naszym mieście jesteśmy  gotowi od dawna. Cały czas nad tym pracowaliśmy.

Proszę  więc Pana Wiceburmistrza o wymienienie co najmniej 10-ciu inicjatyw podejmowanych przez Nauczycieli i Uczniów  bez zaglądania na stronę www.

Wie Pan doskonale, że jeśli się nie bywa, nie czyta, nie interesuje łatwo można formułować  niesprawiedliwe opinie na jakiś temat.
 
Pana wypowiedź dla TVP 3 była opinią, sprawiającą tylko wrażenie tzw. „suchej informacji”.
Ale w dalszym ciągu to była  tylko opinia.  Nie było wypowiedzi drugiej strony, rzeczowej argumentacji.

Nie od dziś wiadomo również, że media mają dużą siłę, a władza budzi respekt. Połączenie tych dwóch elementów może - oczywiście nie musi- prowadzić do kreowania wirtualnej rzeczywistości.

Szkoda, że Pan jako przedstawiciel Organu Prowadzącego, wypowiadając opinię, nie wspomniał, jakie pomysły opracowała Gmina, Władze Oświatowe, by „podupadającej” szkole - jak niektórzy twierdzą – pomóc.

Zapewne takie pomysły były, ale ja jako szeregowy pracownik o nich w mediach nie czytałam, nie słyszałam również o nich z ust Włodarzy, choć o ich prezentację zabiegałam.

 Wspominanie o marketingu w kontekście szkoły może być:

--brakiem rozeznania między przedsiębiorstwem, które przynosi konkretne zyski finansowe, a instytucją publiczną (czyt. szkołą), która żadnego dochodu nie ma, przygotowuje „tylko albo aż” wykształconego i świadomego obywatela, przyzwyczaja  go do życia społecznego. Może to dla niektórych mało...Dla mnie nie. Jestem dumna z wielu moich byłych uczniów 

--brakiem dobrej woli społecznej, by wypracowane przez minione pokolenia przyzwoite szkolnictwo średnie wspierać i tworzyć, budować wspólnotę głuchołaskich  przedszkoli i szkół na wszystkich poziomach

--brak otwarcia na inicjatywy ( mała prywata proszę napisać mieszkańcom Głuchołaz, jaka była reakcja władz na  ogólnopolską akcję Wymiana Ciepła – pomoc bezdomnym w czasie zimy ); niektóre gminy zrobiły reklamę sobie i inicjatorom (niedociągnięcia formalne zawsze można skorygować)

--brak zainteresowania rzeczywistego życiem szkoły, posługiwanie się zasłyszanymi opiniami.

Panie Wiceburmistrzu, czy  zna Pan swoich podwładnych, których Pan tak zgrabnie medialnie zaprezentował i zaopiniował?

Czy wie Pan, ile mają kwalifikacji, jak je wykorzystują, albo chcieliby, ile prywatnych pieniędzy wydają, by się szkolić, szkolić, szkolić często kosztem urlopu wakacyjnego (letniego lub zimowego?

Czy czy na spotkaniach komisji oświaty padły konkretne rozwiązania jak ratować szkolnictwo ponadgimnazjalne w Głuchołazach...już nie chodzi o LO, ale o powstający od 1 września nowy  Zespół Szkół?
 
Wyliczenia statystyczne już dawno wskazywały na niż demograficzny...więc należy się zdecydować, co zawiniło szkoła, władza brak  planu działania władz, czy rodziny, które nie mają licznego potomstwa?

Szanowny Panie Wiceburmistrzu Arystotelesowska, klasyczna definicja prawdy podaje, że prawdziwe jest to, co jest zgodne z rzeczywistością.

Pan rzeczywistości szkolnej Uczniów i Nauczycieli  Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach,  jak piszą niektóre media byłego LO, nie zna z bezpośredniego kontaktu...a zatem prawdy też  Pan nie zna. Wniosek nasuwa się sam.
A prawda jest najważniejsza.

Z całym szacunkiem dla Pana urzędu i osoby, ale ja jako nauczyciel z 23 -letnim stażem pracy zostałam po prostu obrażona Pana wypowiedzią. Być może niezamierzenie , ale poszło w eter i znowu antyreklama dla Nauczycieli.

Podejmuję wiele inicjatyw w szkole, angażuję Uczniów i dziękuję im za to, że jeszcze się im chce.

Współpracuję z mediami. Za co jestem wdzięczna.

To nie my jesteśmy winni. W tym ja. Choć zawsze może być lepiej,

Robimy swoje: UCZYMY, WYCHOWUJEMY, DZIAŁAMY.
Czasem kosztem zdrowia.

ALE WŁADZA TEGO NIE WIDZI ...STĄD DUŻA CZCIONKA.

MOŻE ZOBACZY.

Być może jestem jedyną osobą, która ma odwagę zabrać głos publicznie w tej sprawie. Ponownie.

Większość dyskutuje po tzw. "kątach", w kuluarach. Nie interesuje mnie taki sposób działania. Jestem nauczycielem języka polskiego. Etyka zawodowa nie pozwala mi milczeć, dlatego znowu zabieram głos...

Nie wyrażam zgody na to, by ktoś , kto mnie nie zna osobiście, nie zna moich działań, zaangażowania, poświęcenia kwitował mój wysiłek jednym zdaniem.

Protestuję.

Żądam jednocześnie reakcji z Pana strony.

Być może post, który umieściłam na stronie Urzędu nie ukaże się, stąd mój list otwarty.

Kontrolowana demokracja ( czyt. moderowanie w mediach głosu obywateli) staje się totalitaryzmem (Giorgio Agamben).

Chciałabym się  oczywiście mylić.
 
Wrócę też do  łacińskiej sentencji :

"To, co wiemy, jest kroplą, to czego nie wiemy, morzem. Tak jest z głuchołaskim „Chrobrym” i wszystkie osoby uczestniczące w różnych spotkaniach powinny pamiętać, jakie kwestie poruszali Nauczyciele i Rodzice..nie zapominam o Uczniach, bo podsumował Pan też , bezpardonowo, ich wysiłek, ciężką pracę i zaangażowanie.

Myśli Pan, że będzie im się chciało, coś robić dla jakiejkolwiek szkoły?

To nie jest dobra droga do kształtowania społeczeństwa odpowiedzialnego, otwartego ,zainteresowanego np. tworzeniem budżetu partycypacyjnego i świadomego głosowania.

Najniebezpieczniejsze jest milczenie władzy wtedy, kiedy ta władza powinna zabrać głos...np. gdy szkodzi nieuczciwa i zła prasa.
Milczenie zawsze jest przyzwoleniem.

Piszę ten list 27 sierpnia 2017, jestem więc formalnie pracownikiem Liceum i występuje w imieniu swoim jako jego wieloletni pracownik. Mam też nadzieję, że nowy pracodawca zrozumie i doceni odwagę wyrażania myśli. Skoro nie mogę mówić, co myślę, to po co myśleć. Wszystko jednak z zachowaniem kultury i poszanowania.
 
Połączenie szkół jest nieuniknione, bo tak dzieję się w całej Polsce. Ale nie zrobiono tego w dobrym stylu...to moja opinia. Ale o tym już dyskutowano wiele razy. I mój list tego nie dotyczy.


Z wyrazami szacunku
 i nadzieją na publiczną odpowiedź
 mieszkanka Głuchołaz od urodzenia,
Ewa Kazula
  pedagog   i wychowawca młodzieży
 
PS. Pan pośrednio podsumował moją pracę, więc skorzystałam z tej samej okazji.
Jestem to winna moim Wychowankom. Za chwilę stanę przed nimi i będę rozstrzygać dylematy moralne w literaturze, będę  mówić o szlachetnych i dobrych postawach. Chcę, żeby mi uwierzyli.

Od mówienia wolę działanie.

Liczę na Pana zrozumienie i dobrą wolę. Przecież możemy się różnić w poglądach, ale różnijmy się pięknie.

Jeszcze raz z wyrazami szacunku
Ewa KazulaUdostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


2 Nie lubię0zakaz


Funkcja komentowania w tym artykule została wyłączona.
  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: