FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Lato z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
prawo
Nie ma lekko. Gmina nadal będzie ciągana po sądach - a to wszystko jest pokłosiem sprawy nielegalnych parkingów. Tomasz Hankus, młody prawnik, który wykazał w wielu miejscowościach, w tym także w Głuchołazach nieprawidłowości w istnieniu stref parkowania postanowił zapytać gminę, jakie pieniądze zarobiła gmina na biletach z parkowania w czterech nielegalnych strefach, jakie istniały w naszym mieście. W zamierzeniu ujawnienia tych danych chce dodatkowo wykazać, kto jest odpowiedzialny za wystawianie nakazów uiszczenia zaległych opłat, a więc, kto z urzędników windykował zaległe opłaty.  Urząd miasta w odpowiedzi, która wczoraj dotarła do Pana Tomasza, w kolejnych odpowiedziach (do przeczytania w plikach pdf) udziela informacji: W  sumie za opłaty z tytułu parkowania w czterech, jak się potem okazało, nielegalnych strefach parkowania, Gmina zarobiła 564 tysiące złotych (w zaokrągleniu). Dodatkowo, do wyegzekwowania pozostało gminie 22 tysiące złotych z tytułu opłat dodatkowych (nie uiszczonych opłat parkingowych). 

pdfWniosek o udzielenie informacji.

Wszystko byłoby w porządku gdyby nie tłumaczenie urzędu, który nie chce udzielić odpowiedzi na ostanie pytania Tomasza Hankusa, dotyczące tego, kto wystawiał upomnienia, kto wszczynał postępowania egzekucyjne i wystawiał tytuły wykonawcze. 

Na te pytania urząd odpowiedzieć nie chce. Jak mówi nam Tomasz Hankus - bo chce chronić urzędników, którzy wykonywali te czynności. Urząd tłumaczy się kosztami wykonania odpowiedzi na pytania, żądając od wnioskodawcy (Tomasza Hankusa) zapłaty za czynności, które muszą wykonać urzędnicy gminy w celu udzielenia odpowiedzi. Kwota pracy urzędników, którą gmina chce, by zapłacił Pan Tomasz to 3 tysiące złotych. 

wniosek1

Tomasz Hankus nie zamierza zapłacić za udzielenie odpowiedzi. Jak zapowiada, zaskarży gminę w sądzie i zmusi ją, by odpowiedziała na pytania, bez konieczności uiszczania opłat. Jak mówi nam Pan Tomasz - gmina źle interpretuje ustawę o dostępie do informacji publicznej. 

Pan Tomasz przytacza tu inne sprawy, które wygrywali wnioskodawcy, gdy urząd chciał opłaty za przygotowanie odpowiedzi. M. in wyrok sądu w Kielcach, który mówi:

"opłata o jakiej mowa w art. 15 ust. 1 u.d.i.p., nie może być nakładana z uwagi na ilość informacji, których udostępnienia domaga się wnioskodawca ani też z tego tylko tytułu, że żądana informacja ma charakter informacji przetworzonej. Na podstawie tego przepisu mogą być nakładane opłaty jedynie w przypadku, gdy podmiot zobowiązany poniósł dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku. Taka sytuacja wystąpi zatem, gdy np. pomimo standardowego udostępnienia danej informacji w jednej z form określonych w art. 12 ust. 2 pkt 2 u.d.i.p. wnioskodawca zażąda udostępnienia mu informacji w formie innej niż stosowana przez podmiot zobowiązany. W opłatach tych nie mieści się natomiast wynagrodzenia pracowników za sporządzanie odbitek kserograficznych, za szukanie konkretnych informacji w dokumentach urzędu itp., nawet jeśli czynności te wykonują poza godzinami pracy."

Czyli, interpretując wyrok - urząd przygotowujący odpowiedź na wniosek o udzielenie informacji publicznej nie może żądać opłaty za pracę urzędnika - bo przecież tą pracę urzędnik wykona w miejscu swojej pracy. Urząd może zażądać opłaty za fizyczne koszty, które poniósł, np. pocztowe za wysyłkę odpowiedzi, za papier, na którym wydrukuje te odpowiedzi, itp. Nie może natomiast zażądać dodatkowej pensji dla swojego pracownika za to, że przygotuje odpowiedzi. 

Jak już zapowiada Tomasz Hankus - wygrana jest tylko formalnością. To nie pierwszy już raz, gdy młody prawnik wykazuje nieznajomość prawa wśród urzędników gminy. 

Innym przykładem jest uchwała RM, którą ta podjęła, by bronić interesów gminy:

Poszukajcie sobie lepszego radcę prawnego - mówi Tomasz Hankus, czytaj tu:Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię1

Komentarze

Ola

Ola

Bardzo dobrze Panie Hankus, burmistrz i urzędnicy muszą zacząć odpowiadać za swoje błędy tak jak my, jak każdy człowiek.
janusz
+1

janusz

Cytuję jaja:
Żeby tak media zawalczyły o obwodnicę Głuchołaz i w tej kwesti się wykazały, a nie zakopywały błyskotliwie tego tematu pod dywan, bo nie wiem czemu akurat robią reklamę temu niejakiemu panu Tomaszowi...za darmo, czy płaci za to, że co jakiś czas o nim piszą? bo zwykłym mieszkańcom aktualnie to już nic nie daje, prócz uszczuplenia budżetu naszej gminy, która będzie musiała komuś zabrać, żeby tą dziurę załatać w której się ten pan wykazał


Masz racje!
kibic
-1

kibic

Dla mnie osobiście to nie żaden prawnik tylko szkodnik społeczny Co dały darmowe parkingi oprócz burdelu Nie ma gdzie zaparkować Może należy się zastanowić czy miejsce gdzie ktoś przez cały rok trzyma samochód to parking czy garaż Może jeszcze wymyśli że skoro jesteśmy mieszkańcami gminy to nie płaćmy za wodę śmieci i czynsz za mieszkanie Każdy normalny człowiek powinien dbać o swoją gminę a nie szkodzić Myślałem że nowe pokolenie wykształconych ludzi będzie mądrzejsze ale jak jest każdy widzi
Trioo
-1

Trioo

Witam bardzo dobrze niech te urzędasy stare i nic dla miasta nierobiace się tłumaczą, zapłacą za swoje błędy i winy a to nie jedyne !!! Ludzie te Głuchołazy to już umierając miasto nic się nie dzieje a mydła oczy niby to super inwestycjami np basen przepraszam sadzawka. Proponuję wyjechać gdzieś poza Głuchołazy i zobaczyć co to jest prawdziwa inwestycja w miasto. Ludzie czemu wybieracie tych samych starych zachowanych na kasę ludzi, boicie się zmian, naprawdę warto zainwestować w młodych.
jaja
-1

jaja

Żeby tak media zawalczyły o obwodnicę Głuchołaz i w tej kwesti się wykazały, a nie zakopywały błyskotliwie tego tematu pod dywan, bo nie wiem czemu akurat robią reklamę temu niejakiemu panu Tomaszowi...za darmo, czy płaci za to, że co jakiś czas o nim piszą? bo zwykłym mieszkańcom aktualnie to już nic nie daje, prócz uszczuplenia budżetu naszej gminy, która będzie musiała komuś zabrać, żeby tą dziurę załatać w której się ten pan wykazał

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: