Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.




Przeczytano 0%

img 5792
Jeżeli Chcecie wiedzieć, co też dzieje się w rodzince nietoperzy należących do gatunku Podkowca Małego, to pragniemy poinformować, że malutkie ssaki żyją sobie w spokoju na strychu Górnika 2. 



 Na zaproszenie właścicieli Górnika udaliśmy się zwiedzić budynek pensjonatu oraz byłej restauracji "Portofino". Wraz z Panią Anią Piecuch, wiceprezes fundacji "Benevolens" wdrapaliśmy się na strych by obejrzeć siedlisko nietoperza. 

img_5792img_5793img_5795img_5797

Nie chcieliśmy straszyć malutkich stworzeń. Ale lampa błyskowa okazała się być niezbędna. Nietoperze na lampę nie reagowały, to jednak się spłoszyły naszą obecnością (wykryły nas ultradźwięki nadawane przez ssaki i odbijane od naszych postaci). 

Przemiłe, cichutkie stworzenia zaczęły bezszelestnie "śmigać dookoła", i wbrew opiniom czy scenom z filmów grozy, wcale nie wplątywały się we włosy. To zasługa właśnie radaru ultradźwiękowego, który jest dla nietoperza najważniejszym organem zmysłu, orientacji i "widzenia" w ciemnościach.

Wieczorem, gdy robi się ciemno i chłodno, cała armia ssaków cichutko leci mrocznymi korytarzami opuszczonego ośrodka w dół, po klatce schodowej do parteru i piwnic budynku. Tu zaczynają się łowy na komary i inne owady. Wbrew oczekiwaniom właścicieli, którzy myśleli, że nietoperze na noc wylatują z budynku by upolować pożywienie, nietoperze tak się zadomowiły w budynku, że ani myślą opuszczać jego murów. 

Właściciele niedawno zaprosili grupę młodzieży i dzieci w województwa śląskiego, które wieczorem czekały na moment, gdy już głodne podkowce zlecą do parteru by rozpocząć łowy. Zaproszeni goście, wyposażeni w kamerę podczerwieni mogli obserwować fascynujące chwile polowania na owady w wykonaniu zwinnych i bardzo szybkich w powietrzu, małych, skrzydlatych akrobatów. 

Ssaki na zimę opuszczają budynek i wylatują w inne miejsce. Według właścicieli budynku - do pobliskich sztolni po kopalniach złota. 

img_5789img_5801img_5810img_5813img_5817

Przy okazji mogliśmy porozmawiać z wiceprezes fundacji o planach i zamierzeniach. Niestety na tą chwilę nie będziemy mogli rozmowy publikować. Chcemy poprosić fundację o zgodę na tą publikację. W każdym razie na tą chwilę możemy poinformować, że fundacja organizuje i będzie nadal organizować ciąg różnych wydarzeń kulturalno-przyrodniczo-artystycznych, na które chce zaprosić także mieszkańców miasta. O wszystkich tych imprezach będziemy informować, bo liczymy na współpracę w promowaniu tychże imprez. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: