Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

wp 20170328 15 37 34 pro
Czy tak powinny wyglądać drogi jednej z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanej okolicy w województwie? Czy to jest wizytówką gminy i powiatu? Walory turystyczne Jarnołtówka i Pokrzywnej są magnesem ściągającym turystów. Tyle, że infrastruktura okolicy przedstawia się na żenująco niskim poziomie.  Jednym z głównych problemów obu miejscowości jest droga powiatowa. Ruchliwa, bo oprócz samochodów osobowych przechodzi tamtędy regularna linia autobusowa, na której dziennie, w tygodniu pracy i szkoły kursuje 18 par autobusów linii Głuchołazy - Prudnik. I własnie te drogi wyglądają zatrważająco - przypominają ser szwajcarski albo te, które lata swojej świetności mają dawno, dawno za sobą. Tak właśnie prezentuje się jedna z atrakcji turystycznych gminy, ale przede wszystkim powiatu i województwa. Powiat ostatnio postanowił mocno promować walory turystyczne okolicy. W Radiu ONY przedstawiciele powiatu mówili o pięknie nie tylko Nysy i Nyskiego Jeziora ale i o własnie lokalnych wzniesieniach Gór Opawskich.

Tylko że z Nysy chyba mało widać co dzieje się nieco dalej, na przygranicznym terenie. Drogi zaniedbane, brak chodników, a te, które niedawno wybudowano w wielkim pospiechu przez firmę, której wybór przez władze powiatu daje do myślenia, jak mówią zainteresowani, długo służyć nie będą. 

Radny Adam Łabaza złożył interpelację, w której przedstawił stan nawierzchni drogi, jaka wiedzie przez Jarnołtówek i Pokrzywną. Jaki to obraz - można ocenić na fotografiach poniżej. 

wp_20170328_15_37_34_prowp_20170328_15_38_17_prowp_20170328_15_38_24_prowp_20170328_15_40_28_prowp_20170328_15_42_38_prowp_20170328_15_42_59_prowp_20170328_15_48_07_prowp_20170328_15_50_42_prowp_20170328_15_56_18_prowp_20170328_15_56_38_prowp_20170328_16_01_13_prowp_20170328_16_01_29_prowp_20170328_16_03_34_prowp_20170328_16_04_04_prowp_20170328_16_12_28_prowp_20170328_16_12_34_pro

Radny pisze:

INTERPELACJA
dot. złego stanu nawierzchni drogi powiatowej Jarnołtówek- Pokrzywna
i Pokrzywna – Wieszczyna

Wnoszę o przeprowadzenie remontu nawierzchni drogi powiatowej relacji Jarnołtówek 

-Pokrzywna i Pokrzywna – Wieszczyna.

W związku z powyższym w szczególności :
1. proszę wymienić nawierzchnię na odcinku , most w rejonie byłego sanatorium " Aleksandrówka"

w Jarnołtówku do ośrodka " Karolinka" ( wyłączając wyremontowany fragment),
2. wymienić nawierzchnię na odcinku drogi w miejscowości Pokrzywna ( siedziba Opolskich
Parków Krajobrazowych – most nad rzeką Złoty Potok ),

3. proszę usunąć naciek asfaltowy o grubości ok. 4-5 cm na wysokości siłowni na wolnym

powietrzu w miejscowości Pokrzywna,

4. uprzątnąć , wyrównać i załatać ubytki pobocza przylegające bezpośrdenio do jezdni,

5. usunąć przyczynę wypływu wody oraz błota, żwiru z drogi leśnej na drogę powiatową
w miejscowości Pokrzywna rejon skrzyżowani z drogą prowadzącą do ośrodka "Drogowiec"
(pomimo monitów do zarządcy drogi powiatowej , taka sytuacja utrzymuje się od lat)


Uzasadnienie:


Aktualny stan techniczny bitumicznej nawierzchni na drodze Jarnołtówek- Pokrzywna
i Pokrzywna - Wieszczyna stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu, narażając ich na utratę zdrowia, dotyczy to głównie osób pieszych, rowerzystów i motocyklistów.
Wymienione odcinki drogi (punkt 1 i 2) są tak spękane , że ich nawierzchnia nadaje sie jedynie do wymiany.
Poza wyremontowanymi odcinkami na których wymieniono nawierzchnię, pozostałe fragmenty drogi pokryte są dziurami, których głębokość dochodzi do około 5 -7 cm, w zdecydowanej większości nawierzchnia jest spękana oraz pokryta muldami po wątpliwej jakości próbach tzw. natryskowego "łatania nawierzchni". Ponadto połamane,wykruszone fragmenty skrajni jezdni
i dziury w poboczu stwarzają bardzo niebezpieczne "pułapki" zwłaszcza dla uczestników ruchu rowerowego.
Fatalny stan techniczny przedmiotowych dróg utrzymywany jest przez lata a jedyną metodą naprawy to natryskowe łatanie ubytków , które nie daje rezultatów na dłuższy czas, a nawierzchnia pokryta jest wypukłościami.

Wymienionymi drogami poruszają się również turyści zarówno z kraju jak i z zagranicy odwiedzający ten rejon gminy i powiatu. Niestety stan techniczny dróg nie jest wizytówką powiatu.  Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Mieszkaniec
+3

Mieszkaniec

Brawo dla Gminy Głuchołazy za remonty i kolejne etapy rewitalizacji, szczególnie w części zdrojowej miasta Głuchołazy. Niestety wielki minus dla gminy za totalne ignorowanie potrzeb Pokrzywnej i Jarnoltówka. W Pokrzywnej głównie występuje turystyka pobytowa, która oddziaływuje na całą gminę. To od nas gmina więcej bierze niż daje. To nie tylko problem powiatowych dróg. Brak jest m.in. oświetlenia głównego deptaku, fatalna nawierzchnie dróg gminnych, brak ławek, ogólne zaniedbanie. Już najwyższy czas spełniać wyborcze obietnice. Niech wreszcie władze gminy zrozumieją, że tu nie chodzi tylko o mieszkańców, ale o coraz większą liczbę turystów, którzy mogą tu znów powrócić, ale trzeba o to zadbać. Chodniki to BARDZO ważna sprawa, bo chodzi tu o bezpieczeństwo, o dzieci , które przyjeżdżają do nas na kolonie, czy zielone szkoły. W Pokrzywnej najbardziej niebezpiecznym miejscem jest odcinek hotel Sudety - siłownia (droga powiatowa). Co roku jest ta sprawa przedstawiana władzą podczas zebrań sołeckich. Czas się obudzić i spojrzeć ok. 7 km dalej od miasta Głuchołazy. Taki odcinek, jak wspomniany wyżej ma ok 150 m, więc nie jest to wielki koszt dla budżetu powiatu i gminy, a może zapobiec nieszczęściu. Prosimy o działanie, najwyższy czas !
Observer
+11

Observer

Droga w opłakanym stanie. Poczekajmy aż skończą się dotacje unijne i zabraknie pieniędzy na utrzymanie dróg. Znając pomysły naszej ( polskiej - nie tylko lokalnej ) elyty "krojącej" obywateli z każdego grosza nakładając coraz więcej obowiązków, a ograniczając prawa. Wcale bym się nieździwił jakby wprowadzili obowiązek naprawy nawierzchni dróg i chodników przez właścicieli działek do których przylega pas drogi czy pas chodnika. Podobnie jak zrobili to w latach 90tych z odśnieżaniem. Kreatywność naszych gryzipiórków nie zna granic - byle tylko wykazać, ze są potrzebni i ciężko pracują.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: