FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss

Głuchołazyonline

Sprawdź jakość powietrza

smog


dscf6513

Dopiął swego Tomasz Hankus, który walczył z gminą o to, czy aby wszystkie strefy płatnego parkowania są legalne. Aby tego się dowiedzieć, jeszcze w lutym Pan Tomasz poprosił gminę o wyszczególnienie ulic, które mają status drogi publicznej. Pismo z odpowiedzią długo nie nadchodziło (po informacji, że odpowiedź będzie dopiero końcem marca), a w między czasie gmina na sesji w lutym uchyliła uchwałę o strefach parkowania. Pismo przyszło więc dopiero wówczas,  gdy strefy parkowania już nie istniały. Tomasz Hankus doszukuje się tu próby manipulacji w celu uniknięcia odpowiedzialności za parkingi, które powstały nielegalnie, bo na terenach nie będących drogą publiczną. 

O tym jednak pisze w całości sam Pan Tomasz we swoim wpisie:

No i wyszło szydło z worka... Moje obawy potwierdziły się co do gruntów na których, została wyznaczona Strefa Płatnego Parkowania w Głuchołazach, a w których nie znajdował się pas drogowy dróg publicznych - zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych “Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za: postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania”.

Oznacza to, że opłaty mogą być pobierane tylko na drogach publicznych, tutaj nie ma znaczenia czy miejsce zostało poprawnie oznakowane - po prostu opłaty pobierane po za drogami publicznymi są i były nielegalne.Teraz już wiadomo, dlaczego na pytanie odnośnie pewnych gruntów przedłużono udzielenie odpowiedzi na 31 marca 2017 r., a kilka dni po złożonym wniosku szybko podjęto uchwałę o zlikwidowaniu strefy płatnego parkowania.

Będąc świadomy urzędowej “gry” jeszcze przed uchyleniem uchwały wezwałem gminę do usunięcia naruszenia prawa, wraz z kilkoma mieszkańcami gminy, aby nie zamknąć drogi sądowej do zaskarżenia uchwały (bowiem orzeczenie sądu otwiera drogę do zwrotu nielegalnie poniesionych opłat przez kierujących)

31 marca 2017 r. dostałem odpowiedzi, z których wynika, iż działki stanowiące grunty pod parking na ul. Moniuszki przy targowisku miejskim, parking przy ul. Gen. Sikorskiego na przeciwko klubu “Krater” oraz duży parking przy drodze krajowej nr 40, znajdujący się miedzy ul. Grunwaldzką, a Curie-Skłodowskiej nie znajdują się w pasie drogowym dróg publicznych.

Aby mówić o drodze publicznej kategorii gminnej nie wystarczy samo oznaczenie w planie zagospodarowania KD czy ewidencji gruntów DR. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o drogach publicznych, zaliczenie drogi do kategorii dróg gminnych następuje na podstawie uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. Zatem aby mówić o drodze publicznej na terenie miasta Głuchołazy należącej do gminy wymagane jest podjęcie w tej sprawie uchwały przez Radę Miasta. Jak widzimy na pismach z Urzędu Miasta wymienione działki ani nie posiadają odpowiedniego przeznaczenia w planie zagospodarowania terenu oraz w ewidencji gruntów, ani nie została podjęta wymagana uchwała przez Radę Miasta w Głuchołazach. Działki 543, 572, 606, na których znajduje się droga publiczna dotyczą placu “Solidarności”

Podsumowując na parkingach, które znajdowały się po za drogami publicznymi nazywając sprawy po imieniu opłaty były wyłudzane przez organ Burmistrza Miasta Głuchołazy od 2010 r., sprawa trafi do sądu administracyjnego, który jeśli potwierdzi prawomocnym orzeczeniem nielegalność tych opłat będzie podstawa do zwrotu nienależnie pobranych opłat za postój, a ponadto może być podstawą odpowiedzialności urzędników za przekroczenie uprawnień działając na szkodę interesu publicznego (art. 231 § 1 k.k.).

pdfOdpowiedź 1

pdfOdpowiedź 2

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.

0 Nie lubię0

Komentarze

Pracuś
-4

Pracuś

panie tomaszu hankus, ma pan zakusy do naprawiania świata, naprawiaj pan ale zostaw pan Głuchołazy. Przez pana nie ma gdzie parkować. Auta stają od rana do wieczora w centrum . Zapraszam do Głuchołaz i mam nadzieję, że Policja albo Strażą Miejska wlepi panu mandat. Też się pan odwoła??? Płatne parkowanie jak najbardziej i to po 10 za godzinę, a pan doprowadził do zakorkowania miasta. Dumny jesteś tomaszu H ???
Koza
+8

Koza

Koza dobrej zmiany, swego czasu usłyszała od Burmistrza Sz. - Jacy to w urzędzie miasta pracują wysoko wykształceni fachowcy i inteligenci, że bez doktoratu , to nie ma co pchać się tam do pracy! - a tu okazuje się że niedouczeni kolesie, nie znający się w ogóle na prawie i przepisach- ustalili swoje własne prawo do dojenia mieszkańców i robienia dla siebie kasy.
Koza dobrej zmiany życzy Wszystkim Mieszkańcom: wesołych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych, oraz wzywa do otworzenia umysłu i oczu oraz jak najszybszego pogonienia naszych złych włodarzy.
gregor
+12

gregor

chciałoby się powiedzieć jakie miasto tacy radni...ale przecież miasto piękne,a radni tragedia!!!a w urzędzie miejskim 90 procent ludzi do wymiany łącznie z burmistrzem,nie miłą panią od meldunków i chodzącym po sklepach panem(robi to w czasie pracy) od nagrywania wesel,który też w pracy załatwia swoje prywatne sprawy i z nic nie robiącym p.przemkiem na czele itd.itd. naprawdę ,ci ludzie z urzędu miejskiego zachowują się tak jakby dalej chodzili do liceum.Głuchołazy potrzebują przywódcy,a w urzędzie miejskim potrzeba powiewu świeżości.nowych,po dobrych szkołach fachowców,a nie nieudaczników,którzy głównie po znajomości dostali pracę.
realista
-2

realista

Teraz chcialbym aby p.T.Hankus pozytywnie załatwił parkowanie w naszym miescie szczegolnie dla osób ktorzy prowadzą dzialalnosc gospodarczą aby mogli rozładować towar jak mąją dojechac klienici do sklepów.Dobrze jest stać z boku i szukać nieprawidłosci prawnychw tej ustawie.Tutaj winna leży po stronie urzedu gdzie nie potrafili prawnie przygotowac ustawę strefy płatnego parkowania.Panie mecenasie szuka pan luk prawnych w tej ustawie aby się wylansować.Jedz pan do Wrocławia,Opola innych miast tam jest pole do popisu dla pana - a nie w takim grajdolku jak Glucholazy.Bylem i jestem za strefą parkowania w naszym jezeli kogosc stać na samochód to symboliczna opłata za parkowanie nie będzie problemem finasowym da prace którzy obslugowali tą działalnosc i zawsze coś wpłyneło do kasy gminnej ,gdzie pieniądze przeznaczono na drogi i chodniki w naszym miescie i sprawnieszy był ruch komunikacyjny.Samochodow z roku na rok przebywa więc strefy są regulatorem sprawnosci komunikacyjnej..
zainteresowany
+7

zainteresowany

Oj puszczą ci nasi radni gminę z torbami. Zamiast pomagać szkodzą. Ciekawe skąd nagle gmina weźmie tyle pieniędzy. Rozgonić tą radę a w szczególności tych co szkodzą. Panowie radni wam się tylko wydaje że pomagacie. W/g mnie szkodzicie

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: