Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna!

Czy przeniesienie PSP2 do nowej lokalizacji jest słuszne?
  • Głosy: (0%)
  • Głosy: (0%)
  • Głosy: (0%)
Wszystkich głosów:
Pierwszy głos oddano::
Ostatni głos oddano::

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

img 4666
Ponad 60 osób  - rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 przybyło na spotkanie z komisją oświaty i Burmistrzem. To już ostatnie, "objazdowe" spotkanie tejże komisji. Jak można było się spodziewać, rodzice postawili na swoim. Nie chcą i nie pozwolą na zabranie im obecnej lokalizacji szkoły swoich pociech. Na nic argumenty o możliwych pieniądzach, jakie gmina może zyskać, gdyby do przenosin doszło. Rodzice rozumieją, czym kieruje się władza - a są to dobro całego miasta, tak, by uniknąć strat, jakie przez reformę edukacji mimo wszystko nasza gmina jak i te 2,4 tysiąca w kraju, poniesie. Rodzice patrzą przez pryzmat dobra swoich dzieci - to zrozumiałe - wszak każdy o swoje dziecko dba. Jak zapowiadał burmistrz - nie będzie nalegał na przenosiny. Obyło się bez wybuchów złości czy przekrzykiwania. Dyskusja była rzeczowa, merytoryczna. Rodzice i nauczyciele bronili swej szkoły. Wskazywali na atut położenia, rozdzielności klas początkujących od starszych roczników, plac zabaw dostępny dla tych pierwszych, ogrodzony i bezpieczny teren, dostępność i bliskość CK, Orlika, czy Świetlicy Socjoterapeutycznej. 

img_4663img_4665img_4666img_4667img_4668img_4669img_4670img_4671img_4672img_4673img_4674img_4677img_4679

Część z tych argumentów nie do końca jest pewna - może dojść do tego, że Świetlica Socjoterapeutyczna zostanie przeniesiona w inne miejsce - jak się dowiedzieliśmy, w przypadku pozostania tylko 2 podstawówek, trzeba znaleźć pomysł na wykorzystanie opustoszałych budynków po gimnazjum nr 1 i 2. To rozwiązanie przy okazji pozwala powiększyć żłobek, któremu brakuje miejsca. Jednym z pomysłów jest zlokalizowanie w jednym z gimnazjum gminnych organizacji - wspomnianej Świetlicy Socjoterapeutycznej, wydziałów oświaty mieszczących się dotychczas w budynku LO, także KTUKOLU, którzy ma swą siedzibę w LO ale i kilku innych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. O innym jeszcze pomyśle mówi Mariusz Migała w rozmowie z nami - to poniżej. 

Rodzice będą bronić swej szkoły - to pewne, mimo że były głosy, które mówiły o rozsądku, o myśleniu o całym mieście a nie tylko swoich potrzebach. Choć pojawiło się ziarno niepewności - co będzie, gdyby radni zdecydowali o powstaniu 3 czy 4 szkół podstawowych? To może oznaczać znaczne straty w ilości uczęszczających dzieci do SP2, a właśnie to ta szkoła może ponieść największe straty pod względem ilości dzieci - a to w przyszłości może doprowadzić do zamknięcia szkoły. O tym już pisaliśmy przy okazji poprzedniego artykułu o przyszłości edukacji w gminie.

O koncepcjach na oświatę:

Decyzja władzy nie będzie wbrew rodzicom - choć obecni radni nie określili się, jak zagłosują gdy przyjdzie czas podjęcia ostatecznej decyzji, to chyba żaden nie zagłosuje przeciw rodzicom. Nie jest to zbyt dobra nowina dla burmistrza, bo pojawi się problem zagospodarowania pozostałych po gimnazjach szkołach. 

Można różnie oceniać postępowanie rodziców - czy nie jest zbyt egoistyczne, bez przemyślenia o ewentualnych konsekwencjach na przyszłość? Bo przecież ich dzieci kiedyś opuszczą mury tej szkoły. Czy za kilka lat ktoś nie będzie zarzucał im brak całościowego spojrzenia na problem? Przecież szkoła mogłaby zmienić tylko mury - a szkołę nie tworzą mury tylko kadra, atmosfera, jaka w szkole panuje i praca nad rozwojem dzieci - jak to było podkreślane w rozmowach. Czy  krótkowzroczne myślenie rodziców dzisiejszych dzieci nie spowoduje konsekwencji w przyszłości?

Długo można pisać o tym, co nowego wniosły dzisiejsze dyskusje w "dwójce". Te ponad 2 godziny spokojnej, bez zbytnich nerwów rozmów prezentujemy do odsłuchania. Po to, by każdy mógł wyrobić sobie swoje zdanie o reformie, jaka nas czeka. Dyskusja, dzięki organizatorom, nad wyraz spokojna. Po wcześniejszych zapowiedziach, jakie słyszeliśmy od rodziców, mieliśmy obawy czy taka będzie. 

Poprosiliśmy o podsumowanie dzisiejszych rozmów Burmistrza, Edwarda Szupryczyńskiego i Przewodniczącego Komisji Oświaty, Mariusza Migałę.Wszystko w rękach radnych. Wczoraj na wyjątkowo długiej komisji oświaty, która trwała do ok. 19.30, przy pełnej widowni w sali urzędu nie doszło do zasadniczych decyzji. Wymownie przemilczano koncepcję włączenia gimnazjów w skład szkół podstawowych. Skoncentrowano się głównie na koncepcji pozostawienia na tą chwilę sytuacji taką, jaka jest, czyli pozwoleniu gimnazjum na stopniowe wygaszenie. Przedyskutowano ponownie koncepcję 3 jak i 4 szkół podstawowych. Poddany pod głosowanie wniosek o pozostawienie sytuacji tak, jak jest, (stopniowe wygaszanie gimnazjum i wyklarowanie się sytuacji) nic nie wniósł, wynik głosowania był 4 do 4 czyli taki, jaki jest skład osobowy komisji, choć pozwala przypuszczać, jaką uchwałę może przygotować burmistrz w pierwszej kolejności. 

Cztery szkoły i każda ma inny pomysł. A każdy pomysł to szkody dla innych szkół a dla siebie korzyść. Jak to pogodzić? Zachodzimy w głowę, co też mogą sobie myśleć członkowie komisji oświaty po tych wszystkich spotkaniach. 

Dorośli dyskutują - ale to dzieci będą odczuwać skutki podjętych decyzji. Oby te decyzje były takie, by rachunek skutków nie był krzywdzący dla dzieci. Bo to o nie tu chodzi, choć nie sposób pomyśleć o tych nauczycielach, których część już dostała wypowiedzenia. A ministerstwo twierdziło, że reforma przyniesie nowe miejsca pracy w szkolnictwie...

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: