Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

liceum copy
Niemałe poruszenie w gminie wywołała wczorajsza informacja podana przez Radio Opole, jakoby doszło do porozumienia w sprawie połączenia Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół. Studzimy emocje: - To nieprawda. Już dziś drugi raz ktoś  informuje mnie o tym (o informacji podanej przez Radio Opole) - mówi nam w rozmowie telefonicznej Burmistrz Głuchołaz, Edward Szupryczyński. Za wcześnie na obwieszczanie takich informacji, bo ten temat to na razie etap rozmów. Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji - tak można podsumować rewelacje podane przez Radio. Ale jak jest naprawdę? 

Kilka lat temu Starosta Powiatowy wysunął propozycję przejęcia budynku liceum wraz ze szkołą i jej remont. Ale tamta propozycja była tylko wolą wyrażoną w rozmowie. Teraz jest podobnie. Na razie trwają rozmowy. Nie ma jeszcze podjętej uchwały przez Radę Powiatu w Nysie. 

W piątek, po  sesji rady miasta,  na temat przyszłości Liceum rozmawialiśmy z Burmistrzem:

 - Budynek jest własnością gminy, z zastrzeżeniem na prowadzenie liceum - mówił nam Burmistrz. To była darowizna na określony cel. I chcemy, jakby odwrócić sytuację, jeżeli Rada Powiatu zgodzi się na to, że my w tej chwili dajemy darowiznę dla powiatu na prowadzenie liceum.

(GO) - A jaka jest pewność, że to liceum będzie prowadzone?

(Burmistrz) - Darowizna przestanie być darowizną, jeżeli liceum przestanie być prowadzone. Bo takie było zastrzeżenie do nas, że budynek nam przekazują na prowadzenie liceum. I chcemy jakby odwrócić sytuację. My nie oddajemy budynku, to nasz budynek. Przekazujemy go do do starostwa na prowadzenie liceum. I jeżeli starostwo przestanie prowadzić liceum to obiekt wraca do gminy - Takie są założenia.

- Starosta jest gotowy na takie rozwiązanie. Dobrze by było, gdy budynek będzie już starostwa, żeby pieniądze poszły na remont. Teraz czekam na decyzję Rady Powiatu, bo to oni muszą taką zgodę wyrazić. I wówczas możemy dalej procedować. - Natomiast nie chciałbym, gdyby to było od stycznia, bo uważam, że w trakcie roku wprowadziłoby by to niepotrzebne zamieszanie. Jest wrzesień, jest czas, żeby to wszystko przygotować. Bo to nie jest kwestia uchwały. To są akty notarialne, umowy. Tego w jeden dzień nie da się zrobić. 

- Myślę, że pomysł nie jest zły. Natomiast nie chciałbym, by nie było tego zapisu (o powrocie budynku, gdyby starostwo przestało prowadzić liceum - red.), bo w tym momencie powiat przestaje prowadzić liceum, bo powie, że mało dzieci, reszta do Nysy. I my zostaniemy bez liceum. A to byłaby katastrofa. To jest małe liceum, ale niech jest. Nie ukrywajmy - jeżeli rząd planuje czteroletnie liceum, to jest perspektywa prowadzenia szkoły. 

(GO) - Kwestia, czy to jest opłacalne?

(Burmistrz) - Szkolnictwo nigdy nie jest opłacalne. Nigdy, chyba że jest coś, co zaszokuje, coś co spowoduje że szkoła, oprócz promocji nagle stworzy coś takiego, czego nie ma w powiecie prudnickim czy nyskim. Dzisiaj szkoły realizują program, ale nie ma czegoś wybitnego, z pomysłami. Są pomysły szkół mundurowych, dziennikarskich, tysiące innych - one już zbladły. Trzeba coś nowego wynaleźć. 


p1210296Może starosta powiatowy, Czesław Biłobran ma taki pomysł? W trakcie kampanii do wyborów samorządowych wspierał, w ramach swojego ugrupowania politycznego lokalne struktury PSL w wyborze ich kandydatów. Wówczas powiedział, że kierunki nauki w liceum nie przystają do tego, co jest potrzebne w gminie. Stwierdził, że tu trzeba kierunków nauki, jakie wyznacza trend w gminie. Brakuje ludzi kwalifikowanych w hotelarstwie, w turystyce, w obsłudze gości zagranicznych - brak jest nauki języków na wysokim poziomie, umożliwiającym tym młodym ludziom perfekcyjną obsługę zagranicznych gości w gminie i powiecie. W Jarnołtówku i Pokrzywnej,  będąc gościem restauracji, starosta zauważył, że ludzie tam pracujący nie umieją rozmawiać z zagranicznymi gośćmi, nie mają dużego pojęcia o tym, jak zdobyć klienta i jak go zatrzymać. Takie kierunki nauki widzi w naszym LO. 

Zmiana właściciela szkoły to także zmiany w samej placówce. Zapewne skład kadry może się zmienić. Ostanie informacje, jakie do nas docierały od zdenerwowanych rodziców mówiły o roszadach personalnych, jakie tam się dokonały. - Dyrektor zwolniła dwóch, bardzo dobrych nauczycieli języków obcych, którzy mieli pomysł i aktywnie pracowali na rzecz szkoły, a potem, na spotkaniu (wywiadówce) z rodzicami pytała, czy ktoś nie zna nauczyciela języka do pracy w szkole - pisała nam jedna z matek opisując to co się dzieje w murach szkoły. 

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze po myśli i dojdzie do porozumienia, to od września w Głuchołazach będzie jedna szkoła ponad gimnazjalna, albo ponadpodstawowa, o ile dojdzie do wygaszania gimnazjum. W budynku liceum, znajdzie się miejsce dla połączonych szkół - ZS i LO. Natomiast budynek Zespołu Szkół zostanie przekazany z rąk powiatu do gminy na jej cele. 

Foto: archiwum glucholazyonline.com.pl

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

adaś
+5

adaś

Cytuję gość:
Wszystko fajnie tylko dlaczego nikt nie pyta o zdanie Zespołu Szkół, wszyscy ratują liceum a szkoła, która cały czas ma lepszy nabór i wiecej uczniów teraz ma się przenosić!!! A może ktoś zapyta uczniów rodziców...

LO to ruina !!! natomiast w ZS wstawiono okna, budynek ocieplono,powstały nowe pracownie , zainstalowano nowoczesne ogrzewanie , jest po prostu szkołą w której jest ciepło i do której chce się chodzić, co nie można powiedzieć o LO gdzie uczniowie siedzą w kurtkach na lekcji a tak nawiasem mówiąc sanepid już dawno powinien zamknąć tą szkołę !!!!!
kazik
-9

kazik

Dwie szkoły a każda prowadzona przez inny organ,ale w swoich budynkach.Myślę ,że nasze władze nie podejma decyzji tak pochopnie jak robi to minister Zalewska.Spokojnie powoli-pomyślec nad profilami ,zapewnic kadrę i środki finansowe.Jak juz pisałem mogą być 2 szkoły ponagimnazjalne .Dyskutować i powoli podejmowac dobre decyzje.
Joker
-2

Joker

W samym mieście Głuchołazy(nie licząc gminnych wiosek) koszt nauczania religii wliczając przedszkola , gimnazja , szkoły ponadgimnazjalne to ponad 130 tysięcy złotych rocznie. Tam szukajcie kasy. A nie uczycie dzieci o diabłach , piekle czy dziadku z brodą z nieba który obserwuje ich całe życie niczym Big Brother od małego
Iza
+1

Iza

Cytuję Anty_Kleryk:
A może tak religie przenieść dla chętnych do salek katechetycznych. Koszt pensji dla wszystkich katechetów w przedszkolach,podstawówkach, gimnazjach,technikach czy liceach wyniósł za 2015 rok uwaga około miliard 760 milionów złotych z budżetu państwa. I wtedy jakaś kasa by się znalazła na ratowanie szkół. A chętni poszliby na naukę religii do salek przy kościołach.
Boga mam w sercu to jest mój bóg i nikt nie będzie mnie uczył jak go kochać bo nikt tego nie wie lepiej ode mnie !!!!!
ada
+7

ada

A ja 20 lat temu kończyłam Liceum Zawodowe ( krawieckie), więc się pytam gdzie te nasze krawcowe i szwaczki się podziały ja wiecznie żyć nie będą !!!! A informatyków jest od groma , więc się pytam kto łachy będzie szył jak mnie zabraknie ? A to teraz jest branża niżowa na rynku !!!
rodzic
+10

rodzic

A wielka szkoda, że LO nadal pozostanie pod zarządem obecnej władzy-władzy ,która nie ma dobrego pomysłu na rozwój tej szkoły.WIELKA SZKODA !!!!!!!!!!
troll
+10

troll

"Dyrektor zwolniła dwóch, bardzo dobrych nauczycieli języków obcych, którzy mieli pomysł i aktywnie pracowali na rzecz szkoły..." się uśmiałem :lol:
gość
+20

gość

Wszystko fajnie tylko dlaczego nikt nie pyta o zdanie Zespołu Szkół, wszyscy ratują liceum a szkoła, która cały czas ma lepszy nabór i wiecej uczniów teraz ma się przenosić!!! A może ktoś zapyta uczniów rodziców...
Gość
+15

Gość

"Szkolnictwo nigdy nie jest opłacalne." i kto to mówi :nauczyciel?, były Dyrektor szkoły?, Burmistrz !!!!. Dziwne to.
Anty_Kleryk
+24

Anty_Kleryk

A może tak religie przenieść dla chętnych do salek katechetycznych. Koszt pensji dla wszystkich katechetów w przedszkolach,podstawówkach, gimnazjach,technikach czy liceach wyniósł za 2015 rok uwaga około miliard 760 milionów złotych z budżetu państwa. I wtedy jakaś kasa by się znalazła na ratowanie szkół. A chętni poszliby na naukę religii do salek przy kościołach.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: