-
Opublikowano: 10 kwiecień 2021
-
Odsłony: 3011
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Istnieje wiele profesji, które obligatoryjnie wymagają pracy przy komputerze i to przez kilka godzin dziennie. Niestety praca przy monitorze może wpływać destrukcyjnie, negatywnie na nasze zdrowie i może przyczynić się do powstawania wielu dysfunkcji organizmu - szczególnie narządu wzroku.
Zaburzenia funkcjonowania wzroku może być wywołane przez długi czas spędzony przed komputerem, który emituje światło niebieskie i w konsekwencji doprowadza do poważnych reperkusji czyli pogorszenia narządu wzroku np.: krótkowzroczności. Długa praca przy monitorze może również spowodować wystąpienie zespołu suchego oka. Pojawia się wówczas gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez. Może pojawić się odczucie pieczenia i suchości. Wywołuje to uczucie dyskomfortu związanego z suchymi, czerwonymi oczami. Zbagatelizowane symptomy mogą doprowadzić do permanentnego stanu. Elementarnym sposobem na nawilżenie jest stosowanie kropli do oczu o działaniu nawilżającym, ale które nie zawierają konserwantów. Najlepiej używać preparatów imitujących sztuczne łzy.
Newralgiczne jest aby pamiętać o częstych przerwach podczas których wskazane jest aby wietrzyć pokój w którym pracujemy, a dzieci się uczą. Najlepszym sposobem na zapobieganie suchości oka są regularne przerwy w pracy przed monitorem i oczywiście adekwatne oświetlenie. Ponadto profilaktycznie sugerowane jest wykonywanie co 30 minut ćwiczeń polegających na wodzeniu wzroku po różnych przedmiotach, intensywnym mruganiu powiekami. Prymarne jest aby dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody, oraz wdrożenie zbilansowanej diety bogatej w kwasy omega – 3.
Podejmując decyzję o zakupie okularów do pracy przy komputerze, warto wybrać soczewki z powłoką antyrefleksyjną, która neutralizuje niebieskie światło.
Wprowadzone restrykcje zredukowały czas spędzony na świeżym powietrzu. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się sporadycznie ponieważ nauczanie notorycznie ulega zmianom (zdalne, stacjonarne, hybrydowe). Nasze pociechy spędzają więc wolny czas przed urządzeniami elektronicznymi. Rodzice zaabsorbowani pracą zawodową, domową nie zawsze mają czas lub siłę po wykonaniu wszystkich obowiązków na zaangażowanie w kreatywne zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu. Jednak powinniśmy maluchowi ograniczyć czas spędzony przed laptopem, telewizorem ponieważ niebieskie światło doprowadza również do spadku melatoniny – hormonu snu, który odpowiedzialny jest za prawidłową regulację snu i czuwania. Spadek tego hormonu powoduje perturbacje, problemy związane ze snem. Natomiast kłopoty wiążące się ze snem wywołują rozdrażnienie, rozkojarzenie, dekoncentrację, a to natomiast rzutuje na rezultaty naszej pracy i efekty nauki dzieci.
Źródło: Encyklopedia zdrowia
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0