Facebook Twitter Youtube Czytnik rss Nasza aplikacja mobilna

wenus

Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

pregnant 453197 480 copy 

Wiele zatrudnionych kobiet podczas ciąży zmuszonych jest do absencji, nieobecności w pracy i to nie z prozaicznych przyczyn ale z powodu występujących dotkliwych dolegliwości, perturbacji zdrowotnych, które uniemożliwiają normalne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy. Pewnych symptomów, a szczególnie będąc w stanie odmiennym nie należy trywializować. W wielu przypadkach jest to uzależnione od warunków, w których przyszła mama wykonuje pracę. Jeżeli praca stanowi zagrożenie dla matki i dla płodu, kobieta powinna obligatoryjnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który w takiej sytuacji z pewnością wystawi L4. W sytuacjach gdy praca wiąże się z permanentnym stresem, zaangażowaniem emocjonalnym lub związana jest z nadmiernym wysiłkiem kobieta zyskuje prawo do zwolnienia już w pierwszym trymestrze ciąży.


 Newralgiczne jest, że wysokość zasiłku chorobowego wynosi 100% wynagrodzenia jeżeli odprowadzane były składki na ubezpieczenie chorobowe przez okres 90 dni. Przez pierwsze 33 dni zobowiązany do wypłacania zasiłku jest pracodawca, a od 34 dnia zasiłek wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kobiecie ciężarnej przysługuje prawo do przebywania na L4 przez całą ciążę, czyli nawet przez 270 dni. Najbardziej prymarny jest fakt, że kobieta jest objęta ochroną przed zwolnieniem z pracy. Zawieszenie może nastąpić w przypadku gdy: pracodawca ogłosi upadłość, lub likwidację firmy w której pracuje kobieta lub gdy dochodzi do zwolnienia dyscyplinarnego w przypadku rażącego złamania obowiązujących zasad przez pracownicę.


Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim zobligowana jest do pozostawienia adresu pod którym będzie przebywać podczas zwolnienia lekarskiego. Powinna być przygotowana na niezapowiedzianą  inspekcję przedstawicieli ZUS, którzy prowadzą kontrolę i sporządzają protokół odwiedzin. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem np.: wyjazd w góry, lub nad morze.


 - Wydział Zasiłków może wydać decyzję o odmowie prawa do zasiłku w każdym przypadku, gdy świadczeniobiorca wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, czyli wykonuje czynności inne, niż zwykłe czynności życia codziennego np. wyjazd turystyczny lub w innym celu, niż leczenie lub rehabilitacja – skonstatował pracownik ZUS.


 Niedopuszczalne jest wykonywanie obowiązków domowych zmuszających do intensywnego wysiłku ze względu na stan zdrowia kobiety.  I co bardzo kluczowe dla ZUS: czy faktycznie kobieta ciężarna wykorzystuje ten czas na leczenie zgodne ze wskazaniami lekarza. Warto precyzyjnie zapoznać się z drukiem wydanym przez lekarza, aby nie narazić się na nieprzyjemne reperkusje, konsekwencje (1 - oznacza, że chora powinna pozostawać w łóżku, natomiast 2 - chora może chodzić - czyli możliwe jest wyjście do apteki, lub do pobliskiego sklepu i nikt nie może mieć o to obiekcji, zastrzeżeń).
Jeżeli jednak osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.


- Pozbawienie prawa do zasiłku najczęściej związane jest z podjęciem pracy zarobkowej, niestosowaniem się do zaleceń lekarza prowadzącego. Ponadto ubezpieczeni niejednokrotnie umieszczając np. na portalach społecznościowych zdjęcia z wyjazdów, wakacji itp. potwierdzają niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego  – skonkludował urzędnik ZUS.

ZDROWIA DLA WSZYSTKICH PRZYSZŁYCH MAM

 

Foto: Pixabay

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię1

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.