-
Opublikowano: 22 grudzień 2020
-
Odsłony: 3123
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Biegamy po sklepach i kupujemy wszystkie niezbędne nam wiktuały do przygotowania świątecznych dań. Potrawy wigilijne powinny być postne, ale i sycące. Na stole powinno znaleźć się 12 potraw, a newralgiczne jest, żeby po dniu pełnym wyrzeczeń każdą z nich spróbować. To ma zapewnić szczęście i dostatek przez cały przyszły rok. Ale czy wiemy co symbolizują wigilijne potrawy? Poznajmy symbolikę choć kilku z nich.
BARSZCZ CZERWONY
Trudno wyobrazić sobie wieczerzę wigilijną bez barszczu czerwonego z uszkami. Zwolenników tej potrawy jest bardzo wielu. Pomimo tego, że dość często jest podawany na obiad to jednak w wigilię zyskuje na smaku i nie możemy oprzeć się pokusie, aby sięgnąć po repetę. Buraki dzięki swoim właściwościom wpływają pozytywnie na nasz organizm, gdyż wzmacniają odporność, poprawiają pamięć, wspomagają funkcjonowanie mózgu oraz działają kojąco na układ nerwowy. Buraki według wierzeń ludowych symbolizują długowieczność więc kolejna porcja jest w pełni uzasadniona i nie będzie to interpretowane jako łakomstwo.
ŚLEDZIE
Według chrześcijańskiej symboliki śledź jest symbolem odradzającego się życia, a także postu oraz wyczekiwania. Nie może więc zabraknąć go na wigilijnym stole. Śledź kojarzony jest głównie jako potrawa wigilijna lub jako….. zakąska do wódki. Podawany może być w śmietanie, oleju, sosie słodko - kwaśnym lub w occie. Można go serwować na różne sposoby według własnego upodobania i oczywiście osób zaproszonych na wieczerzę.
KARP – Niemal w każdym polskim domu na każdym wigilijnym stole króluje karp, który jest chrześcijańskim symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności Jezusa. W tym roku mogą być trudności z zakupem żywego karpia, gdyż wiele sklepów dokonało rezygnacji ze sprzedaży żywych ryb. Niezależnie od tego, jaki rodzaj ryby umieścimy na wigilijnym stole to jej obecność będzie analogiczna do symbolu karpia czyli odradzania się do życia. Aby w domu zapanowała harmonia, zgoda to obligatoryjnie należy podać ją w wigilię. Ryba to zdrowie i dobrobyt, więc w wigilijnym jadłospisie nie może jej zabraknąć. Niektórzy przechowują łuski wigilijnego karpia w portfelu, bo wierzą, że przynosi bogactwo.
KOMPOT Z SUSZU – Niekoniecznie każdy gustuje w smaku i aromacie suszu jednak jest on nieodzowny. Jest to esencja z suszonych jabłek, śliwek, gruszek, które symbolizują długowieczność, miłość i co najbardziej elementarne odpędzają złe moce.
CHLEB - Symbolika chleba jest porównywalna do znaczenia opłatka. Newralgiczne jest że, chleb symbolizuje ciało święte. Jest więc symbolem miłości i życia. Jest także oznaką dostatku. Rodzinę która spożywa chleb w ten wieczór czeka błogostan, ukontentowanie z życia i pomyślność. Chleb gwarantuje także dobrobyt w Nowym Roku.
KAPUSTA Z GROCHEM - potrawy wigilijne opierają się głównie na kapuście kiszonej np.: pierogi, uszka, kapusta z grzybami. Kapusta kiszona zawiera witaminę C, magnez, potas, żelazo i wapń.. Z uwagi na obecność bakterii kwasu mlekowego, powstających w procesie fermentacji, jest produktem bardzo zdrowym, zalecanym w profilaktyce chorób układu pokarmowego.
Kapusta z grochem ochrania nas przed wszelkimi dolegliwościami, perturbacjami zdrowotnymi. Ponadto kapusta symbolizuje witalność oraz siłę.
SMACZNEGO
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0