Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

jesien Odczuwamy notoryczne zmęczenie, znużenie, spadek energii oraz migreny? Dopada nas refleksyjny nastrój, melancholia i z niczego nie jesteśmy ukontentowani? O czym mogą świadczyć te objawy?
Symptomaty wskazują na jesienne przesilenie. Mogą mieć charakter psychiczny i fizyczny i wiążą się z niestabilnymi warunkami pogodowymi. Trudności sprawia organizmowi przystosowanie się do częstych zmian aury: ciśnienia, temperatury.Deliberujemy, zastanawiamy się z czym może wiązać się tak diametralna zmiana naszego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Te symptomy wskazują, że należymy do osób, które mają obniżoną zdolność aklimatyzacji, adaptacji do zmieniających się warunków meteorologicznych. W tym okresie najczęściej takie objawy świadczą o jesiennym przesileniu.

 
Symptomaty mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Jeżeli jednak po upływie kilku tygodni nadal odczuwamy te przykre dla nas dolegliwości nie należy tego bagatelizować, ignorować. Wówczas należy znaleźć inny powód naszego złego samopoczucia. Warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym.


Jakie są czynniki, przyczyny wywołujące pogorszenie samopoczucia, które związane są z przesileniem jesiennym?
Newralgiczne są warunki meteorologiczne, które wpływają pejoratywnie, negatywnie na naszą kondycję fizyczną i psychiczną: mżawka, silniejsze podmuchy wiatru potęgujące odczucie chłodu, wcześniej zapadający zmrok. Kolejnym niebagatelnym czynnikiem jest nieadekwatna dieta. Coraz częściej odżywiamy się kalorycznym, tłustym pożywieniem. Niestety ciężkostrawne potrawy nie wpływają w korzystny sposób na nasze organizmy. Sprawiają, że nie odczuwamy przypływu wigoru, a wręcz przeciwnie czujemy się ociężali bez animuszu. Energii, sił witalnych również brakuje nam z powodu sporadycznego spędzania czasu na powietrzu, a to przyczynia się do niedostatecznego dotlenienia organizmu. 

 
Jednak fundamentalną przyczyną, która powoduje zintensyfikowanie odczucia nieprzyjemnych objawów jest ograniczona ilość światła słonecznego.


Oznaki występujące podczas jesiennego przesilenia są analogiczne do objawów związanych z depresją
•    bezpodstawne, niczym nieuzasadnione uczucie smutku, przygnębienia,
•    apatia,
•    irracjonalny lęk,
•    wahania nastroju,
•    brak motywacji do działania,
•    irytacja,
•    brak inicjatywy, marazm,
•    desperacja,
•    osłabienie koncentracji,
•    utrata aspiracji, pasji, które stanowiły źródło satysfakcji, zadowolenia


Najczęstsze objawy somatyczne:
    - osłabienie organizmu i związany z tym brak energii,
    - zmiana apetytu (zmniejszony lub zwiększony)
    - zaburzenia snu (nadmierna senność lub bezsenność)
    - bóle głowy, brzucha,
    - nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego,
    - zaburzenia cyklu miesiączkowego


Jakie istnieją skuteczne sposoby na zminimalizowanie objawów związanych z przesileniem?
Priorytetowo powinno się dokonać radykalnej zmiany sposobu odżywiania się.  W jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Są one bogatym źródłem witaminy B, która odpowiedzialna jest za układ nerwowy. Występuje również w ziemniakach, nasionach dyni, słoneczniku i sezamie.

Ponadto jesienią nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, gdyż organizm potrzebuje ruchu. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na serce, układ krążenia, trawienia oraz podnoszą ilość endorfin, które wywołują dobre samopoczucie i poprawiają nastrój.

Aby zachować codzienną energię życiową powinno się zatroszczyć o jakość snu, unikania sytuacji konfliktowych oraz zadbanie o przyjemne otoczenie. Pozytywne relacje z innymi osobami są podstawą dobrego samopoczucia.


Foto: Pixabay

Źródło: Encyklopedia zdrowia

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Gosia

Gosia

No, niby wszyscy o tych niedogodnościach wiedzą, podpisują się pod zmianami obydwoma rękami - a jednak nic z tym nie robią. Może czas, by nasze ciężkie, jesienne i wiosenne życie należało do nas? A nie do pseudouczonych?
Maciej
+1

Maciej

No i fajnie !!! niech dalej - zdrowo myślący, wprowadzają zmiany czasowe, które, za przeproszeniem "mają poprawić nam nastrój...''.
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.