-
Opublikowano: 01 lipiec 2020
-
Odsłony: 3230
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)
Abstrahując od wyborów, polityki, które są dla nas wielu prymarne, chciałabym poruszyć również niebagatelny temat, który mnie zaintrygował.
W obecnych czasach apteki dysponują tysiącami środków farmakologicznych, które dostępne są na receptę lub bez, a wśród nich preparaty homeopatyczne, ziołowe, pochodzenia naturalnego, suplementy, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Mając do wyboru tak bogaty asortyment niejednokrotnie mamy dylemat odnośnie wytypowania adekwatnego medykamentu dostępnego bez recepty, który zredukuje naszą uciążliwą dolegliwość. Dokonanie nieprawidłowego wyboru może wiązać się z poważnymi reperkusjami.
Wiele osób jest hospitalizowanych z przyczyny niewłaściwego zażywania leków. Permanentne, chroniczne stosowanie substancji leczniczych może doprowadzić do rozwoju tolerancji na ten środek leczniczy, co związane jest z tym, że sukcesywnie musimy zażywać większe dozy, dawki w celu uzyskania identycznej reakcji organizmu, takiej jak w okresie początkowym. Poddajemy więc weryfikacji, próbie kolejne specyfiki na własnym organizmie, a to może spowodować poważne zaburzenia zdrowotne. Uodpornienie na medykamenty może przekształcić się w uzależnienie.
Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Te niepożądane działania mogą być diametralnie odmienne u różnych osób i dla różnorodnych leków: niektóre mogą wywoływać biegunki lub zaparcia, a inne senność lub bezsenność, a jeszcze inne reakcje alergiczne. Nie można precyzyjnie określić w jaki sposób lek zadziała na dany organizm. Niektóre skutki uboczne mogą uintensywnić się w trybie natychmiastowym, inne działania niepożądane, konsekwencje mogą zaktywizować się dopiero po upływie kilku lat. W szeregu przypadków efekty uboczne ulegają redukcji, zmniejszeniu się z biegiem czasu lub mogą zostać zupełnie wyeliminowane, zneutralizowane dzięki obniżeniu, zredukowaniu przyjmowanej dawki. Istnieje opcja zamiany na lek o analogicznych właściwościach terapeutycznych.
Pryncypialna jest obserwacja reakcji organizmu po zastosowaniu medykamentu i obligatoryjne jest w momencie zaistnienia perturbacji zdrowotnych przekazanie tych informacji lekarzowi. Lekarz wówczas może zdecydować np.: o skorygowaniu dawki, lub zmianie leku.
Pewne grupy ludzi posiadają podwyższoną podatność na występowanie niepowołanych efektów ubocznych. Zalicza się do nich: dzieci, ludzi w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży i karmiące.
Interakcje, czyli wzajemne oddziaływanie leków: spora liczba specyfików wchodzi między sobą w reakcje stając się przyczyną powstawania symptomów, które nie występują po podaniu ich oddzielnie. Problem może ulec eskalacji, nasileniu, gdy pacjenci zażywają jednocześnie kilka lekarstw przepisanych z powodu wielu istniejących chorób, np.: środek obniżający ciśnienie, na tarczycę oraz suplementy diety i leki dostępne bez recepty np.: przeciwbólowe. Każdy z nich może wywoływać działania niepożądane, a zażywane razem mogą wzajemnie na siebie oddziaływać. W konsekwencji tych interakcji działanie leków może zostać np.: wzmożone, nasilone lub osłabione. Mogą też stać się przez to dla naszych organizmów toksyczne.
Newralgiczne jest przy dokonywaniu selekcji, aby zachować się racjonalnie i sceptycznie podchodzić do reklam przedstawiających różnorodne preparaty w samych superlatywach. Nie należy sugerować się opiniami znajomych, którym ten specyfik kolokwialnie mówiąc „pomógł”. Pamiętajmy, że jednym osobom może faktycznie pomóc, a innym wręcz zaszkodzić, ponieważ każdy z nas ma inny organizm. Wskazane jest precyzyjne zapoznanie się z ulotką i nie należy ignorować i bagatelizować ostrzeżeń zawartych w treści. Najlepszą opcją jest konsultacja z kompetentną osobą, czyli lekarzem lub farmaceutą. Nie można zapominać, że leki, zioła oraz suplementy mogą wchodzić w niezliczone interakcje.
Należy respektować, przestrzegać zaleceń lekarza i zgodnie z zaordynowaną przez lekarza dawką przyjmować przepisane lekarstwo. To czy zażyty lek zadziała w sposób prawidłowy zdeterminowane jest wieloma czynnikami. Efektywność wielu środków leczniczych jest uwarunkowana m.in. od ustalonej pory ich zażywania, adekwatnej dawki (nie przekraczać, nie obniżać) i sposobu przyjmowania (na czczo, w trakcie jedzenia czy też po posiłku).
Interakcje mogą głównie pojawić się pomiędzy lekami, a alkoholem lub niektórymi składnikami pożywienia. Biorąc kwas acetylosalicylowy i pijąc sok cytrusowy można spowodować destrukcyjne konsekwencje np.: podrażnienie żołądka. Połączenie leku uspokajającego, nasennego, przeciwbólowego z napojami alkoholowymi może nawet zakończyć się śmiercią.
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!1
Nie lubię0