-
Opublikowano: 23 czerwiec 2020
-
Odsłony: 3572
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)
Pesymistyczne nastawienie do życia deprecjonuje, obniża jego jakość. Pesymista postrzega świat w ciemnych kolorach i nie umie zauważać pozytywnych aspektów życia. Taki stosunek do życia jest połączony z permanentnym odczuwaniem lęku, brakiem pewności siebie i utrudnieniami w komunikacji interpersonalnej. Pesymiści skłonni są do separacji, odizolowania się od otoczenia i zrywania więzi rodzinnych. Układają w myślach czarne scenariusze. Odbija się to niestety niekorzystnie na zdrowiu. Ludzie, którzy mają skłonności, predyspozycje do zagłębiania się w negatywnym, dojmującym myśleniu i przywoływaniu smutnych zdarzeń z przeszłości obciążeni są prawdopodobieństwem zachorowania na demencję.
Dokonane badanie, w którym uczestniczyło 350 osób powyżej 55 roku życia potwierdza, że poddawanie się myślom o odcieniu ujemnym, pejoratywnym, oraz krytyczne spojrzenie na siebie samego i otoczenie wywołuje kumulację w mózgu białek odpowiedzialnych za pojawianie się symptomów związanych z chorobą Alzheimera.
Skany mózgu ujawniły wzajemne powiązanie, korelację pomiędzy destrukcyjnym myśleniem, a kłopotami z pamięcią, utrudnieniem w przyswajania wiedzy oraz problemem z wysławianiem się, doborem słów i poprawnym budowaniem zdań.
Badania wykazały, że optymistyczny i entuzjastyczny stosunek do życia umożliwia zapobiec rozlicznym schorzeniom między innymi udarom mózgu, lub zawałom serca. Ponadto osoba z pesymistycznym usposobieniem ma wzmożony poziom stresu, który przyczynia się do częstszego popadania w irytację z błahych, marginalnych powodów, oraz do rozregulowania pracy układu krwionośnego. Pesymiści w przeciwieństwie do optymistów mają częściej problemy z sercem np.: arytmia. Borykają się również z problemami gastrycznymi.
Brytyjscy uczeni sugerują, aby nauczyć się pozytywnego myślenia, oraz wewnętrznej harmonii i ukontentowania z życia, gdyż wpływa to w sposób wzmacniający na układ odpornościowy. Aby nie dopuścić do pogorszenia kondycji, stanu zdrowia należy radykalnie zmienić stosunek do życia. Wyeliminowanie skłonności do pesymizmu, defetyzmu zabezpieczy przed rozmaitymi perturbacjami zdrowotnymi.
Główny inicjator badań konstatuje, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być międzynarodowym priorytetem, a szczególnie w czasach pandemii koronawirusa.
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0