-
Opublikowano: 08 czerwiec 2020
-
Odsłony: 3258
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)
Aura odgrywa prymarną rolę w funkcjonowaniu naszych organizmów. W znacznym stopniu zmiany pogody oddziałują na osoby z niskim ciśnieniem, chorych na przewlekłe schorzenia (np. astma, problemy zdrowotne związane z reumatyzmem). Dodatkowo permanentny stres, brak snu i przeciążenie również wpływają na nasze organizmy w sposób destrukcyjny.
Meteoropaci, to grupa osób, która dotkliwie odczuwa wszelkie zmiany pogody. Meteoropatia, czyli podatność organizmu na bodźce pogodowe jest w stanie zdeprymować, kolokwialnie mówiąc dać się we znaki. Dlatego nie należy interpretować meteoropatów jak hipochondryków, którym przeszkadza taka bagatela jak pogorszenie warunków meteorologicznych. Liczba cierpiących na meteoropatię wzrasta wraz z rozwojem cywilizacji. Centralne ogrzewanie lub klimatyzacja usypiają mechanizmy przystosowawcze, adaptacyjne organizmu. Osób reagujących niekorzystnie na zmiany pogody jest znacznie mniej na wsi niż w mieście. Ludzie mieszkający w środowisku wiejskim koegzystują z przyrodą i dzięki temu zyskują większą odporność i są bardziej zahartowani. Zostało rozpropagowane, że meteoropatia staję się chorobą cywilizacyjną. To jest cena jaką płacimy za postęp, progres.
Gdy jest skwarnie i dusznawo korzystamy z klimatyzacji w samochodach, a w chłodne, dni, gdy następuje spadek temperatury poszukujemy źródła ciepła np.: w postaci centralnego ogrzewania. To niestety ma niekorzystny wpływ na nasz mechanizm adaptacyjny. Pozostawanie przeważającą część dnia w zamkniętym lokalu, jazda samochodem zamiast rowerem, permanentny stres, nieadekwatna dieta - to czynniki sprzyjające powstawaniu meteoropatii.
Uczeni nie potrafią wyeksplikować, wytłumaczyć, dlaczego pogoda może tak radykalnie, diametralnie wpływać na ludzki organizm i dlaczego wówczas meteoropaci przechodzą tortury. Spekulują, że za perturbacje zdrowotne, dolegliwości ponosi odpowiedzialność tak zwany stres pogodowy, który doprowadza do nieprawidłowości, zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Komunikaty o nieprzychylnych warunkach meteorologicznych z receptorów trafiają do mózgu. Jeżeli doznajemy uczucia strachu przed zjawiskiem atmosferycznym to w takiej sytuacji odczuwamy negatywne emocje, a szczególnie gdy występują anomalia pogodowe np.: trąby powietrzne, nawałnice.W takim przypadku, następuje wzmożone wytwarzanie adrenaliny przez nadnercza. Adrenalina odgrywa niebagatelną rolę w mechanizmie stresu. Pod jej silą oddziaływania następuje przyśpieszenie częstotliwości rytmu serca i podnosi się ciśnienie krwi, naprężają się mięśnie. Adrenalina oddziałuje na nas w sposób stymulujący, aktywizacyjny, pobudzający.
Niezależnie od pogody starajmy się codziennie przebywać na świeżym powietrzu, a czas spędzać w sposób aktywny, ponieważ ruch pod gołym niebem umożliwi zaadaptować, przystosować organizm do zmian atmosferycznych.
Foto : Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0