-
Opublikowano: 03 maj 2020
-
Odsłony: 3647
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)
Przed koronawirusem powinniśmy chronić się wszyscy, ale nadrzędną, prymarną uwagę należy skoncentrować na osobach starszych, ponieważ należą do największej grupy ryzyka i posiadają obniżoną odporność. Układ immunologiczny ulega osłabieniu wraz z upływem wieku. Jednak niekwestionowanym argumentem przemawiającym za zachowaniem ostrożności przez osoby starsze są choroby współistniejące. Istnieje nie tylko ryzyko zakażenia, ale również wystąpienia powikłań, perturbacji zdrowotnych po przebytej chorobie COVID – 19.
Wiele charakterystycznych schorzeń dla wieku podeszłego zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji, która nie zawsze może zakończyć się powrotem do zdrowia. Należą do nich: obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, niewydolność serca, astma, cukrzyca.
U osób starszych występują symptomy, które sporadycznie pojawiają się u ludzi w młodszym wieku np.: utrata apetytu, ospałość, zmęczenie i zawroty głowy, które mogą doprowadzić do upadku i utraty przytomności. Inne symptomaty to: dezorientacja, apatia, wymioty, majaczenie, zmiany w zachowaniu. Typowe objawy COVID – 19 takie jak: suchy kaszel, wysoka gorączka mogą w ogóle się nie pojawić. Ta diametralna rozbieżność może prowadzić do maskowania oznak związanych z infekcją i może być interpretowane jako zupełnie odmienne schorzenie. Nie można więc trywializować, bagatelizować żadnych przejawów, niepokojących sygnałów i należy obligatoryjnie skonsultować się z lekarzem.
Wskazane jest, aby seniorzy nie opuszczali domów. W niezbędne zakupy, medykamenty powinien zaopatrzyć ich ktoś bliski z rodziny lub z sąsiadów. Jeżeli taka opcja nie istnieje starsza osoba zobligowana, zobowiązana jest do respektowania, przestrzegania zasad dotyczących ostrożności:
- fundamentalne jest ograniczenie wyjść z domu, a jeżeli zaistnieje konieczność wyjścia należy pamiętać o maseczce i rękawiczkach,
- należy unikać hipermarketów, supermarketów, gdyż tam znajduje się duża liczba ludzi a to może wywołać przykre reperkusje, konsekwencje zdrowotne. Lepiej dokonać zakupów w małym sklepie, gdzie może przebywać jedna lub dwie osoby.
- należy również unikać środków komunikacji publicznej,
- pamiętać o higienie, która jest newralgiczna. Należy precyzyjnie myć ręce przez przynajmniej 30 sekund, a następnie zdezynfekować,
- nie wybierać się na wizytę do lekarza, ponieważ większość poradni została zamknięta, a wizyty przełożone na inny termin. W razie konieczności można skontaktować się telefonicznie i zasięgnąć niezbędnych informacji,
- elementarne jest zdrowe odżywianie: najlepiej przyjmować pięć posiłków dziennie. Należy spożywać jak najwięcej warzyw i owoców. Należy pamiętać o wypijaniu dwóch litrów płynów.
- kluczowe jest zredukowanie, ograniczenie dopływu informacji dotyczących pandemii. Wiadomości mogą wpływać w sposób destrukcyjny i powodować negatywne emocje: zatrwożenie, przerażenie, irytacje.
Wielu seniorów odczuwa desperację z powodu samotności, która może doskwierać zwłaszcza teraz wobec zaistniałej sytuacji. Rozmowy telefoniczne z osobami bliskimi jest dla osób starszych bardzo istotne, więc zintensyfikujmy ten kontakt. Postarajmy się, aby były częstsze. Samotni seniorzy żyjący w doskonałej komitywie z rodziną odczuwają ukontentowanie i nie doświadczają przykrych skutków związanych z izolacją takich jak: pustka, rozżalenie, rozgoryczenie.
Warto zasugerować starszym ludziom znalezienie absorbującego, emocjonującego zajęcia, które umożliwi choć na chwilę oderwać się od tej trudnej rzeczywistości i nie pozwoli na deliberację, rozważania nad tym, jak długo potrwa ta pandemia i kiedy ten koszmar się zakończy….
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0