Drukuj
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

keyboard 648439 480 Gloryfikujemy, odnosimy się z atencją do osób, które doznają powodzeń i odnoszą sukcesy. Niestety pejoratywnie traktujemy ludzi, którzy doświadczają porażek. Spychamy ich na margines słabszych.
Od dziecięcego wieku rodzice utwierdzają nas w przekonaniu, że należy zachować ostrożność i wystrzegać się przegranej. Otrzymywaliśmy reprymendę od rodziców nie tylko za gorsze stopnie, ale również za to, że wzięliśmy udział w konkursie, zawodach sportowych i nie odnieśliśmy sukcesu. To nie wpływa motywująco, a wręcz przeciwnie - to jest demobilizujące. Zniechęca do angażowania się w podobne działania.


Na początku powinno się zweryfikować własne aspiracje. Nie można pod presją, perswazją podejmować się działania niezgodnego z naszymi ambicjami. Moim marzeniem jest malowanie, ale jestem takim laikiem i beztalenciem, że nauczyciel widząc moje kicze odchodził zdegustowany, zniesmaczony. Nie chcąc zamęczyć prowadzącego zajęcia pożegnałam się z malowaniem. Domyślam się, że nauczyciel był mi wdzięczny za podjęcie tej racjonalnej decyzji. 


Irracjonalne jest, gdy przyjmujemy wyzwanie, lecz ogarnia nas sceptyczne nastawienie do osiągnięcia sukcesu. Interpretujemy to w sposób bardzo nieadekwatny, gdy myślimy: że, aby uniknąć porażki należy nie wykazywać inicjatywy i biernie obserwować ofensywne, zdeterminowane działania innych osób. „nie biorę udziału to przynajmniej uniknę drwin, niech inni wygrywają.” W głębi duszy odczuwamy smutek, że znowu zrezygnowaliśmy z walki, wycofaliśmy się.


Przegrana, bycie pokonanym, klęska potęguje w nas poczucie zatrwożenia, lęku przed następnym potencjalnym fiaskiem, niepomyślnym wynikiem i odczuciem żenady, kompromitacji z tego wynikającej.  Porażka uderza w samoocenę. Jeżeli przeprowadzamy obiektywną autorefleksję, autokrytykę i wynikiem, konkluzją analizy jest niskie poczucie własnej wartości, to niestety ta ocena wpływa na nas autodestrukcyjnie i przyczynia się do ograniczenia wykorzystania potencjału. Nie bądźmy malkontentami i nie miejmy pretensji, obiekcji do siebie.
Analogicznie jest ze wszystkimi wyzwaniami z każdej dziedziny. Jeżeli edukujemy się w kierunku muzycznym i pobieramy naukę gry na fortepianie to od razu nie zostaniemy maestrami. Obligatoryjny i pryncypialny jest czas poświęcony na systematyczne, regularne ćwiczenia na tym instrumencie. Chwilami nie będziemy mogli słuchać brzmienia swoich fałszywych dźwięków i będziemy mieć ochotę roztłuc ten Bogu ducha winny fortepian. Ale stop! Po pierwsze szkoda tego drogiego instrumentu, a po drugie NIE MOŻNA KAPITULOWAĆ, REZYGNOWAĆ.


Powinniśmy uświadomić sobie, że wszyscy mamy prawo do ponoszenia porażek, niepowodzeń. Niepowodzenie jest świadectwem hartu ducha, gdyż to daje wyraz temu, że nie jesteśmy bierni. Porażka - może zabrzmi to jak paradoks, ale jest sposobem na doskonalenie naszych umiejętności, predyspozycji. Stanowi dla nas bodziec, asumpt do dalszego wysiłku. Uczy nas kreatywności i działa na nas mobilizująco, stymulująco. Porażka uczy pokory i skłania do przeanalizowania i wywnioskowania jakie posiadamy mankamenty i poznajemy nasze mocne i słabe strony, a dzięki temu możemy skorygować błędy, które popełniamy. Jeżeli pomimo napotkanych trudności, perturbacji my wciąż dążymy do osiągnięcia zamierzonego celu możemy być z siebie dumni. Każdy upadek świadczy o tym, że nie pozostajemy bezczynnymi, pasywnymi i nieprzejawiającymi aktywności ludźmi.
Pamiętajmy, że życie ludzkie składa się z pasm sukcesów i potknięć.
Uwierzmy we własne możliwości, dodajmy wysiłek, cierpliwość, a każdy mały kroczek będzie przybliżał nas do odniesienia sukcesu.

Foto: Pixabay

 Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0