-
Opublikowano: 27 luty 2020
-
Odsłony: 2217
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)
Zainspirował mnie temat dotyczący Wielkiego Postu i związanych z nim wyrzeczeń, ascezy.
Od wczoraj zaczął się czterdziestodniowy Wielki Post, poprzedzający Wielkanoc. Będąc w Kościele nasze głowy zostały posypane popiołem na znak pokuty. Ksiądz wypowiadał sentencję” Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz’. Słowa te mają na celu uświadomienie, uzmysłowienie, że życie jest bardzo ulotne i każdego z nas czeka śmierć. Modlitwa, post, wyrzeczenie to trzy kardynalne zasady, założenia Wielkiego Postu.
Wielki Post jest to czas, który poświęcamy na refleksje, zadumę i umartwianie się. Ten okres motywuje katolików do podjęcia działań związanych z nawróceniem, a czasami diametralną zmianą dotychczasowego życia. Wielki Post nakłania do koncentracji na tym co jest najbardziej pryncypialne: Jezus, krzyż i zmartwychwstanie. W tej intencji podejmujemy wyrzeczenia, które utożsamiają się z powstrzymaniem, ograniczeniem dóbr lub eliminacją negatywnych przyzwyczajeń, nawyków. Najczęściej odmawiamy sobie np.: słodyczy (dla niektórych kobiet można połączyć dietę z wyrzeczeniem, pomimo różnicy intencjonalnej), dla niektórych asumptem, bodźcem do podjęcia próby rzucenia palenia jest właśnie Wielki Post, a dla jeszcze innych argumentem, motywacją do sporadycznego korzystania z portali społecznościowych również jest Wielki Post. Oczyszczamy więc nie tylko nasze dusze, ale również nasze ciała.
Nawet jeżeli zdarzy nam się, że po dokonaniu wyboru postanowienia ulegniemy pokusie i znowu sięgniemy po czekoladkę, nie poddawajmy się i zacznijmy z determinacją od początku. Boże miłosierdzie jest silniejsze od naszych słabości. Bóg błogosławi tym, którzy podejmują post w celu oczyszczenia, pokutowania i umocnieniu pragnienia prowadzenia świętego życia.
Modlitwa, czyli rozmowa z Jezusem powinna odbywać się w czasie wolnym od innych czynności i ciszy w miejscu adekwatnym do otwarcia się i wsłuchania się w słowa Pana. Modlitwa jest obligatoryjna, ale jej dobór jest fakultatywny. To może być litania, różaniec, psalm. Pamiętajmy, że modlitwa stanowi fundament do budowania relacji z Bogiem.
Jałmużna – istnieją dwa aspekty wiążące się z jałmużną. Pierwsze to empatia, wrażliwość na osoby, które potrzebują naszej pomocy. Natomiast drugi to przedsięwzięcie wszelkich kroków, aby tej pomocy udzielić.
Zacznijmy od segregacji naszej szafy. Znajdziemy tam wiele ubrań, których już nie ubieramy. Możemy je przekazać do PCK, lub Caritas.
Racjonalnie postarajmy się ocenić swoje finanse i przemyśleć jaką kwotę możemy przeznaczyć na wybraną przez siebie organizację charytatywną.
Istnieje opcja podjęcia pozostania wolontariuszem
Wielki Post to czas, w którym wierni nie powinni uczestniczyć w dyskotekach, hucznych zabawach.
ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI W POSTANOWIENIACH.
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0