Reklama

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

oslabienieCoraz częściej bywamy zmęczone. Jesteśmy odpowiedzialne za rodzinę, pracę, edukację naszych pociech i tak można wymieniać bez końca. My Matki Polki czujemy się zobligowane, zobowiązane do wykonania wszystkich newralgicznych spraw rodzinnych, zawodowych, domowych.Sporadycznie mamy wolny czas dla siebie. Czasami odczuwamy, że jesteśmy z premedytacją wykorzystywani przez osoby wyrachowane. Poświęcamy czas, wysiłek i nasze serce dla innych, którzy to lekceważą i nie doceniają. Takie zachowanie wzbudza w nas  rozczarowanie. A my oczekujemy afirmacji, docenienia.


Przykładowo: małżonek oświadcza, że wychodzi do kumpla na mecz, a Ty umówiona jesteś na konsultację u lekarza. Co jest bardziej priorytetowe? A co z dziećmi? Pozostaną bez opieki? Gdy wyrażasz swoje „NIE” spotykasz się z dezaprobatą męża i scysja murowana. Nikt nie liczy się z Twoim zdaniem. Mąż jest osobą apodyktyczną i nie uznaje słów sprzeciwu. I teraz nurtuje Cię pytanie: co powinnam zrobić? Czy mam podporządkować się mężowi? Przecież istnieje opcja przełożenia wizyty u lekarza na inny termin, a on niech idzie na ten mecz – zrelaksuje się,przecież ma prawo do dobrej zabawy. Czy pomyślałaś o sobie? Chcesz anulować, rezygnować z pryncypalnej wizyty u lekarza kosztem przyjemności swojego męża??? Definitywne, nieodwołalne NIE. Takich analogicznych sytuacji jest wiele, gdy korzyści, satysfakcja, ukontentowanie  innych są ważniejsze od Ciebie.

Permanentnie towarzyszy nam poirytowanie, niepokój i niepewność.  Życie pod taką presją może doprowadzić do symptomów wskazujących na nerwicę: bezsenność, bóle brzucha, kołatanie serca i wielu innych objawów. Przede wszystkim same odpowiedzialne jesteśmy za własne zdrowie. Gdy nasz organizm uporczywie domaga się od nas odpoczynku – pozwólmy mu się zregenerować, zrelaksować. Nie trywializujmy tego rodzaju przejawów, symptomatów. Nie możemy interpretować, że jesteśmy niezastąpione, zarówno w czynnościach domowych, jak i służbowych. Nie musimy być perfekcyjne, nieskazitelne. Należy się zreflektować i przyjąć postawę „zdrowego egoizmu”. To jest adekwatny medykament na występujące u nas perturbacje zdrowotne.

Jesteśmy utwierdzone w przekonaniu, że egoizm jest mankamentem. Tak nas uczyli rodzice w dzieciństwie. Chwała i uznanie rodzicom za to.
 Egoista charakteryzuje się samolubstwem i kieruje się egocentryzmem, oraz jedynie własnym dobrem bez odczuwania skrupułów, wyrzutów sumienia. Taka osoba odbierana jest przez otoczenie w sposób pejoratywny.
 Wpajano nam, że najważniejsza jest rodzina i dobro innych potrzebujących ludzi. Swoje przyjemności należy stawiać na ostatnim miejscu. Uczono nas, że niekwestionowanym, bezdyskusyjnym obowiązkiem kobiety jest poświęcenie się dla rodziny. Z zaangażowaniem i determinacją ofiarowujemy się na poczet dzieci, męża, rodziców i innych. Uważamy, że jest to obowiązek obligatoryjny. Często zdarza się, że swoją karierę zawodową, marzenia, pragnienia bagatelizujemy, marginalizujemy. Nasze zamiłowania, aspiracje, ambicje, mają dla nas charakter fakultatywny, niekonieczny.

Po upływie pewnego czasu uświadamiamy sobie, że nie należymy do osób szczęśliwych, a wręcz przeciwnie czujemy się godne pożałowania, beznadziejne i mamy za to obiekcje do najbliższych. Przepełnione jesteśmy desperacją, oraz frustracją, a to wpływa destrukcyjnie na całą naszą rodzinę. Osoba niespełniona, smutna unieszczęśliwia również osoby z otoczenia. Aby uniknąć niezadowolenia własnego i naszych bliskich powinnyśmy przeprowadzić metamorfozę i wprowadzić radykalne zmiany. Zdrowy egoizm przynosi wyłącznie korzyści. Najbardziej pozytywną cechą jest wzmocnienie własnego poczucia godności, wartości. Pamiętajmy, że zdrowy egoizm przyczynia się do wzrostu miłości i akceptacji samej siebie, a dzięki temu aprobujemy i darzymy pozytywnym uczuciem innych. Ludzie również zaczną respektować nasze zdanie i darzyć nas szacunkiem. Nawet postawa nieustępliwego, arbitralnego męża ulegnie diametralnej zmianie.

W zdrowym egoizmie faktycznie wysuwamy na pierwszy plan własne potrzeby, ale dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Powinno się zadbać o siebie w takim stopniu, aby napełnić radością bliskich, ale nie kosztem samych siebie. Zdrowy egoizm opiera się na asertywności, czyli sztuce odmawiania. Nauczmy się mówić „NIE” jeżeli uważamy, że jest to racjonalne. Człowiek asertywny potrafi postępować w taki sposób, aby nie skrzywdzić drugiej osoby.

Asertywność polega przede wszystkim na negocjacji i znalezieniu konsensusu. Zachowanie asertywne umożliwia nam uwierzyć w siebie i swoje atuty, zalety i kompetencje. Musimy być przekonane o swoich wartościach, predyspozycjach. Asertywność to postawa szacunku wobec siebie i innych ludzi. Uczy nas komunikacji oraz konstruktywnej krytyki innych bez znieważania, deprecjonowania. Osoba asertywna charakteryzuje się umiejętnością budowania pozytywnych relacji pozbawionych kłamstwa i hipokryzji. Mamy prawo do podejmowania własnych decyzji bez ingerencji innych osób. To my same decydujemy o naszym życiu. Wyrażajmy swoje emocje i nauczmy się egzekwować tego czego oczekujemy, ale bez wywierania presji. Dzięki asertywnej postawie nauczymy się stawać w obronie własnej opinii.

Reasumując: bycie „zdrowym egoistą” oczywiście nie oznacza, że mamy banalizować, ignorować oczekiwania bliskich, lub potrzebujących. Zdrowy egoizm nie koliduje z altruizmem, empatią. Nie możemy przechodzić obojętnie wobec kogoś kto wzywa pomocy. Pamiętajmy: żyjąc w zgodzie ze sobą, żyjemy w zgodzie z innymi. Kochając siebie, obdarzamy miłością innych. Pomagając sobie, możemy udzielić pomocy potrzebującym.

Foto: Pixabay

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.